Amíg nem küldtek szondákat a Marsra és a Vénuszra, addig nem tudtak semmit a felszíni viszonyokról?
(Mondjuk 1960 körül.)
Fogalmuk sem volt, hogy milyen gázok, nyomás, hőmérséklet van ott?
Feltételezték hogy emberszerű, vagy földönkívüli lények laknak ott?
,,Feltételezték hogy emberszerű, vagy földönkívüli lények laknak ott?"
Igen!
A 19. század vége felé szinte általánosan elfogadott nézet volt, hogy a Marson van élet. Konkrétan bizonyítékoknak hitték a Giovanni Schiaparelli által megfigyelt marsi csatornákat. Ezekről persze később kiderült, hogy csupán optikai csalódások.
Logikus feltétezésnek számított, hogy a többi bolygón is van élet, hiszen a miénken is van. Akkor miért mi lennénk a kivétel?! Konkrétan az volt a logikusabb elképzelés, hogy vannak marslakók. Akik úgy gondolták, hogy egyedül vagyunk, azok túl beképzeltnek tűntek. (Ez most is így van, csak a galaxisunkra kivetítve.) :)
H. G. Wells kultikus Sci-fi-je a Világok Harca 1898-ban jelent meg. Akkortájt az emberek még valós félelemmel néztek a Marsara mit egy potenciálisan veszélyes bolygóra, amin talán az élet fejlettebb mint a miénk és lehet az amerikai őslakosok sorsára jutunk miattuk. Orson Wells rádiójátéka, amiben elhitette az emberekkel, hogy támadnak a marslakók állítólag olyan riadalmat keltett, hogy az emberek sikítva szaladgáltak az utcán és kivezényelték a nemzeti gárdát is.
Mára csak az Európa az Enceladusz, esetleg a Titián holdakon feltételezzük az élet meglétét esetleg mikroszkopikus szinten. A valóság egyre kiábrándítóbb, de még mindig maradt egy kis remény arra, hogy valóban léteznek földönkívüliek a csillagunk körül.
A vizuális megfigyeléseken kívül rendelkezésre állt a színképelemzés, ami sok mindent elárult a bolygók légköréről.
Bár a Vénusz még akkor is titokzatos volt. Voltak becslések a hőmérsékletre, és a nyomásra, amik elég pontatlannak bizonyultak. A Venyera-4 26 kilométeres magasságban összeroppant.
Találtam egy kis olvasni valót:
Manapság már a Földről is tudnak egész használható radarképeket készíteni a Vénusz felszínéről.
A Vénuszról még a múlt század közepén is sok kutató gondolta, hogy tropikus, Föld-szerű klímája van. Az első (mikrohullámú) mérést, ami a magas hőmérsékletre utalt, 1958-ban publikálták, de ezek az eredmények még nem voltak perdöntőek. Pontosabb méréseket csak az első szonda, a Mariner-2 végzett 1962-ben. (Ez bizonyította egyértelműen a nagyon magas felszíni hőmérsékletet.)
A Marssal kapcsolatban jóval több mindent tudtak. Nagyjából 1909-re cáfolták a már említett Mars csatornák létezését (bár vannak, akik később is elővették őket). A 20. század első felében sok mindent meg tudtak állapítani a Marsról (pl. vékony légkör, alacsony felszíni hőmérséklet).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!