Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az univerzum mekkora méretűre...

Az univerzum mekkora méretűre volt összezsugorodva az ősrobbanás előtt?

Figyelt kérdés
2018. máj. 6. 21:40
1 2 3 4 5
 21/41 LeonScottKennedy ***** válasza:

#20:

Nem a 14-es vagyok, de abban egyetértek vele, hogy a gondolatmeneted hibás.

Ugyanis az ősrobbanás pillanatában nem hogy strucc tojás méretű nem volt az "univerzum", de még egy atomhoz képest is nagyon pici. Jóval inkább szubatomi, vagy még annál is kisebb lehetett.

A tudomány jelenlegi állása szerint a legvalószínűbb, (azaz nem bizonyított, mert nincs hogyan bizonyítani még) feltételezés az univerzumunk kialakulására az, hogy egy szupermasszív feketelyuk szingularitásából jött létre. Ehhez persze meg kell érteni a szupermasszív feketelyukak működését, részeit, ami elég bonyolult, de a lényeg az, hogy a belsejében, tehát abszolút a közepében található meg az a szubatomi részecske, amivé összezsugorodott a neutroncsillag, amiből kialakult a feketelyuk. Mivel gravitációs szingularitása van, ami lényegében azt jelenti, hogy olyan erős gravitáció, ami még a fényt sem engedi el, ezért képest volt olyan apróvá összezsugorítani az anyagot. Aztán persze abszolút nem 100%, hogy ezután mi történik, mivel még nem láttunk konkrétan "meghalni" egy szupermasszív feketelyukat, de elképzelhető, hogy egyszer csak már annyi energia összegyűlik a feketelyukban, amit a környezetéből "szívott fel", hogy egyszerűen felrobban, mint mondjuk egy szupernóva robbanás, ami szintén hasonló okok miatt történik meg, csak ez lenne az Ősrobbanás.

2018. máj. 10. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/41 anonim ***** válasza:
0%

"Pedig a semmiből csak úgy nem robbanhatott ki egy univerzum"


Aha, persze. Hát te már csak tudod. És kellően bátor is vagy, hogy ezt csak úgy ab ovo kijelented.

Mi meg majd gondolod benyaljuk.

Biztosan tűzér voltál, ha az a véleményed, hogy robbanás csak úgy a semmiből nem lesz.

Már meg sem kérdezem, ismered-e annak a szónak a jelentését hogy szingularitás...


Persze a véleményedet tiszteletben tartom, de igét hirdetni, meg másokat erre megtanítani nem kellene! Mert szamárság amit mondasz.

2018. máj. 10. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/41 anonim ***** válasza:
Szerintem az ősrobbanás csak egy elmélet. Miért kellene azt feltételezni, hogy egyetlen parányi pontból növekedett, tágult ki a világegyetem? Csak annyit tudunk észlelni, hogy a világegyetem most tágul. Mi van akkor ha a világegyetem mindig azonos méretű csak a mérce amivel mérünk az változik? Képletesen mondva ha egy adott távolságot mondjuk 1 - nek mondunk, majd 1.8 - nak. majd 18000 - nak, majd 18000000 - nek akkor biztos, hogy a távolság növekszik? Lehet az is, hogy csak mérföldben, kilométerben, méterben. milliméterben számoltunk. A mostani alapmértékünk a fény sebessége. De mi a bizonyíték arra, hogy ez mindig ennyi volt? Mi a bizonyíték arra, hogy 1 másodperc mindig ennyi időt jelentett. Ha azt tapasztaljuk, hogy minél messzebbre nézünk annál nagyobb sebességű távolodást észlelünk akkor mi a bizonyíték arra, hogy ezt nem a távolság hanem az idő okozza, Ezeket a kérdéseket meg sem próbálják megválaszolni. Pedig szerintem ezek a válaszok megadhatják a világegyetem mindenkori méretét. De ehhez más nézőpont kell.
2018. máj. 11. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/41 anonim ***** válasza:
Szerintem meg tanulj egy kis fizikát... Relativitáselméletet, elektromágneses sugárzásokról, kozmikus háttérsugárzásról, vöröseltolódásról stb... mielőtt ilyen magvas gondolatokat fogalmazol meg, és ezt nem bántásból mondom :)
2018. máj. 11. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/41 LeonScottKennedy ***** válasza:

Már sokféleképpen lehet bizonyítani, hogy az univerzum tágul. Az előző hozzászóló leírt pár példát, de mondok én is egyet.

Az univerzum nem úgy tágul, hogy a végéből csak úgy kinő a feketeség, hanem úgy kell elképzelni, mintha megnyújtódna. Nem vagyok jó tudományos megfogalmazásokban, de úgy kell elképzelni, hogy az égitestek arányosan azzal, hogy mennyire tágul az univerzum, arányosan távolodnak egymástól. Tehát az univerzum nem növekszik, hanem a téridő nyúlik meg, mintha egy nagy massza lett volna az Ősrobbanás idejében, és most tésztanyújtóval nyújtanák.

