Az ólom miért árnyékolja olyan jól a sugárzást?
Az ólmot a röntgen és gamma sugarak árnyékolására használják. Azért azt mert ezek (rövid hullámhosszú) elektromágneses hullámok és ezek az elektronfelhővel hatnak kölcsön. Az ólom nagy rendszámú fém így sok elektronja van amely kiterjedt sűrű elektronfelhőt jelent. A béta sugárzást már egy vastagabb papírlap is leárnyékolja mert az részecske sugárzás. Bár röntgen sugárzás keletkezhet miközben a elektron becsapódik.
Ezt a másodlagos röntgen sugárzást már ólommal érdemes árnyékolni.
Kiegészítésül. A béta sugárzás valójában elektronsugárzás. Az elektron kis energiájú, ezért képes a papírlap atomszerkezete is árnyékolni (elnyelni).
Az alfa sugárzás valójában proton sugárzás, ez is kis energiájú.
A gamma sugárzás nagy energiájú részecskékből áll (sokféléből). Az ólom belső szerkezete képes ezt jórészt elnyelni, illetve ártalmatlan, rövid hatótávolságú másodlagos sugárzásban továbbadni az elnyelt energiát. Azonban az ólom is csak a zömét nyeli el, nem mindet (sok összetevőtől függ, hány százalékét, és mivé alakítja)
Köszönöm szépen a részletes választ! :D
Amúgy fizikaóráról középsuliból úgy emlékeztem, hogy az alfa az hélium a béta elektron és a gamma a rádióhullám. És tudtam, hogy a keletkezik röntgen sugárzás, ha egy elektron atommagba ütközik, vagy pont olyan energianívóval rendelkező elektronba, hogy az röntgen sugárzásként adja vissza a kapott energiát, csak azt nem tudom, hogy rövidre fogjam a kérdést, hogy keletkezik röntgen sugárzás, ha réz mellé teszek béta sugárzó anyagot, vagy nem?
Tökmindegy mi mellé teszed, ha valami béta-sugárzó, akkor nem keletkezik röntgen-sugárzás a bomlása közben.
(A leányelemeinél ettől természetesen keletkezhet, ha azok gamma-sugárzást bocsátanak ki a bomlás során, tehát pl. fél kilónyi béta-sugárzó cucc közelében többnyire mérhető gamma-sugárzás is, de ez már egy másik történet.)
"Az ólom miért árnyékolja olyan jól a sugárzást?"
Mert sűrű fém, sok-sok elemi részecskével egy adott térrészen belül. (Az arany, ezüst, platina, irídium, volfrám és hasonló fémek még sűrűbbek, így még jobb árnyékolók a sugárzással szemben, mint az ólom.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!