Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A háromszög külsö szöge miért...

A háromszög külsö szöge miért nem az a szög, ami 360 fokra egészíti ki a belsőt?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy értelmezés kérdése és már el lett döntve, de akkor is. Ha egy kisgyereknek rámutatunk egy belső szögre és megkérdezzük, hogy mi a külső szög, akkor a kezével teljes körré fogja zárni, és nem áll meg 180 foknál.

Tudom, hogy a külső szög = a két szemközti..., de ez ugyanígy igaz maradna minimális módosítással.



2019. jún. 28. 16:03
 1/3 anonim ***** válasza:
62%

"Amikor először hallottam a nevét, én is azt kérdeztem, amit ti akartok kérdezni: "Hát nem fiú? Azt hittem, fiú."

- Én is azt hittem - mondja Róbert Gida.

- De hát akkor nem lehet Mici a neve! Mért hívod Micinek?

- Nem én hívom...

- De hát azt mondtad.

- Mert úgy hívják. Nem érted, hogy úgy hívják?"

2019. jún. 28. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
A matematikusok lusták, nem szeretnek fölöslegesen számolni. Egy belső szög sem lehet nagyobb 180°-nál, a külsőt meg megkapod, ha kivonod a belsőt 180°-ból, vice versa. Egyrészt kisebb számok vannak, mintha a külső szög a teljes körre való kiegészítést jelentené, másrészt könnyebb megmondani, hogy a külső szöghöz nagyságrendileg mekkora belső tartozik. És akkor még ott van a radiánban való számolás, ahol a 180° 1π radiánnak felel meg, megint csak könnyebb számolni összesen 1π-vel, mint 2π-vel. De biztos van még ezer oka.
2019. jún. 28. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 2*Sü ***** válasza:
100%

Egy sokszögnek ugye vannak szögei. Most csak nevezzük simán szögnek. Egy négyzetnek 90°-os szögei vannak, egy egyenlő oldalú háromszögnek 60°-os szögei, stb… Hogy most mekkora az a szög, amivel kiegészülve teljes szöget kapunk, az nem annyira érdekes. Nyilván ki lehet számolni, de különösebb fontossága nincs.


Viszont vegyünk egy szabályos nyolcszöget. Annak a szögei 135°-osak. Remek. De most nézzünk rá egy kicsit más szempontból, építsük meg útként ezt a nyolcszöget és próbáljunk végigmenni rajta. Lásd: [link] . Mit fogunk tapasztalni? Induljunk el a H pontból a G felé. Nyilván amíg a nyolcszög élén haladunk, nem kell irányt változtatni. Viszont elérve a G pontra el kell kanyarodni 45°-kal. Majd az F pontnál megint el kell kanyarodni 45°-al.


Ez viszont már érdekesebb, mert ahhoz, hogy megtegyünk egy teljes „kört” ezen a nyolcszögletű futópályán, pontosan 360°-nyit kell összességében elfordulni. Megyünk északnak, majd északkeletnek, majd keletnek, majd délkeletnek stb… És ez független attól, hogy hány csúcsa van annak a sokszögnek, amilyen alakú az út. Sőt nem csak szabályos, hanem nem szabályos, sőt konkáv sokszögre is igaz.


Na most ugye az elkanyarodásnál a csúcsnál van egy egyenes, amin mehetnénk tovább. Ehhez képest fogunk mi elkanyarodni. Van itt két szög. Hogyan nevezzük őket? Hát nevezzük belső szögnek azt, ami a sokszögön belül van, és nevezzük külső szögnek azt, ami kívül van, amit a sokszög elhagyását jelentő egyenes vonalú mozgás és a sokszög élén való továbbhaladást jelentő elkanyarodás zár közbe.


Ha így nevezzük el, akkor már könnyebb megfogalmaznunk azt, amit a második bekezdésben írtam: Egy sokszög külső szögeinek összege 360°. Viszont ezek a külső szögek a belsőkkel egyenes szögre – 180°-ra – egészítik ki egymást, így ugye ha veszünk minden csúcsnál egy ilyen egyenes szöget, akkor az „n” darab csúcs esetén n*180° szöget jelent. Ha ebből kivonjuk a külső szögek összegét, amiről tudjuk, hogy az 360°, akkor ami marad, az a belső szögek összege: n*180°-360° = (n-2)*180°. Ez a sokszög belső szögeinek összege. Na ez már sokkal érdekesebb, és sokkal többet megtudnunk róla a sokszögről, mint amennyit a teljes szögre való kiegészítés adna. Ez az összefüggés sokkal lényegesebb ahhoz, hogy ez alapján nevezzük el a szögeket, nevezzük belső és külső szögnek.

2019. jún. 28. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!