Várható néhány évtizeden belül az hogy aranyat és gyémántot nyomtassanak 3D nyomtatóval viszonylag nagy mennyiségben?
"A következő évtizedekben megvalósulhat az hogy megérje aranyat előállítani?"
Elkezdene zuhanni az arany ára, és érdekes módon pont annyira, hogy ne érje meg.
A 3D nyomtatóval formákat, tárgyakat tudsz előállítani többnyire műanyagból, nem pedig anyagot létrehozni. Ehhez minimum atommagot kellene hasítani, vagy magfúziót létrehozni, amihez egy atomreaktor kell, nem 3D nyomtató.
Arról nem is beszélve, hogy ha valamilyen technológia folytán olcsón nagy mennyiségben ezt meg is lehetne oldani, kb annyit érne az arany, vagy a gyémánt, mint egy darab kavics. Ki venne homokot a sivatagban? :)
Nos. Az arany azért értékes, mert ritka. Azért ritka, mert nagyon speciális feltételek során tud csak létrejönni, konkrétan a természetben kvázi kizárólag szupernóvákban jön létre.
A gyémánt is azért értékes, mert ritka. Azért ritka, mert bár az alapanyaga a szén gyakori, de ahhoz, hogy a szén gyémánttá álljon össze, ahhoz megint csak nagyon speciális, itt a Földön ritkán előforduló feltételek kellene a létrejöttéhez. (Igen magas nyomás.)
Ha valamilyen körülmény a természetben is ritkán jön létre, akkor gyakran mesterségesen is nehéz létrehozni ezt a körülményt. Mondjuk esetünkben mindkettőhöz nagyon sok energia kell, ami költséges, többe kerül ezeket a speciális körülményeket megteremteni, mint amit eredményül kapunk.
~ ~ ~
A dolog másik aspektusa, hogy pont attól értékesek ezek, mert ritkák. De ha hirtelen tömegesen lehetne olcsón előállítani, azonnal elvesztenék az értéküket, szokványos, bárki által megszerezhető dologgá válnának.
A ritkaságukon kívül is van értékük, de ez nem biztos, hogy elegendő. Az arany jó vezető ugyan, de a legtöbbször kiváltható kevésbé jól vezető, de mondjuk tartósabb, ellenállóbb anyagokkal is. A gyémánt keménysége az, ami még érték lehet, de ez is kiváltható. Illetve gyémántot – ipari gyémántot – készítenek ma is mesterségesen, csak ezeknek a minősége, mérete az, ami miatt kevésbé értékes.
Egyszerűen nincs különösebb okunk arra, hogy nagyobb, tisztább gyémántot, vagy éppen aranyat állítsunk elő mesterségesen. Nincs rá különösebben nagyobb szükségünk.
~ ~ ~
Az aranynak, gyémántnak van esztétikai értéke is. De ezek azért jórészt áttételesen a ritkaságukból fakadó értékük miatt áll fenn. Amíg az arany ritka, ékszereket készítünk belőle, hogy jól megmutassuk, hogy nekünk erre is telik. Emiatt gondoljuk szépnek. Ha úton útfélen találnánk félmázsás aranyrögöket, valószínű jóval kevésbé tűnnének szépnek, nem esnénk hasra a szépségüktől. Oké, lehetne mondjuk házat díszíteni vele, mint ahogy lehet gipsszel is, vagy kövekkel is házat díszíteni, de erre azért nem indítanék el egy vállalkozást.
Tisztelt Kérdező!
1) Mojjo nem hazudik (#6). A cipőfűzőjét sem köthetnéd meg, mert nem érsz fel olyan magasra.
2) " Láthatod, többen leírták hogy lehetséges" Gúnyolódtak veled, és te fel se fogtad.
3) Ha valaki mégis csinálna egy elem átalakítós 3D nyomtatót, nem élnéd túl az arany tárgy nyomtatását. Gyorsan végezne veled a gamma-sugárzás, ami a nukleáris folyamatok szükségszerű velejárója.
4) Még a gyémánt se biztos.
Feltételezzük, hogy csinálnak majd olyan 3D nyomtatót ami elfogadható sebességgel atomonként rak össze valamit!
Ha a nyomtató szorosan, köbös gyémántrácsba pakolja a szénatomokat, nem biztos, hogy úgy is maradnak. Lehetséges hogy, míg beilleszt egy szénatomot köbös rácsba kettő átrendeződik hatszöges grafittá.
- - -
SolarGyula :D !
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!