A relativitás elméletet hogyan tudjuk hasznosítani az életben?
A relativitáselmélet gyakorlati használatára a GPS a legkézenfekvőbb példa. Ha nem vennénk figyelembe a műholdak hozzánk képest lassabban járó óráját, nagyon hamar használhatatlanná válna az egész.
Ugyanis az a napi pár mikroszekundum késés amivel hozzánk képest az órájuk ketyeg, a fénysebességhez viszonyítva igencsak jelentős. A GPS műholdak által kibocsátott rádióhullámok egy mikroszekundum alatt 300 métert tesznek meg, tehát ha egy mikroszekundummal később küldené a jelet mint várnánk, azt hihetnénk hogy már 300 méterrel távolabb van tőlünk, mint valójában. Ez egy nap alatt már kilométeres hibákhoz vezetne.
A kvanummechanika ismerete nélkül meg nem tudnánk olyan processzorokat tervezni, mint amilyeneket használunk. A félvezetők, tranzisztorok működési elvét a kvanummechanika magyarázza, és bár tranzisztorokat ennek ismerete nélkül is lehetne építeni és kombinálgatni, de olyan színvonalon, méretben, olyan alacsony áramfogyasztással, mint amilyenek a modern processzorok, már lehetetlen volna.
"És a kvantummechanikát?"
Egy konkrét példa: alagútdióda.
"Az alagútdióda, vagy más néven Esaki-dióda egy félvezető dióda, mely a kvantummechanikából ismert alagúthatás alapján működik."
Konkrétan a szobában lévő villanykapcsoló működési elve is kvantummechanikai alapokon nyugszik. Persze nem szükséges megérteni (előbb létezett kapcsoló, mint kidolgozott kvantummechanika), de klasszikus fizikával nem lehet megmagyarázni, miért működik.
Aztán ott van az alagútmikroszkóp, maguknak a félvezetőknek a használata az elektronikában stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!