Ha az emberi agyból eltávolítanánk azokat a területeket amik a szabad akarat célját szolgálják (észlelés, mozgás koordináció stb) akkor mi is csak egy ösztöni teremtmények lennénk mint az állatok?
Fa vágás közben gondolkodtam el ezen hogy ha alszunk akkor az agyunk tudatos része kikapcsol magyarul döntésképtelenek vagyunk és csak ösztönök vezérelnek.
Az álom pedig mint tudjuk az agyunk generálta világ.
Én arra a következtetésre jutottam hogy amíg alszunk addig az agyunk tudatos része pihen a valóságra és az ösztöneinket pedig elengedi hogy kiélje magát a generált világba. Kb mintha ébren az agyunkat láncon tartva sétáltatjuk és éjszaka meg szabadjára engedi az ember egy zárt és biztonságos helyen. Szerintetek van alapja?
Egyébként itt a számítógép kifejezés az elvre utal.
Egy memóriával rendelkező szerkezet, amely képes a bemenetekből, és a belső állapotokból analóg módon számításokat végezni. A dendritikus integráció segítségével térben és időben történik a kódolás.
Elvben teljes mértékben megfelel egy számítógépnek.
...
A szabad akarat kérdése pedig annyi, hogy próbáld meg megfogalmazni mi a szabad akarat. Nem tudod igazság szerint.
Ugyanis az bizonyított tény, hogy az agyban több 100 ms-al a felfogott döntés előtt már kialakul a döntés mérhetően.
Tehát amikor te úgy érzed, hogy eldöntötted hogy fát vágsz vagy sörözöl, akkor az agyad bizonyos területeink a beérkező ingerek és belső állapotok hatására kiszámította, hogy mit fog csinálni. Ezek az elektromos jelek mérhetőek mint egy számítógépnél.
Minden döntésnek van tehát ok-okozati viszonya a múlttal. Lehet adott pillanatban lokális szinten nem megjósolhatóak a kimenetek (nem determinisztikus kvantum random miatt), de erre a randomra nincs hatással az agyunk.
Tehát kijelenthető, hogy egy adott döntés az agyban, korábbi ingerekből számított következmény.
Ez lenne a szabad akarat? Ez csak egy illúzió.
,,Már az a tény hogy az embernek nincs szabad akarata már ott megbukott hogy akkor az egész élet csak véletlen folyamat és mi csak bele látunk és érezzük. Ezt meg azért erősen kétlem. Főleg hogy hívő is vagyok."
Tehát azért mert te erősen kétled, már nem is lehet igaz... ok!
Ezek az ismeretek nem hasra-ütés meg különböző emberek elképzeléseire alapoznak, hanem tudományos megfigyelésekre. De nem is kell ide tudományos ismeret, hogy ezt megértsük:
Ha csak a hormonális hatásokra gondolunk pl.: Egy kamaszfiú sokkal több figyelmet fordít a lányok irányába, mint egy gyerek, vagy egy idősebb úr. Minden embernél pont így történik a szabad akarat, vagy a hormonok miatt van ez a fura viselkedés? Vagy a nők, amikor nehéz napokat élnek át: A sírás és nevetés szinte 15 perces váltásokban is jöhet. Bizonyára az összes nő, szabad akaratából kezd el sírógörcsből nevetőgörcsbe átváltani havi rendszerességgel pár napig... Ugye milyen nagy butaságnak tűnik? A hormonok tehát igenis befolyásolják a döntéseinket.
Meg kell értened kérdező, hogy a szabad akarat nem lehet jelen olyan magasztos formában, mint ahogy azt te elképzeled. A hétköznapi megfigyelések is kizárják ezt. Biológia jellegzetességeinket nem tudod letagadni...
A vallásosságodnak meg ehhez semmi köze! Attól még hogy hívő vagy, nem kell eldobni a tudományos ismereteket. Az élet létrejött véletlenül, vagy teremtették. Ha Isten teremtett minket, akkor úgy teremtett, hogy ne legyen korlátlan szabad akaratunk. Isten vajon örül neki, hogy megkérdőjelezed a munkájának eredményét?
Ezek az ismeretek nem kitalációk, meg a Mátrixból idézetek. Ez a valóság! Ha így neked jobban tetszik: Isten munkájának része, amit megfigyeltünk a logika és a tudomány segítségével...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!