Szerintetek ez nagyon elborult elgondolás?
Mi lenne egy olyan világban, ahol az egészségre hosszú távon káros fizikai munkát robotok látnák el ilyen módon:
- minden embernek aki jogosult rá saját robotja lenne
- ezeket a robotokat alkalmazná a termelő vállalkozás, cég (törvényi erőnél fogja nem sajátot mozgósítana)
- fizetést (robotbérlés?) az adott személy kapná
- mozgássérültek is "dolgozhatnának" ily módon
- több idő maradna családra, kikapcsolódásra, kreatív életre
- lehetne rendőr/tűzoltó robotokat mozgósítani nehéz terepen
Hirtelen ennyi jutott eszembe. Mennyivel több boldog ember lenne, ha nem kéne 12 órát éjjel-nappal hétvégén "robotolnia"?
Negatívum lenne az hogy még jobban eltunyulna az emberiség, ez tény... Meg a robotokat elő is kell állítani valamiből + elhasználódás, elektronikai hulladék növelés (újrahasznosítás fejlesztése!)
"aki jogosult rá"
Ennek az eldöntése komoly vitákat szülne. Biztosan lesznek, akik majd igazságtalannak érzik, hogy ők még éppen nem jogosultak, és ugyanúgy gürizhetnek tovább.
A másik, hogy a robotok valószínűleg kereskedelmi forgalomba fognak kerülni, vagyis nem ingyen lesznek. Az állam (TB, stb.) támogathatja persze, ahogy most pl. az orvosi eszközöket, de a betegség jobban behatárolható, mint a "nehéz munka". A másik, hogy a cégek is megvehetik ugyanazokat a robotokat. Ennek tiltása egy szabad piaci gazdaságban nem működne.
Amúgy lehet, hogy ez a jövő, de én az elején inkább úgy képzelem, hogy a cégeknek komoly járulékot kell fizetniük a robotok használata után, ami a TB vagy hasonló alapba kerülne. Egy idő után a szociális alapú kifizetés talán átmehet egy alanyi jogú alapfizetésbe. Már ha a cégeknek ez megéri, és nem fognak inkább még olcsóbban embereket alkalmazni... Elég összetett kérdés ez.
Most is van rengeteg saját robotod; mosógép, porszívó, számítógép, hajszárító, konyhai robotgépek, kéziszerszámok, stb... A cégek is rengeteg robotot alkalmaznak már ma is, ennek felsorolásába bele sem kezdek.
Persze kitalálhatnánk bonyolult rendszereket, ami szabályozza, hogy kinek mije lehet, ki mennyit és kinek fizet/adózik érte, de az alapjövedelem biztosítása sokkal egyszerűbb és átláthatóbb.
Ez értelmetlen dolog.
"Mennyivel több boldog ember lenne, ha nem kéne 12 órát éjjel-nappal hétvégén "robotolnia"?
Már ne haragudj: KIT ÉRDEKEL?
Mármint kinek lenne ebből haszna?
Neked?
Még egyszer: az KIT ÉRDEKEL?
Mondok neked egy jobbat.
A szakképzetlen átlagembernek lenne egy nem saját robotja, hanem a cégnél arra lenne alkalmazva, hogy napi négy órás műszakban mondjuk öt, neki kijelölt robotot egyszerű betanított napi karbantartási munkával rendben tartson, nem kevesebbért, mint amennyiért ma túlórával robotolva végez betanított munkát, annyi hatásfokkal, mint egy ötöd robot.
Így a cég továbbra is alkalmazza őt, fele idő munkával nem kevesebbért, mint eddig, miközben a cég többszöröset profitál, mindenki jól jár.
Wadmalac, ez így jól hangzik, de egyrészt betanított(!) munkával a portörlésen és az olajozáson kívül mit fog tudni karbantartani? Ráadásul ez talán napi fél órát tesz ki. Nem lehet kötelezni egy céget, hogy négy órányi tengsz-lengsz munkáért 8 órányi bért fizessen, miközben két szakképzett ember az egész üzem robotjait üzemelteti, és még szervízelni is tudja. Én nem mondanám, hogy ezzel mindenki jól jár.
A lényeg a szabad piac, nem állami vállalatokról beszélünk.
Egy körülbelüli példát, hoztam, lehet ezt cincálni, ez csupán egy megértető móricka-ábrája volt az ipar 4.0 jellegű jövőnek.
Ha valaki nem érzi a móricka-ábrát és elkezd kötözködni, hogy az embernek nem is kerek a feje, nem két pont a szeme és nem négy ujja van egy kézen, az nem érti a lényegét.