2018. máj. 11. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/41 anonim ***** válasza:
A fizika tudományának is megvan a maga fejlődés története. Az Euklideszi geometrián felnőtt " tudós " ugyanilyen vehemenciával tette helyre azt aki mást mert gondolni a világról mint amit Ő IGAZNAK vélt. De szerencsére mindig voltak és remélem lesznek is akik mernek mást is gondolni. Tévedés ne essék én egy szakmunkás vagyok, tehát nem tudott beskatulyázni a " hivatalos " tudomány ", nem kellett a különböző vizsgákon annyiszor felmondani az elvárt frázisokat, hogy már a gondolkodásomba is beivódott. Ezt nem bántásnak szántam, csak így gondolom. Én a tudásom hiányossága - ami lehet, hogy erény - miatt biztos nem tudok kidolgozni egy új, a mai világképet megrengető elméletet de ha valakiknek szöget üt a fejébe ez a lehetőség, akkor rajta!!
2018. máj. 11. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/41 LeonScottKennedy ***** válasza:

#26:

Én nem nevezném erénynek a tudás hiányosságát semmilyen körülmények között. Persze lehetsz boldogabb attól, hogy kevesebbet tudsz, és nem tudod, hogy mennyire jelentéktelek vagyunk a világmindenség szempontjából, mennyire jelentéktelen az a munka, amit csinálsz, mennyire jelentéktelen az a munka, amit én csinálok, de ez akkor sem egy erény.

Én inkább tudni szeretnék a dolgokról, még akkor is, ha utána kicsit rosszabbul fogom érezni magam. Én úgy gondolom, hogy a Földön az egyetlen dolog, ami egy parányit, de tényleg csak egy parányit számit, az az, amit pl. a NASA csinál, űrkutatás, asztronómia, mert TALÁN, habár ennek nagyon kicsi is az esélye, de talán ezeken a tudományágakon keresztül lesz valami az emberiségből végül is, de ismétlem, erre nem fogadnék nagyobb összegben, amilyen egy fontoskodó, rövidlátó idióta az emberiség 95%-a, és nem látja azt az egyetlen valóságot, ami végül számítani fog, (még mindig vannak akik nem hajlandóak távolabb látni Istennél), így sokkal nagyobb valószínűséggel az emberiség a saját "erényébe" fog megfulladni.

2018. máj. 11. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/41 anonim ***** válasza:

#26, nem azzal van baj, hogy gondolkodsz, hanem hogy álmodozol.

Amiről te beszélsz fizika "visszamondás", ahhoz még vegyünk hozzá egy pár évnyi természettudományos egyetemi matekot és fizikát... ez még mindig arra elég csak, hogy csak a nyelvet megértsd. Az alapok, a szókincs nélkül nem tudsz a teljes valójában gondolkozni a jelenségekről.

Laikusként pedig emiatt kénytelen vagy elfogadni azok elméleteit akik vették a fáradtságot és nagy véráldozatok által megtanulták, megértették az alapokat. Itt egymásra épülő építőkockák vannak, és nem kezdheted a tetején.


Ezt nehéz megérteni, és amióta laikusból elsajátítottam az alapnyelvet, azóta sokkal kisebbnek érzem magamat és sokkal nagyobb tiszteletem az újítóknak.


Akkoriban teljesen más volt még a tudomány. Mára már hidd el, azt a rubikkockát egymillióféleképpen összerakát, vagy próbálták kirakni. Az igazi áttörésekhez manapság több száz-ezer ember munkája kell, sokszor egy életen át szóló hivatásként, miközben elképzelhetetlenül összetett műszerekkel igazoljuk sorra az elméleti pionírok munkáját, modelljeit.


Tehát csak azt kérem, add meg nekik ezt a tiszteletet, azzal, hogy gondolkodsz, de mindezt alázattal teszet, elfogadva a az igazán nagy tudósok elméleteit.

Végtére pedig a mai tudományban sincsen sok területen egyetértés. Sok elmélet, sok vita és izgalmas kérdések övezik a tudományt.

Soha senki nem állít örök igazságokat, ezt ne feledd. Viszont alapok kellenek, hogy egyáltalán tudd mit kérdőjelezel meg.

2018. máj. 11. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/41 anonim ***** válasza:

"egy szupermasszív feketelyuk szingularitásából jött létre" - írta valaki. Én a 13-as voltam. Természetesen tudom, hogy a fekete lyuk és a szingularitás létezik. De hogy valami szubatomi méretű volt az egész, amiből csillagok milliárdjai, bolygók, fekete lyukak milliárjainak alakultak ki, tehát ezeknek az anyagát akármilyen módon tartalmazta, az képtelenség, és nem tudok arról, hogy a fizikának lenne olyan törvénye, mely ezt leírja. Ez inkább csak találgatás. Rendben, hogy van elfajzott anyag, meg még annál sűrűbb is, de még maguk a fekete lyukak is eszméletlen nagyok, miközben eszméletlen sűrűek, már ha egyáltalán lehet ennek nevezni.


Meg azért sem indulhatott fekete lyukból a világegyetem, mert annak a fekete lyuknak is már lennie kellett, tehát már azelőtt is volt valami. Más kérdés, hogy több univerzum is létezhet egymás mellett valamiben benne, de ez a valami még az univerzumot is megelőzte létezésben, már ha egyáltalán bármit is lehet ebből az egészből bizonyítani.

2018. máj. 11. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/41 anonim ***** válasza:

Nem igaz, hogy nagyok a feketelyukak.

Az eseményhorizont átmérője lehet óriási,( [link] ahonnét a fény sem tud már megszökni.


Az, hogy ezen belül mi van, azt nem tudjuk pontosan, mert a téridő extrém módon torzult.


Viszont ne feledd, a CERN LHC már rengeteg dolgot bizonyított a kezdeti idők részecskéiről - a matematikai modellekkel egyhangban.

2018. máj. 11. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!