Kideríthető, hogy ólmos festék van-e a tányéron?
Manapság még alkalmaznak ólmos festéket evőeszközöknél?
Mostanában vásárolt kínában készült tányérokról kopik le a festék, ez utalhat valamre?
Annyitól semmi bajod nem lesz, még akkor sem, ha esetleg tényleg van benne ólom, amit nem hiszek.
Nincsenek már ólom vízvezetékek, nem ólmozzuk a benzint, sőt az ólom-acetátot sem alkalmazzuk általános édesítőszerként mint az ókori Rómában...
nem a festékbe van az ólom, hanem a fényes mázban. a máz alkotóeleme az ólom oxid, olvadt üveges és fényes volta miatt használták, ezzel lehet a porcelánokat és kőagyag edényeket vízzáróvá tenni.
A festés a porcelán zsenge égetése után történik, majd a festéket ráégetik, majd mázalják. Ez a máz alatti festés, ilyenkor a festékek kioldódásával nem kell számolni, a máz ezt meggátolja. A máz feletti festés (matricák, kézi festés) esetleg ráégetve (diffúzió segítségével behatol a mázba és ott szinez) esetén fordulhat elő a kérdésben leírt jelenség.
ezek a porcelánok 3 szor égetettek: Zsenge, máz, majd a festék.
A máz alatt festett porcelánok esetében ilyen kopás nem tapasztalható, viszont a rajzolat kontúrjain látszik, egy kicsit elmosódottabb mint a máz feletti technikával festett edények.
Általában a vásárokon kapható festett díszbögrék még a mai napig ólmos mázzal készülnek, de ettől nem kell félni, csak savas anyagot nem kell benne tartani. pl káposztás agyagkorsó, savanyítóedény esetében nem szerencsé az olmos máz.
Tipikusan ólmos máz a pókhálószerűen töredezett "antik" jellegű díszmáz.
Néhány gondolat még:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!