Ki tudja egyszerűen, érthetően elmagyarázni, h mi az érzékelés, észlelés, asszociáció, absztraktció?
Akkor csak az utóbbi kettőt nézzük.
Észlelsz valamit, mondjuk egy színes madarat. Megragad téged az élénkpiros szín a tarkóján. Erről eszedbe jut az a lány, akinek volt egy piros sapkája. Arról meg az jut eszedbe, hogy tegnap este milyen jól érezted magad vele. Arról meg az .... - amikor tehát valami észlelésekor annak egy jellegzetes tulajdonságáról egy másik, korábbi dolog jut eszedbe, arra asszociálsz a hasonló tulajdonság alapján. De annak van egy másik jellegzetes tulajdonsága, amiből meg egy másik dolog jut eszedbe, és így tovább. Ez nemcsak hétköznapi dolgoknál, hanem a tanulásnál is egy fontos eszöz az ismeretek gyarapítására és megjegyzésére.
Sok hasonló dolog tapasztalatából leszűrhetjük azt a következtetést, hogy hogy van néhány azonos tulajdonságuk. Ezt következetesen összegyűjtjük, és megpróbálunk összefüggéseket találni közöttük. Ha ez sikerül, egy idő után, már nem lesz szükségünk a sok konkrét tapasztalatra, mert ez a tulajdonságrendszer önállóan is megismerhető, tanulmányozható. Ha pedig lesz egy konkrét résztapasztalatunk a jövőben, nem szükséges teljes körűen megvizsgálni, mert az előbbi alapján tudni fogjuk azokat is. Ezt az önálló, már konkrét dologhoz nem köthető, de sok hasonló azonos és lényeges jegyeit mind magán viselő valamit nevezzük absztrakciónak. Ez egy nehéz és bonyolult ismeret, sok előzetes tudás kell hozzá, hogy valaki képes legyen rá. Viszont rendkívül hasznos, mert segítségével sokkal gyorsabban és alaposabban ismerhetünk és érthetünk meg bonyolult dolgokat is. Talán egy egyszerű példa: az alma fán terem és ehető, a szilva hasonlóan, a barack is, a málna nem fa, hanem bokor termése, de ehető, a ribizli is. Mi bennük a közös? Valamilyen növényen teremnek és ehetők, többnyire jó ízűek és édesek. Ezeket a tulajdonságokat amelyek minden hasonló növény termésén megvannak, nevezzük gyümölcsnek. A gyümölcs egy absztrakció, nem konkrét, de önállóan vizsgálva rájöhetünk, hogy a gomba nem gyümölcs. Kicsit bonyolultabb, ha a matematikában a tér, függvény, párhuzamos fogalmakra gondolsz, vagy a fizikában az erő, energia fogalmakra, esetleg a kémiában a kötés (fémes, kovalens, stb) fogalmára. Ezek segítségével tudományterületek önállóan, kísérlet nélkül vizsgálhatók, és új eredmények hozhatók létre, amelyeket a gyakorlatban hasznosíthatunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!