A nagyon okos tudos emberek, tanarok miert nem tudnak lemenni hulyebe es ugy magyarazni az atlagnak?
Az átlagnak történő magyarázathoz nem kell lemenni hülyébe. Ellenkezőleg, rendesen fel kell emelkednie, hogy képes legyen röviden olyan dolgot elmondani, amit csak hosszan lehet, vagy sehogy.
Viszont az "átlagnak" pedig azt kell tudomásul vennie, hogy van jó néhány dolog,aminek a megértetéséhez bizonyos előismeret szükséges. Ekkor vagy ezt is elmondjuk és a hallgatónak nem lesz türelme hozzá, vagy semmit sem ért belőle. Viszont utóbbi esetben behelyettesíti a saját gyér ismereteit és totálisan félreérti a dolgot. Majd pedig ehhez mereven ragaszkodik, mert különben be kellene vallania (önmagának), hogy továbbra sincs fogalma. És sokan úgy gondolják, akkor már jobb a tudatlanság, mint a meggyőződéses téveszme.
Ezt hívják oktatásnak, te is biztosan jártál iskolába. Minden társadalom rengeteg pénzt, időt, energiát öl abba, hogy a tudás elérhető legyen az embereknek. Amit te akarsz, csak nem mondod ki, az az, hogy öt év munkát kiválthass öt percnyi okosság hallgatásával. Ez a te sarad, nem azoké, akiktől a lehetetlent várod.
Mikor úgy érzed, hogy valami bonyolultat megértettél, mert egyszerűen elmagyarázták, akkor csúnyán át vagy verve és le vagy nézve.
Egyrészt ez is egy skill, amit külön tanulni kell, nem sokan tudnak teljesen maguktól bonyolult dolgokat nagyon egyszerűen és közérthetően elmagyarázni. Pláne, hogy szükségképpen le kell egyszerűsíteni a dolgokat, és az szerintem egy külön művészet, hogy közben hogyan tudod megőrizni a tudományos korrektséget. Pont ezért tőlünk nyugatra (meg amúgy lassan keletre is), külön szakma a tudománykommunikáció, nálunk sajnos a felsőoktatás átalakításakor elsőként zúzták be az ELTE akkor éppen pár éve indult mesterképzését, mondván, hogy nincs rá szükség.
Másrészt pedig a kutatók, egyetemi oktatók többsége a kezdetektől azt tanulja, hogy szakmai közönségnek hogyan adjon elő, ahhoz pedig az kell, hogy mindig nagyon pontosan, megfelelő szakszavakkal magyarázd el a mondandódat, különben belekötnek a kollegák/bírálók stb.
Egyébként szerencsére a kutatók is kezdik felismerni, hogy ez probléma, és a mai fiatal kutatóknak már szerveznek olyan alkalmakat, amikor ilyen téren is tapasztalatot szerezhetnek. Ilyen pl. a TED (minden hibájával együtt is), vagy pl. több egyetemen is szerveznek liftbeszéd konferenciát a hallgatóknak.
A legnagyobb ismérve egy jó tudósnak, hogy 5 percben el tudja magyarázni az 5 éves kutatási projectje lényegét, egy laikusnak is.
Akit pedig bővebben érdekel, annak bővebben elmagyarázza.
Ugyan ez igaz a többi ismeretre is, ez egy nagyon komoly pedagógiai skill. Nem minden professzor és tanár alkalmas erre. Sőt kisebbségben vannak akik jók ebben.
A nagyon okos emberek nem akarnak átlagos emberekkel foglalkozni.
Normális esetben nem is ez a dolguk, hanem okos embereket okosítanak tovább vagy olyan dolgokkal foglalkoznak amiket az okos emberek sem értenek.
Rosszabb esetben a nagyon okos emberek kamionsofőrök vagy raktárosok...
Nem kell általánosítani.
Vannak rossz tanárok, és vannak jó tanárok, akik fokozatosan elmagyarázzák felépítve a tudást.
Vannak olyan kutatók akik óraadók, de nem pedagógusok. Elmotyogják a diákat, és még az okos sem ért belőle semmit.
Vannak olyan tudósok, akik viszont laikusoknak is képesek elmagyarázni dióhéjban miről is szól ez a dolog. Hawking például. Ez komolyan baromi nehéz. (Tapasztalat)
...de még a hozzáértő kollégáknak SEM egyszerű átadni azt a tudományt amit művelsz.
Egyes kutatási projectek olyan bonyolultsági fokot értek már el, hogy néha maguk a kutatók sem értik már teljes egészében, csak részfeladatokat látnak el. Ilyenkor még a többi kutatónak sem egyszerű tálalni, mi a rossebet csinálsz.
Általában 5-15 percben össze kell tudni foglalni, akár laikusok számára. Ebből már lehet jó előadást faragni, ami nem túl száraz, mégis informatív.
Szóval nehéz téma ez, és felesleges általánosítani. Valakinek van hozzá érzéke, valakinek nincs (ettől még lehet nagy tudós)
Csak hogy képben légy. A tanár dolga az iskolában elmagyarázni a tudnivalókat. Azért vannak osztályok, hogy ne kelljen olyasmit elmondani, amihez egyéb, másutt elmagyarázandó ismeret kell. Ezért alapesetben a tanárnak nincs szüksége arra, hogy például atomfizikáról, térelméletről regéljen általános iskola elsősei számára. Mire ezekről kell beszélnie, már (mások) felkészítették őket több éven át.
Ettől alapvetően különbözik például a GYK, ahol pár mondatban kellene megvilágítani egy olyan dolgot valakinek, akiknek láthatóan sokkal egyszerűbbekről sincs fogalma. Előbb azokat kéne elmondani. És szinte kizárt, hogy a kíváncsiskodó megértse. Nem tanfolyamot tartunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!