Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért nem dobják ki a fölösleg...

Miért nem dobják ki a fölösleges atomhulladékot a távoli űrbe? Ezen kívül szerintetek mi lenne még a legjobb módszer, hogy megszűnjön a Föld nukleáris hulladékok általi veszélyeztetettsége?

Figyelt kérdés

Folyton hallani, hogy az atomenergia hasznosításában az egyik legrosszabb dolog az, hogy a kimerült radioaktív fűtőelem, igaz már nem tartalmaz hasznosítható energiát, mégis veszélyes a környezetre és ezeket nem tudják biztonságosan eltárolni vagy megsemmisíteni.


Kérdezem én, miért ne lehetne egyszerűen kidobni az űrbe. És itt természetesen nem arra kell gondolni, hogy a Föld közelébe, hogy egyre több és veszélyesebb űrszemét keletkezzen, hanem szépen felszállítani és kilőni a hulladékot a távoli űrbe vagy esetleg a Napba. Ha egyszer kilőnek valamit az űrbe az száll a messzeségbe az Isten tudja meddig... Ott meg már az ég világon senkit sem fog zavarni. A Napba lőve meg kb. egyből megsemmisülne.


Persze biztos nem lenne olcsó megoldás felfurikázni, de nem a Föld bolygó egészsége és biztonsága lenne a legfontosabb az emberiség számára?



2019. dec. 3. 00:05
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:

Tehát a lényeg, hogy rendkívül drága és kockázatos lenne...


Azok a 4. generációs PUREX atomerőművek nem tudom milyen mértékben képesek újrahasznosítani a hulladékokat... De egyelőre azokból még nem sok van a világon. (Néhány helyen, ha jól tudom Oroszországban még mindig a csernobilihez hasonló RBMK reaktor működik).

Tehát ha a jövőben nem gyártunk olyan atomerőműveket, ami közel 100%-osan képes újrahasznosítani a radioaktív hulladékot, akkor jobb, ha addig nem is erőltetjük az atomot túlságosan, vagy szépen lassan felhalmozódnak a radioaktív hulladékok a Földön...

2019. dec. 5. 20:02
 12/16 dq ***** válasza:
100%
Mert nagyon-nagyon nehéz. Viszont a szén-dioxidot ki lehetne lőni az űrbe, a légkörbe engedés helyett
2019. dec. 5. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
76%

A nagy aktivitású radioaktív hulladék ami az atomerőművekben keletkezik, térfogatát tekintve elég kevés. (kis aktivitásúról itt most nem beszélek)

Jelenleg átmeneti tárolókban tároljuk őket, de a távlati terv minden országban az, hogy majd építünk nekik végleges tárolót, ahol a természettől elszigetelve évezredekig elvan.

A közvélekedéssel ellentétben ez meg lehet csinálni. És pénz is van rá félretéve.


De érzek a kérdésedben egy elég alapvető zavart, hadd írjak egy kicsit arról.


Ha nem akarunk visszamászni a fára, akkor muszáj energiát termelnünk. Remélem, ebben egyet értünk. Energiát pedig nem tudunk előállítani anélkül, hogy valamilyen módon beavatkozzunk a környezetbe. Amit tehetünk az az, hogy számbavesszük a lehetőségeket, és megvizsgáljuk, melyiknek mi a következménye.


1) Az első, ami ma meghatározó technológia, az az, hogy szenet vagy gázt égetünk. A hulladékkal semmit sem csinálunk, egyszerűen kieregetjük a légkörbe. Ma már világosan tudjuk, hogy a CO2 felszaporítása a légkörben élhetetlenné teszi a bolygót, és a Földön élő ÖSSZES ember, kivétel nélkül érzi vagy érezni fogja a hatását. A másik, hogy a légszennyezésbe több ember hal bele ÉVENTE, mint ahányan az atomenergia használatába eddig belehaltak összesen. (Ritkán beszélnek erről, de ha akarod keresek adatot)

Így állunk most. Nekem ez a két grafikon sokkal ijesztőbb, mint a világ összes radioaktív hulladéka együttvéve.

[link]

[link]


2) Másik lehetőség, hogy atomerőművet használunk, ami normál üzem közben nem bocsájt ki CO2-t, a keletkező radioaktív hulladékot pedig szépen összegyűjtjük, és tárolókba zárjuk.


Melyik a jobb szerinted? Az, ha a Föld összes embere garantáltan ki van téve egy rakás káros hatásnak, vagy az, hogy az emberek egy szűk csoportjának, nagyon kis valószínűséggel valamikor a jövőben talán valami baja lesz a mi radioaktív hulladékunktól. Mert ez az igazi kérdés, ami a kérdésed mögött húzódik.


3) Harmadik, amit a zöldek szeretnek hangoztatni, hogy majd megújulókból termelünk energiát. Ez szép álom, csak nincs rá egyelőre teljes mértékben kész technológiánk. Nem lehetséges ugyanis 100%-ban megújulóból áramot előállítani addig, amíg az hálózati léptékű energiatárolás technológiája nincs kidolgozva. Sokan és nagyon komolyan dolgoznak ezen a kérdésen, de egyelőre gyerekcipőben jár, és a végén valami akkumulátoros megoldás lesz a befutó. Azoknak is lesz káros hatása a környezetre, biztosra veheted. De ha tároljuk vagy újrafeldolgozzuk őket, nem pedig szétszórjuk a környezetben, akkor uralható marad a dolog, és lesz annyira jó, mint most az atomenergia. Majd valamikor a jövőben.


Ettől függetlenül szükségesnek tartom annyi megújulót beilleszteni a hálózatba, amennyit csak a jelenlegi technológia lehetővé tesz.

2019. dec. 6. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

#12:

Nagyon jó vagy dq, ott a pont :D


Egyébként a CO2 amit a légkörbe eregetünk mennyire nehéz vajon?


36 milliárd tonna!!! Évente.


Harminchat M I L L I Á R D tonna. És emelkedik.


[link]

2019. dec. 6. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
100%

Nem hagyott nyugodni, megkerestem.


Évente kb. 12 000 tonna nagy-aktivitású radioaktív hulladék keletkezik atomerőművekben világszerte.

Forrás:

[link]


Akkor melyiket is könnyebb "kilőni" az űrbe? A 12 000 tonna radioaktív hulladékot, vagy a 36 milliárd tonna CO2-t? LOL


Hadd tegyem még hozzá, hogy jelenleg 1 kg teher alacsony Föld körüli pályára küldése (ahonnan idővel visszapottyan a Földre) 1000-2000 dollár között mozog. Mondjuk, hogy 1 millió dollár tonnánként.

Ez később csökkenni fog:

[link]



Miközben ezeket kerestem, találtam még 2 érdekeset:

[link]

[link]

2019. dec. 6. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:
Persze, a CO2 kibocsájtás egyelőre sokkal több gondot okoz, mint az atom. Először is azokat kéne megszüntetni és ha tényleg szükséges az atomenergia, akkor azt a lehető legkorszerűbb módszerekkel bevezetni. Az oké, hogy elzárjuk a radioaktív hulladékot tárolóba, de előbb-utóbb azok is felhalmozódnának, ezért a legkézenfekvőbb az újrahasznosításuk lenne. Pluszba pedig annyi megújuló energiaforrást telepíteni, amennyit csak lehet és akkor nem lenne gond az energiával.
2019. dec. 7. 16:22
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!