Mágnesezhetőek-e a fémpénzek, milyen mágnesfajtával és mágnesesek maradnak-e, ha kikerülnek a mágneses térből?
Annyi idő alatt, amíg kiírtad a kérdést, régen kipróbálhattad volna.
A mágnestáblás ötleted meg alapjában véve rossz. Ajánlok egy egyszerű asztalt, ahogy azt már javasolták.
Szerintem igen, de nem a szokott módon...
Régen sokat próbálgattam, nekem nem reagált egyik mostani hazai érme se látványosabb módon a mágnesre. Finomabb mérést persze soha nem végeztem.
Pl. egy tál vízbe tett darab habszivacsra tenném az érmét. Erős nióbium (döglött vinyókban tobzódnak) mágnessel próbálnám a vízen mocorogtatni. Nyilván az adott érme-bronzot ötvöző vas, króm, kobalt, nikkel, stb. tartalomtól függ a hatás erőssége. Sokféle mágneses anyag létezik, ezek ötvözőként, vagy nyomokban benne lévő szennyezőként adhatnak gyenge mágneses jelleget a bronznak.
Igaz, közvetlen nem tapasztaltam reakciót, ellenben többször előfordult már velem, hogy a 100Ft-os érmét nem ette meg a kávéautomata valamiért. Nem egyszer, hanem akárhányszor bedobtam, mindig kiadta a gép.
Ekkor tanultam egyik ismerőstől egy érdekes városi trükköt:
Amint lapjával (fontos az irány, élére esve nem müxik!) erősen odavágtam a kőpadlóhoz, utána elsőre elfogadta az automata. Ez a hatás jellemző egyes mágneses anyagokra, amik mágneses terüket erős ütésre elveszthetik, mivel a kémiai kötések jellege miatt az egy irányba rendezett mágneses domének ismét összevissza módon, azaz rendezetlen "alap" állapotba állnak be. Vélhetően melegítésre is bekövetkezik a dolog pár száz fokon, de ezt sem próbáltam ki. Gondolom váltakozó árammal táplált elektromágnessel is le lehetne mágnesezni.
Próbáltam mesterségesen a 100-as érmét feldelejezni úgy egy erős mágnessel, hogy az automata ne fogadja el, de ez soha nem sikerült. Az is fura mi történhet a gépben, ami miatt visszadobja a pénzvizsgáló egység az érmét.
Nagyon érdekelne engem is mi történik pontosan, amikor így "felaktiválódik", illetve miként tudnám elérni ezt a hatást. Az érme kétféle anyagból készült, talán ehhez van köze a dolognak, bármi is legyen az... Bár megeshet, hogy a kétféle fém egyike önmagában okozza a jelenséget.
Érzékeny magnetométerrel kellene megmérni, vagy esetleg a fém mágneses permeabilitása változik meg kismértékben valamitől és az induktivitást befolyásolja - csak találgatni tudok. De hátha okosabb olvassa, vagy esetleg felkelti az érdeklődését.
Érdemes lenne mágneses laborkísérleteket végezni vele, mert elég fura ez a hatás, esetleg jó volna valami hasznos dologra is egyszer - ki tudja... :)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!