Mert erről fog szólni a jövő.
sok robot sokkal nagyobb termelékenységgel sokkal olcsóbban sokkal nagyobb profitot fog termelni, miközben a robotizált gyártást kiszolgálóemberszükséglet nem fog jelentősen csökkenni.
Valamennyivel fog. És a sokla magasabb profit miatt ez nem azt eredményezi, hogy kevesebb ember kell, hanem rövidebb munkaidő per dolgozó, míg a bérüket sokkal több bevételből lehet majd fizetni. Ez fogja azt jelenteni, hogy rövidebb, könnyebb munkával lehet majd minimum ugyanannyit keresni.
Az államnak pont az lesz a legfontosabb dolga, hogy ezt a helyzetet tartassa fent, vagyis egy cég ne rakhassa zsebre az összes plusz profitot, hanem egy darab 12 órán át hajtott dolgozó helyett köteles legyen 3 darab 4 órásat foglalkoztatni.
Ezzel a tiszta profitja a robotosítással nem mondjuk tízszeresre, hanem mondjuk "csak" ötszörösre fog nőni, amire természetesen törvényi úton kell majd szorítani a cégeket.
Igen, a munka törvénykönyve át lesz írva.
Mindez már elkezdődött, a robotosított jövőt ilyen szempontból is tervezni kell és ez folyamatban is van.
Jó lenne.
Sajnos azt a törvénykönyvet ilyenkor a gyárosok írják.
És ha csak egy (multi) gyáros lesz, akinek nem lesz kötelessége megosztani a profitját, akkor ő kiszorítja az összes többit.
Az állam pedig ebben partner lesz, mint mindig.
Wadmalac nem írta sehol, hogy kellene foglalkoztatni embereket. Csak azt, hogy 4 órás munkanap lesz, és néhány karbantartónak megmarad a munkája. Ez a realitás.
Lesz egy kemény időszak, amikor is kegyetlen sok munkanélküli lesz.
Ennek már érezni az előszelét, és nem csak a biorobot munkakörben. Cimborám szociológus-antropológus MScvel már évek óta dolgozik ügyfelekkel, magasszintű angol, accounting számlázás, telefonok, emailek, stb... most jelentették be hogy 15 embert kirúgnak nemsokára, automatizálás miatt. Velük teszteltették le a rendszert...
Látható hogy már a humán/soft skillek is veszélybe kerültek a támogató rendszerek miatt
.
A szociális hálónak ki kell terjedni, nincs más megoldás úgy tűnik. Ha töretlen lesz a technológiai fejlődés az autonóm rendszerek terén, akkor nincs mese, előbb utóbb alapjövedelem lesz a vége.
Egyébként az összes szociális támogatás, nyugdíj, segély stb összevonása és egységesítése hatalmas bürokratikus terhet venne le az állam válláról, és egyes számítások szerint nem kerülne olyan hatalmas összegekbe, mint gondolnánk. 2-3x-os többletről lehet szó.
Ezt a robotizációs adó simán kitermelné.
Még mindig jobban járunk mint egy éhséglázadás, polgárháború... vagy egy olyan társadalom ahol nincs vásárlóerő és a robotok által gyártott árut nincs kinek eladni.
"egy cégnek nem lehet megmondani, hogy kit és mennyiért foglalkoztasson."
De, meg lehet húzni a határokat. Ha nem lehetne, szerinted minek lenne munkaügyi bíróság egyáltalán?
Pont a robotizálódás az, amit már nem lehet a kizsákmányoló kapitalizmus szoci rémképeként csinálni.
Tömeges munkanélküliség?
Miről beszélünk?
Az automatizálás évtizedek óta folyó tendencia és mégsem nő, hanem csökken a munkanélküliek száma.
MunkaKÖRÖK meg fognak szűnni. De munkaerő kelleni fog, csak más munkakörökben.
Igen, lehet példálózni azzal, hogy egy gyár itt, egy másik ott most éppen hány embert rúg ki.
ILYEN MINDIG IS VOLT! És most sincs több, mint régen. Sőt.
Ideje lenne az orrunknál messzebb látni.
Lehet arról papolni, hogy egy bizonyos gyár egy bizonyos gyártási folyamatán mennyivel kevesebb ember fog dolgozni.
És közben simán elhallgatni, vagy vakul nem észrevenni, hogy minimum ennyivel több üzemrész fog nyílni, új gyár épülni, mert gazdaságosabb gyártással nő a beruházási kedv is.
Ez simán az a szokásos rémtörténet-gyártás előre, ami végbement a vasút bevezetésével, a taxik bevezetésekor, a légiközlekedés megszületésekor, sorolhatnám.
És akkor is illusztris személyek is hirdették azt az ijesztgetést, amiről kiderült, hogy alaptalan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!