Mi történik ha egy bypass kondenzátor a bypassolni kívánt áramkör frekvenciája eléri a sajátfrekvenciáját és rezonanciába jön?
Azaz a valóságos kondenzátorok soros R és L tagot is tartalmaznak, ezekből ered egy rezonancia frekvencia, amikor az impedanciája lecsökken.
Mi történik, ha egy digitális integrált áramkörhöz rosszul lett ez választva és rezonanciába jön, ennek jónak kellene lennie, mivel azzal a frekvenciával (kapcsolási, működési) szemben gyakorlatilag rövidzárként viselkedik?
Vagy miért kerülendő el ez a jelenség?
Hát kapcsolási rajz az jó lenne!
Először mondanék két példát, ami a digitális elektronikában használatos:
1., minden mikrokontroller külső óragenerátorának kapcsaira (kvarc) illeik a gyártók ajánlása szerint 2-15 pf) hidegítő kondenzátort tenni. Oka a felharmonikus rezonancia elkerülése. Alapfrekvencián is csillapít, harmonikuson méginkább)
2., Táp hidegítő kondenzátorok: A jó áramkörök tervezési gyakorlatában általában a digitális IC tápkivezetéseit illik hidegíteni egy 104-ell. (100nF)
közel, vastag vezetékkel. Ok: a digitális áramkörökben a jelszint váltás néhány ns nagyságrendű vagyis a di/dt nagy. Ez rogyasztja a tápot, a helyes működés eléréséhez lokálisan kell hidegíteni (a tüskét a tápon "megeszi" a kondenzátor).
Ha másra gondoltál, a kérdésben rajzot adj és pontos választ igyekszem irni.
Igen, pontosan a hidegítő kondenzátorokra gondoltam.
Hirtelen ezt a cikket találtam: [link]
Ez így nem igaz, mivel a 100nF legendája egy sokkal lassabb áramkörű, haditengerészeti? cuccból ered. Ez lenne a kérdésem lényege, hogy pl. egy több 10 MHz-es áramkörbe már nem megfelelő a 100nF, mivel a sajátrezonanciájába esik a frekvenciatartomány, de mit is okoz ez pontosan? Miért is rossz nekünk, ha ezen a frekvencián közel 0 impedanciát mutat az adott hidegítőkondenzátor?
Hát ez nem rossz sőt pont ez a cél! Hogy nulla impedanciát mutasson a gyors változásokkal szemben.
Így ugyanis a tápon lévő tüske továbbterjedését az egész kapcsolás felé csökkenti ("megeszi") a tüskét. A tápon terjedő tüske mit tud okozni? Mivel minden áramkörhöz eljut, például egy hidegítetlen áramkör okozta táprángatás (ameky csak néhány ns idejű, a mikrokontrollerek tápját figyelő resetáramkörök (7705 vagy DS1236 stb) már észreveszik és meghúzzák a reset lábat. Jelenség: megmagyarázhatatlanul időnként reset.
A 100nF nem babona. Ha sok van belőle a panelon biztosan le lehet egy - kettőt szedni, és nem mindíg szükséges. DE a tervező nem tudhatja előre hogy a gyártás során pontosan milyen áramkörök kerülnek be, esetleg valami zajosabb (pl más gyártótól) ezért már ovatosságból is szórják a 100nF-okat.
Magam 25 éve tervezek. Volt amikor nem volt szükség rá, de bizony a gyakorlatom azt mutatja hogy az esetek nagy többségében (80%+) a biztonságos működéshez kell!!!
A nevezett cikkben pont a helyes hidegítést vesézik ki.
Az elkó az alacson frekvenciás zavaro megfogására (szűrésére) való a táp felől, a 100nF pedig a lokális felhasználásokból származó tüskék megfogását végzi.
Na jó, de akkor miért van az, hogy egy digitális áramkörben előforduló legnagyobb frekvencia 5-szörösének megfelelően kell méretezni a bypass kondit, azaz aminek a sajátfrekvenciája ennél magasabb tartományba esik.
Hivatalosan úgy van, hogy a sajátfrekinek az előforduló legnagyobb harmonikusnál többnek kell lennie.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!