Mi az érv a téli időszámítás mellett?
Az számomra nem érv, hogy az eredeti, mert maga az életvitelünk se az eredeti már.
Mára eltolódott az életünk, talán a legtöbben reggel 7-8 között kelnek és éjjel 11-12 között fekszenek.
Egész éves téli időszámítás esetén átlagot vonva már rég világos van, mire kelünk és rég sötét, mire lefekszünk.
Miért ez az optimális az alvásszövetség szerint?
Miért olyan jajderossz sötétben ébredni és miért nincs gond azzal, ha a munkaidő vége utáni 4-6 órát sötétben üljük végig?
Egész nap zárt térben vagyunk.
Októberben, amikor már az átlagos hé-pé munkahelyi végzéskor sötét lenne (17-kor), hogyan ül ki valaki a szabadba olvasni, tanulni, hogyan megy le futni?
Kutyát sétáltatni még lehet, mert a kutya biztonságot ad, vannak világító nyakörvek.
Mi a rossz a sötétben kelésben?
Kb. az életkedvem is elmegy olyankor:( - tízszer olyan nehéz, mint amikor már hajnalodik.
Ez egy nagyon régi maradvány, egy egész más korból, amit azóta nem vizsgáltak felül. Mondjuk van azért ahol már eltörölték.
Ma már mindenféle munka kezdések vannak, van 04:00, 05:00, 06:00, 07:00, 08:00, és még későbbi is. Ehhez adódnak kettő, három és egyéb műszakok kezdései, mint a 12 órás váltások, a 24 órás váltások, a hétvégi és mindenfélék. Szinte mindenkor kell kelni és aludni is manapság.
Régebben még a sima nappali volt a gyakori munkaidőszak, de ezt ma nem lehet elmondani, hogy a többség 08:00-ától dolgozik 16:00-ig.
Valamint egy irodában is télen még reggel is fel kell kapcsolni a lámpákat, mert különben alig látni valamit, sőt még sokszor nap közben is égnie kell a világításnak az egész épületben. Így van az a hivatalokkal, a versenyszféra irodáival, az üzemekkel is. Gyárakban is egész nap ég a világítás. Tehát semmit se spórolunk, nem is tudjuk késleltetni a villanyok felkapcsolását.
Ugyanez van otthon is, akár csak reggel induláskor a konyhában, ahol szintén fel kell kapcsolni a világítást a reggeli kávé főzéshez is. Különben télen sötét van már a munkába készülődéskor is, és aki irodába megy az is korán kel és nem nyolc órakor.
Egyébként is az az egy óra semmit se számít télen, mert egy órával korábban vagy később is sötét van, és kell a világítás.
Mára teljesen megcáfolták már a jogosságát az óra átállításnak. A két beállítás tekintetében, bármelyik jobb lenne állandónak, de a téli a természet alapja.
Szinte alig vannak akik tényleg valamit spórolni tudnak a világítással az óraátállítással. Mindezt még tovább hatálytalanítja az a tény, hogy régen szinte a villanyok voltak a fő energia fogyasztók, de mára rengeteg folyamatos üzemelésű technika működik, elektromos órák, internet szerverek, hűtőgépek, folyamatos üzemelésű üzemek, és az éjszakai világítás is megnövekedett. Egy bevásárló központban is télen-nyáron az egész nyitvatartás alatt égnie kell a világításoknak, függetlenül attól, hogy kint akár hét ágra süt a Nap, és az is 10:00-ától 21:00 ig van. Éjszakai szórakozóhelyek és vendéglátóhelyek, hotelek, stb. Otthon is ahogy hazaérünk, máris bekapcsolunk egy rakás elektromos dolgot, mosunk, mikrózunk, megy a tv és internet, szól a zene, és mindez csökkenti a világítással egyáltalán nyerhető kevés energiát.
Lehet itt-ott valakik még nyernek rajta, de az ma már nagyon ritka.
Nehéz lesz úgy elkezdeni dolgozni, illetve a gyerekeknek az első órát, hogy már világosodik, de még nem kelt fel a Nap.
Nehéz úgy felkelni, hogy utána még órákon át sötét van. Csak próbálj meg az idén nem átállni, és tapasztalni fogod a sötét reggeleket.
# 13
5-kor kelőként augusztus óta tapasztalom. Korábbi munkahelyemre is 5:30-kor kellett kelnem, hogy normálisan elkészüljek, tehát az év egy tekintélyes részében ott is sötétben keltem, sőt, készítettem reggelit, szellőztetem stb-stb.
Nincs benne semmi rossz.
Sokkal rosszabb, lehangolóbb a SZABADIDŐMBEN a sötét, BENT kuksolni mesterséges fény mellett.
Ja, meg aránylag sokat túlóráztam 7-től. Olyankor tél környékén még rendesen sötét volt, mikor beértem az irodába. Nem tudom, nekem még hangulatos is.
Ha az ébrenlétünk utolsó 5 óráját sötétben kell tölteni, akkor nem tudom, mi a gáz abban, hogy az első párat is.
Nomeg csak nekem lehangoló, hogy november-január között az utolsó 1 - 1,5 munkaórát úgy kell végigülni, hogy kint sötét van?
Alapból baromi sok az a 9 óra a melóhelyen, a sötét csak ráerősít erre: "már este van"
Az első válaszoló vagyok.
Igen van kertem, még hozzá jó nagy kertem.
De irtad, hogy irodás emberek járnak többnyire 8-ra.. Tehát akkor ezekhez az emberekhez kell alkalmazkodnia mindenkinek, mert ők valakik, mert irodában ülnek? Nem lehet mindenkinek megfelelni, ezért a 7-től 15-ig tartó munka a középút szerintem, télen a hidegbe meg a legtöbb ember nem jár futni meg olvasni.
Irtad, hogy októberben még kimész, persze mert még most is egész jó idő van, de most kezdődik majd a rossz és vele együtt a sötétség is.
Jobb helyeken meg eléggé ki van világítva minden, tehát nem kéne, hogy tulzott gondott okozzon 1 kis sötétség.
De a lényeg, nem az óraátállítás a főgond, hanem a világunk működése :)
Engem meg speciel zavar, hogy nyáron 20.00kor még világos van.
Semmi. Én anyári időszámítás mellett vagyok.
De igazából semmi bajom az óraátállítással, nem értem, miért sír a sok tápos malac.
13-as vagyok, a nyári időszámítás mellett vagyok, és nem is állok át. Nálam egész évben nyári időszámítás van, és az időt átszámolgatom a téli időszámítás alatt.
Az egy dolog, hogy sötétben kelünk fel, sötétben öltözünk és reggelizünk. Egy másik dolog, hogy sétálunk a kutyával sötétben (nem tudjuk felszedni a kakit, mert nem látjuk). Egy harmadik dolog, amikor majd megérkezel a munkába, és akkor kezd világosodni.
Egyébként van 11-kor kezdődő irodai munka is. Munkások reggel 6-ra járnak, na őket is meg kell kérdezni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!