A lövedékeke miért ólomból vannak?
Több oka is van. Elsőként azért, mert az ólomnak lényegesen alacsonyabb az olvadáspontja, tehát könnyedén lehet belőle golyó formát önteni. Megmunkálni is sokkal könnyebb, mint az acélt, az ólmot körömmel el tudod farigcsálni, annyira puha fém. Pont ezért, a fegyvercsőnek sem kell nagyon keményre edzettnek lennie, az ólom ugyanis kiváló kenőanyag pont a puhaságának köszönhetően (régen ugye üzemanyag-adalékként is használták a motorokban). Ráadásul pont ezért nincs is szükség század- vagy ezredmilliméteres pontosságra a gyártásnál, az ólomlövedék jól igazodik a fegyvercső alakjához, kitölti a hézagot, vagyis tömít.
Ezek miatt lényegesen olcsóbb maga a fegyver is, a lőszer is. Általános célpontok esetében egyébként sincs szükség acéllövedékre, a vadászathoz, sportlövészethez tökéletesen elegendő az ólomlövedék is.
Amit 1,2 írt igaz, de csak 1-es említette a fajsúlyt.
Pedig ez is egy nagyon fontos tényező.
A lendület azaz a lövedék energiája (ha tetszik pusztítóereje) a tömeg X sebesség.
Ha egy anyag sűrű és nehéz mint az ólom akkor kicsi méretű lövedéket lehet belőle készíteni, aminek a légellenállása is kisebb, miközben a lendülete nagyobb mint pl egy ugyanakkora méretű acéllövedéknek, vagy ha ugyanolyan tömegű az acéllövedék az nagyobb is lesz és akkor lassabb is lessz.
Nem véletlen hogy a XX. század második felében a szegényített uránt kezdték használni. Az egy még sűrűbb anyag, plusz keményebb is mint az ólom. Bár pont ezért köpenyezni is kell, pl rézzel.
De mindezeken felül azért vannak "polgári" célra is acélmagvas rézköpenyes lőszerek is.
De miközben ezt leírtam eszembe jutott egy más szempont is. Az ólom becsapódáskor összelapul és kevésbé hajlamos visszapattanni, míg az acél inkább pattan.
Ez mondjuk egy zárt térben beton vagy kőfalak közt történt lövöldözésnél elég nagy különbség lehet. Az acélköpenyes a használójára is visszapattanhat, veszélyes!
A fentieken kívül ráadásul jobban is deformálódik az emberi testben, mint egy keményebb (pl. ezüst) lövedék, ezért nagyobb sérüléseket is okoz. Az ezüst "vámpírvadász" lövedék kisebb sérüléseket okoz az embernek, ha nem talál el csontot.
A keményebb anyagokat pedig páncélok átütésére használják.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!