Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az ólom miért szűri meg...

Az ólom miért szűri meg jobban a radioaktív sugárzást, mint a higany?

Figyelt kérdés

A sűrűségük majdnem egyforma. Sőt, a higany még nehezebb is, mint az ólom, mivel a benne lévő atomok egymáshoz közelebb helyezkednek el mint az ólomban. Akkor miért? Miért az ólom az (mind a sűrűsége, mind az atomjainak távolsága miatt), ami ki tudja védeni (jobban) a radioaktív sugárzást? És egyáltalán mitől függ, hogy az adott anyag jól tudja elnyelni (vagy visszaverni?) az adott sugárzást, esetleg az adott sugárzás bizonyos fajtáit?


Köszönöm szépen előre is!


2014. okt. 19. 00:26
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom, hogy a higany jobban vagy rosszabbul nyeli el a sugárzást, de azért elég problémás lenne higanyból sugárzás elleni védelmet kiépíteni. Egyrészt meg folyadék, másrészt mert mérgező.
2014. okt. 19. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Az ólom magjában átlagosan 7 nukleonnal több van, mint a higanyéban, vagyis némileg nagyobb az atommagsugara, valamint két elektronnal több is veszi körbe az ólommagot, mint a higanyét. Gyanítom, hogy ezáltal összességében picivel nagyobb térfogatot tölt ki az ólom a rendelkezésre álló térből, mint a higany, így picivel nagyobb eséllyel is ütközik ólomrészecskébe a gamma sugár, mint higanyrészecskébe. (Ugye az atomok kb. 99,9999%-a üres tér, és csupán 0,00001%-a ami "ténylegesen" anyag.)


De ez csak amolyan gyanú, nem tudok bizonyítékot hozni. Továbbá a higany amúgy is folyékony (szobahőn), tehát elméletileg a részecskéi virgoncabbak, mint az ólomé. Szerintem ez is szerepet játszhat a jelenség magyarázatában.

Nem tartom elképzelhetetlennek, hogy extrém hideg körülmények között (-100 fok vagy az alatt) a higany jobb árnyékoló lenne, mint az ólom.

2014. okt. 19. 04:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

A higanynak nagyobb a sűrűsége, tehát ugyanakkora térfogatra nagyobb tömeg jut, vagyis a benne lévő atomok közelebb helyezkednek el egymáshoz, mint az ólomban. A periódusos rendszerben az ólom a higany után van, tehát az ólomnak az atomjai nagyságát tekintve nehezebbnek kéne lennie, mint a higanynak. De nem, épp az atomjaik egymástól való távolsága miatt. Az mindegy szerintem, hogy az adott anyag folyékony-e vagy sem, a sugárzást ugyanúgy ki kéne tudnia védeni.


Lehet, hogy könnyebb az ólom szállítása/raktározása, de amúgy az is mérgező, csak nem annyira mint a higany.

2014. okt. 19. 12:53
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
Persze, szeletelt ólmot sem teszünk a reggeli szendvicsbe. Viszont za ólom szobahőmérsékleten szilárd, míg a higanyból higanygőz képződik már szobahőmérsékleten is.
2014. okt. 19. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!