Mennyire fejlett es mennyire gazdagnak kell lennie egy országnak hogy nukleáris fegyvereket készítsen?
Van Angliában, Franciaországban is atomfegyver.
Dél Afrikában és Izraelben is.
Amúgy az Atomsorompó-egyezményhez elég sok ország csatlakozott.
Ma már nem olyan nagy gond, főleg ha van az országnak atomerőműve, amelyben saját maga is dúsíthat fegyverhez felhasználható hasadó anyagokat.
Azt meg felépítik neki a nagyhatalmak jó pénzért, mert egy atomerőmű például a hatalmas Indiának kifizetődő és megtérülő beruházás hosszú távon.
A fő korlát az, hogy tiltják, amint az például Irán esetében ma látható, az USA szankcionálja embargókkal a törekvését, ha atomfegyverre tesz szert, sürgősen le kell szerelnie, ha jót akar, meg amint észak-Korea esetében is tapasztalhatunk, soha nem lesz addig normálisan elfogadva, amíg rendelkezik atomfegyverrel, bár most a fő tárgyalások a hordozórakéták ügyében történnek, de nem állhat ott meg a folyamat.
Atomfegyver hadrendbe állítása nem elsősorban pénzkérdés, hanem drasztikus politikai lépés, amit nem tolerálnak, bár kétségtelenül anyagi vonzata is van.
Nukleáris fegyver készítése nemcsak sok tudást, és sok pénzt igényel. Ilyesmi kiépítése egy hosszan tartó folyamat, ami alatt magyarázkodni kell kifelé és befelé. Ezért egy ilyen helyzet megteremtéséhez erős motiváció kell. Európában, mire ennek feltételei megteremtődtek, egy sor ország alkalmatlanná vált. A németeknek tilos volt a világháború miatt. A skandinávok nem akartak. Az olaszoknak nem volt pénzük, és volt más problémájuk. A franciák mindig is külön utakon jártak, nekik "kellett" ez, ahogy az űrbe juttatás lehetősége. Fontosságtudat. Az oroszokat nem kell magyarázni, a többi túl kicsi volt.
India 1949-ben nyerte el függetlenségét a világ második legnagyobb országa (és nagyon sok képzett okos ember szülőhazája), szintén akarta presztízsből, gondolom Kínát még kevésbé kell magyarázni. Izrael annyira azt képzelte, hogy nélküle megsemmisül az arab tengerben (ahogy ők mondják), hogy bármi ár sem volt sok neki. Átverés, titkolás (ugye a sivatag erre alkalmas, sűrűn művelt terület nem), rengeteg pénz, akár a ország gazdasági romlása, nem számít, ha erről van szó. Így nekik is lett (ha a világ jól tudja, 2 darab).
Hát nagyjából ez a motiváció, a fejlettség és tudás, pénz csak utána jön. De talán még annyit: ha egy ország így döntene, rengeteg pénzébe és legalább 10 évébe kerül a megfelelő szakember és tudósgárda kinevelése. Utána még kellene pár milliárd euro, és a lehetőség mindennek eltitkolására, mivel nukleáris fegyver birtoklása tilos és a világ ellenőrzi (gondoljuk meg, erre hivatkozva lehetett csak Irakot megtámadni).
Erdekes, pontosan miert tiltott? Hiszen ez lehet a garancia egy orszagnak arra hogy nem rohanjak le oket
Es mi a helyzet egyeb tomegpusztito fegyverekkel, biologiai kemiai vegyifegyverek stb
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!