Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi az ördög az a hurok impedan...

Vasmag kérdése:

Mi az ördög az a hurok impedancia mi függ tőle és hogyan kell mérni erősáramú és gyengeáramú hálózatok esetében?

Figyelt kérdés
Milyen szondát ások el, hova is és mit mérek rajta és miért? És ha nagy az ellenállás akkor a kis kioldó áram is bontja az áramkört ha meg kicsi akkor csak a nagy? Miért nem lehet ezt normálisan elmagyarázni és nem csak képletezni?

2018. jan. 18. 10:19
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
9%

Hát azért egy olyan képlet, ami osztásból és szorzásból áll, az maga a magyarázat... Ami felül van, azzal egyenesen arányos, ami alul, azzal megfordítva...


Ez jó magyarázatnak?

[link]

2018. jan. 18. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Ez a cikk szerintem, gyakorlott, de legalábbis már végzett villanyszerelőknek ad hasznos tanácsot. Én még csak megérteni szeretném a fogalmat, illetve elhelyezni azt egy gyakorlati példában. Nem lenne baj, ha néhány összefüggő magyarul megfogalmazott mondattal is találkozhatnék amit akár a nagyanyám is megértene, ha neki mondanám. Sajnos egy vill_tan tanártól ma már ez nem elvárható... Azért köszi a linket nem volt haszontalan.
2018. jan. 18. 11:46
 3/12 anonim ***** válasza:
0%

Ott volt az, annál egyszerűbben a kutya sem tudja elmondani: "hibaáramkör impedanciája (hurokimpedancia)"

Részletezni lehet persze, transzformátor zárlati impedancia, fázisvezető impedanciája, hibahely impedanciája (nullának véve), védővezető impedanciája, kör bezárult. Ha történelemtanár vagy, ez úgysem mond semmit, ha szakember, akkor nem mondtam túl nagy újságot.


A többi (szonda) az nem tartozik szorosan ide, lazán viszont igenis idetartozik, de hát az érintésvédelem pont olyan külön blokk, mint a szinkron gépek vagy a nagyfeszültségű szigeteléstechnika, így aztán aki nem foglakozik ezzel, az nem offé benne, szóval hány szóban kívánod az összefüggéseket megvilágítva látni?

2018. jan. 18. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Nos igen, ilyesmi a helyzet, valami történelemtanárhoz hasonlóból szeretnék villanyszerelő szakemberré válni, (majd egyszer) és jelenleg ehhez keresem a segítséget...

a legjobbakat!

2018. jan. 18. 12:33
 5/12 anonim ***** válasza:
0%

Az a baj ezzel a nyomorult impedanciával, hogy túl kell lépni a 7-8. osztályos Ohm törvény 1+2=3 matematikáján.

A valós vezetőknek VAN

- ellenállása

- induktivitása

- kapacitása

És ez a komplex rendszer "reagál" arra, hogy mekkora és milyen fajta terhelés éri.

Na az az impedancia.

2018. jan. 18. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

MÉRNI igazából csak közvetetten lehet:

Ismert paraméterű betáplálás és ismert paraméterű terhelés esetén SZÁMOLHATÓ a vezető impedanciája.

2018. jan. 18. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim válasza:
90%

Kedves Kérdező!


Sajnálom, hogy sokan így állnak a kérdéshez. A hurokimpedancia lényege, hogy ha valamelyik eszköz vagy áramkör hibája következtében zárlat keletkezik, akkor az áram a földelésen (PE vezető) keresztül folyik. Vagyis az áramkör a földön keresztül záródik.


Ezt úgy kell elképzelni, hogy az áramszolgáltató legközelebbi transzformátorától a fázisvezetőn (L) folyik az áram a házhoz, munkát végez a háztartásban, majd a nullavezetőn (N) angolosan távozik, visszamegy a trafóhoz. A hiba fellépésének pillanatától az áram nem a nullavezetőt használja, hanem a zöld/sárga vezetéken eljut a földelőszondáig és a földben folyik tovább az áramszolgáltató a transzformátorának földelt csillagpontjáig. Ez a zárt áramkör az a hurok, aminek a váltakozó árammal szembeni ellenállására, a hurokimpedanciára kíváncsiak vagyunk. Ez azért fontos, mert ha ez az impedancia nagy, rossz a földelés, akkor itt relatíve kicsi áram folyik, ami nem elég ahhoz hogy a kismegszakító megszólaljon, tehát a hiba továbbra is megmarad, a zárlat következtében tűz üthet ki, stb.


Ha a hurokimpedancia mondjuk 0,75 ohm, akkor Ohm törvényével megkaphatjuk I = U/R = 230V/0,75ohm = 307A , vagyis a 10A-es kismegszakító tuti le fog oldani.

Ha rossz a földelés, és például 10 ohm az impedancia, akkor a fenti képlettel, 23A jön ki, ami már necces, mert a B10 kismegszakító a névleges áram 2,3-szeresét elég sokáig 10s-1 min elviseli, pedig azonnal le kéne oldani. Ilyenkor kisebb kismegszakító kell felszerelni, pl. egy B6-os 3×6 A = 18A-nál azonnal le kell oldjon, vagy ha ez nem megoldható, mert nyilván az áramkört használnánk, akkor FI-relét kell beépíteni. FI relé esetén a hurokimpedancia sokkal nagyobb is lehet, 30 mA hibaáramnál leold.


A hurokimpedanciát általában drága és bonyolult műszerrel mérik. Valójában lehet úgy is mérni, hogy egy nagy fogyasztóval terheled az áramkört, lakatfogókkal méred az áramot, meg feszültségesést, hiszen ilyenkor a fogyasztóddal az áramkör többi része sorba van kötve. Általában szerelői oldalról nézve a védővezető folytonosságának ellenőrzését várja el tőled a jogszabály, a mérés inkább érintésvédelmi szakember dolga.


Üdv.

2020. jan. 1. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
7%

Így állnak, mi? Nálam ott kezdődik a minimum, ha valaki érti, amit olvas. Én belinkeltem egy cikket (akkor még szabad cikk volt, azóta már csak előfizetők láthatják), amiben vagy egy szép kis rajz erről, azután meg leírtam a hurokimpedancia elemeit - előbb, mint te. Akkor hogy állnak hozzá?

Te viszont hülyeséget írtál, a földelési hurokimpedanciát részletezted.

2020. jan. 1. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Bölcsmajom válasza:

Tekercsnek/transformátornak, kondenzátornak, ellenálaásnak, vezetéknek van

impedanciája(ellenállása). Ezek lehetnek párhuzamosak sorosak vagy a kettő kombinácioi. A hurok impedancia ezekből ered és arraszolgál, hogy meghatározd milyen, áramvédelmet épitesz be vátltó áramu hálózatba.


alap képlete Z=U/I


Tnc-s hálózaton

Zs<=Uf/F*If

"F" Az atutmata tipisa pl B3=5A vagy C5=10A vagy D10=20A .....

"Uf" Fázis feszültség

"If"Az automata tényleges kioldási árama

erre van egy táblázat!

példa:

Zs= 230v/C5(5A)*10A = 4.6Ohm

2020. dec. 7. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Hát ezek vannak abban a cikkben, amelyiket a kérdező elolvasott 2018-ban. :D


Azzal az eltéréssel, hogy abban nincs olyan, hogy TN-C-S hálózaton, mert ez az elv bármelyik TN hálózaton érvényes.


No meg persze a példa hibás, mert 10 A-es C jelleggörbéjű kismegszakító esetén az eredmény max. 2,3 Ohm

2020. dec. 7. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!