Hogy van ez az ősrobbanásnál?
Nem filozofálgatok, csak nem értek pár dolgot, és szeretném, ha valaki megpróbálná elmagyarázni. Elég sok ilyen vonatkozású műsort láttam már, mert érdekel, de egy ponton sehogy sem tudok napirendre térni.
Van két dolog. Az egyik, hogy az ősrobbanás nyomán keletkezett az univerzum. A másik, hogy az univerzum tágulása egyre gyorsul. Ha én laikusként ezt a gyorsuló tágulást visszafele fordítom, akkor azt kapom, hogy az univerzum zsugorodása fokozatosan lassul, így bármennyit is megyek visszafele, sosem érkezhetek el egy "ősrobbanásig", csak egy olyan pontig, ahol a szingularitás nagyon lassan elkezdett kiterjedni.
A másik dolog, amit nem értek, hogy sokszor felmerül a kérdés, mi lehetett az ősrobbanás előtt (több műsor is foglalkozott vele). Mármost, más helyeken azt hallani, hogy az ősrobbanás pillanatában keletkezett a tér és idő. Ha az idő akkor keletkezett, akkor hogy beszélhetünk bármilyen ősrobbanás "előtti" fázisról?
Nagyon szeretném, ha valaki elmagyarázná, mi hibázik abban, amit fejben sikerült összeraknom, mert így egyáltalán nincs rend.:)
És bocsi, ha nem jól használom a szakkifejezéseket, remélem, a lényeg érthető maradt.:)
Előre is köszi minden választ!
"csak egy olyan pontig, ahol a szingularitás nagyon lassan elkezdett kiterjedni. "
Tégy le egy golyót az asztalra, ami ÁLL.
Aztán egyszer csak kezdd el nagyon lassan gurítani...
"hogy beszélhetünk bármilyen ősrobbanás "előtti" fázisról"
Mivel nem tudjuk, hogy volt-e az ősrobbanás előtt valami, ezért lehet róla elmélkedni.
Pl ha úgy működne az univerzum, hogy ciklikusan összehúzódik-kitágul, akkor van értelme ősrobbanás "előtti" fázisról beszélni...
Hm? Első, ezt most nem tudom, mihez kötni. Fejtsd ki, kérlek! :)
Az én fejemben az van, hogy ugy-e az univerzum gyorsuló tágulása tény, mert megfigyelhető. Az ősrobbanás pedig elmélet. Ha helyreerőltetem a dolgokat a fejemben, akkor az van, hogy nincs ősrobbanás, csak egy adott ponton elkezdett tágulni a szingularitás (nem tudom, jól használom-e ezt a szót ebben a kontextusban), majd a tágulás lassan gyorsult, és idővel elérkeztünk oda, ahol ma vagyunk.
Ám ez így nem jó, mert azért akik az ősrobbanás elméletével előálltak, nyilván jobban és mélyebbrehatóan körüljárták a témát. Szóval én csak azt szeretném tudni, hol a hiba?
Nem célom hitegetni senkit, de ahhoz, hogy egyáltalán el tudd képzelni az ősrobbanást, némi matematikai szemléletre lesz szükség. Nem állítom, hogy a világ tényleg így működik ahogy írom, csak azt, hogy ez lehetséges és nincs benne logikai hiba.
Simán lehetséges az, hogy mindennek van előzménye, de mégis, az idő egy pontban kezdődött el. Ehhez a nyílt intervallum fogalmát ajánlom neked, például a ]0,végtelen[ nyílt intervallumot. Tegyük fel, hogy ez az idővonal, ekkor minden pozitív x egy időpont, de van előzménye, például x/2. A nulla nem időpont, csak minden pozitív x. Tehát minden időpontnak van előzménye, de olyan nem feltétlen van, hogy 1 perccel korábban.
Az első problémád, hogy hogyan tud mindenen túl gyorsulni. Ehhez egy kis algebra kell. Vegyük az f(x)=x^2 függvényt, ez írja majd le a világegyetem tágulását az x időpontban... tehát a ]0,végtelen[ intervallumon van értelmezve. Ha ábrázolod ezt a függvényt, láthatod, hogy a 0 pontból indul (bár a 0-ban nincs értelmezve, mert 0 időpont nincs, csak 0 feletti), és a gyorsulása folyamatosan nő. Egészen pontosan az x időpontban f'(x)=2x a gyorsulás.
Minden időpontban meg tudtad mondani, hogy mekkora éppen az univerzum, és láthatod azt, hogy ez tényleg a 0 sebességről indul, és gyorsuló ütemben tágul. No problem. Még egyszer mondom, a világ nem ilyen, ez csak szemléltetés, hogy ilyesmi lehetséges.
Aham.:) Hát matematika az nem az erősségem, de amit írtál, azt értettem. Legalábbis azt hiszem, az ősrobbanás nélküli verziót szemléltetted egy exponenciális függvénnyel.
Én nem is annyira a lehetséges elméletekre vagyok kíváncsi (bár tudom, hogy a tudomány is erről szól), hanem inkább arra, hogy egy olyan valaki (témában nálam jártasabb), aki az ősrobbanás elméletét tartja a legelfogadhatóbbnak, hogyan oldaná fel az általam vázolt ellentmondást. Mert - legalábbis nekem ez jött le idáig - az ősrobbanás pillanatában a világegyetem tágulása gyorsabb volt, mint most. Ennek megfelelően valamikor vissza kellett lassulnia, hogy aztán ismét gyorsulni kezdjen, amit a ma mérhető ütemben folytat. Vagy itt az idő kavar be nekem? Úgy értem, ha az idő változik a gravitáció mértékétől függően, akkor a tágulás sebességének növekedése másként értelmeződik, és itt van a hibám?
