Hogyan kerülhet a szervezetembe ólom?
Például ha szitává lőnek, akkor elég sok ólom kerülhet a szervezetedbe. Na jó nem, már nem ólomból csinálják, ahogy a vízvezetékeket sem, hacsak nem az ókor Rómában élsz, az előző nem tudom, honnan veszi, hogy nehézfémből csinálnak ivóvízvezetéket manapság, de 2000 évvel le vannak maradva az ismeretei.
Nehézfémek elsősorban tengeri herkentyűkbe vannak, de azért amennyit egy magyar eszik, attól nem lesz semmi bajod.
Az környezeti ólomterhelés gyakorlatilag a közlekedés következménye. Sokáig tagadták az olajcégek, de az ólom tetraetilt mára már csak korlátozottan használják. (pl olmozott benzin motoros repülőkbe)
másik forrás az ércfeldolgozás és a különböző festékpigmentek.
Megemlíteném még a vadászatot, mint az ólomsörét kibocsátás forrását. Sok területen ez már tilos.
Bekerülni kaja elfogyasztásával (mert feldúsul pl a halakban), vagy belégzéssel (por) vagy a vízzel (megisszuk) tud a szervezetbe.
...hacsak nem az ókori Rómában élsz...
Ami az ókori Rómát illeti, Budapesten kb 1950-ig még használtak ólomcsövet vízvezetéknek, így tehát régebbi házban akárhol lehet még.
Bizony még a hatvanas években is gyakori volt az ólomcsöves vízrendszer. De onnan tényleg nem sok ólom szabadulhat. A sima csapvíz nem igazán oldja, inkább a leváló, elporló oxiddal juthat a szervezetbe.
A tengeri halak fogyasztásával, ha nem túl jó helyről származnak és kutyaütő a minőségellenőrzés, akkor inkább higanyveszély van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!