Az előzők jókat írtak matekból, csak a fizikához nem értenek.
Az ősrobbanás során keletkezett a tér és az idő - de nem azonnal. Amíg még nem alakult ki a mai téridő, addig az ősrobbanás nagyon gyorsan tágult. Azt lehetne mondani, hogy a fénysebesség sokszorosával - de akkor még nem volt se fény, se sebesség.
Utána, mikor kialakult a téridő, akkor indult el a mostani tágulás (jóval lassabban, mint előtte).
Az ősrobbanás előzménye pedig valószínűleg 2 hatalmas membrán összeütközése egy ponton. Nézd meg a membránelméletet.
> Ha én laikusként ezt a gyorsuló tágulást visszafele fordítom, akkor azt kapom, hogy az univerzum zsugorodása fokozatosan lassul, így bármennyit is megyek visszafele, sosem érkezhetek el egy "ősrobbanásig"
Képzelj el 2 autót, amik egymásnak háttal állnak úgy, hogy összeér a hátuk. Ha mindketten rátaposnak a gázpedálra, akkor elkezdenek „tágulni”. Egy időpontban megnézve azt látod, hogy távolodnak egymástól, méghozzá gyorsulva. Visszapörgetve viszont megkapod azt a pontot, amikor elindultak, és amikor egy pontban álltak. Szingularitás sehol.
> A másik dolog, amit nem értek, hogy sokszor felmerül a kérdés, mi lehetett az ősrobbanás előtt (több műsor is foglalkozott vele). Mármost, más helyeken azt hallani, hogy az ősrobbanás pillanatában keletkezett a tér és idő. Ha az idő akkor keletkezett, akkor hogy beszélhetünk bármilyen ősrobbanás "előtti" fázisról?
Azt tudjuk, hogy az általános relativitáselmélet alapján az idő és a tér „relatív” a megfigyelőhöz, annak vonatkoztatási rendszeréhez képest. Magyarán nincs értelme időről és térről beszélni, csak valamilyen vonatkoztatási rendszerben. Ha nincs anyag, akkor nincs vonatkoztatási rendszer, nem beszélhetünk tehát időről és térről. Nagyon nehéz ezt elképzelni, hiszen a hétköznapi életben megtapasztalt világunk nem ilyen.
Ez kicsit olyan, mint azt feszegetni, hogy mi volt a Dallas mínusz harmadik epizódjában. Mert mihez méred azt a mínusz hármat, ha nem volt még Dallas. Persze meg lehet írni, de kérdés, hogy az előtörténetnél egy-egy epizód egy napot, vagy egy évet mesél el. Amíg viszont nincs megírva, addig a mínusz sorszám az epizódnál értelmezhetetlen.
* * * * *
A tudomány segítségével vissza lehet menni az ősrobbanás pillanatáig, de nem tovább. Nincs mód, hogy bármit is megtudjunk arról, hogy mi volt előtte, függetlenül attól, hogy a relativitáselmélet alapján aligha beszélhetünk előttéről. De vannak elméletek, hipotézisek, amelyek megpróbálják más problémákra válaszolva a jelenlegi tudásunkat egy egységes elméletbe foglalni. De ezek csak hipotézisek. Ezekből akár lehet magyarázni az ősrobbanás okát, általában úgy, hogy feltételezünk egy magasabb dimenziószámot, amiben az ősrobbanás anyaga nem az ősrobbanáskor keletkezett, csak innentől beszélhetünk 3D anyagról. De ezek egyrészt tényleg csak hipotézisek, másrészt ezek az eszmefuttatások a képletek egyfajta vizualizációja, inkább csak mankók ahhoz, hogy hogyan próbáljuk nagyon pontatlanul magunk előtt látni azt a világot, amit a képletek leírnak.
Egyáltalán nem valószínű hogy volt ősrobbanás, sőt valószínűbb hogy nem volt. sokkal jobban magyarázhatóak a dolgok statikus elmélettel.
Egy fizikus.
"Ha én laikusként ezt a gyorsuló tágulást visszafele fordítom, akkor azt kapom, hogy az univerzum zsugorodása fokozatosan lassul, így bármennyit is megyek visszafele, sosem érkezhetek el egy "ősrobbanásig", csak egy olyan pontig, ahol a szingularitás nagyon lassan elkezdett kiterjedni."
A logikai meneted helyes, csak a kiinduló információid helytelenek. A tágulás nem folyamatos ütemben gyorsulva tágul. Tehát maga a gyorsulás nem egy konstans érték. Az ősrobbanás pillanatában ez sokkal gyorsabb volt, mint most. A legelején nagyon gyors, aztán lelassult (a gyorsulás értéke, nem a tágulás sebessége!), majd újra gyorsulva tágul. Ebben vagyunk most. Itt egy kép, ez szemlélteti: [link]
"mi lehetett az ősrobbanás előtt"
Az ősrobbanás előttel a fizika nem igazán tud foglalkozni, mert az idő az ősrobbanással keletkezett, így egyszerűen nem létezik olyan, hogy előtte. Visszamehetünk képzeletben az ősrobbanásig, de tovább nem. Ott megszűnik az idő, "nincs hova menni".
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!