Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Bitcoinnál hogyhogy nem...

Bitcoinnál hogyhogy nem működik a nagy számok törvénye?

Figyelt kérdés
2017. okt. 30. 18:51
1 2 3 4
 11/32 2*Sü ***** válasza:
100%

Ne beszéljünk galaxisról, mert annak a méretének a nagyságrendjét sem feltétlenül tudod felbecsülni. Beszéljünk a Földről, az még egy belátható méret. A Föld felszíne 5 * 10^14 m². Az 1 : 10^34 esély azt jelenti, hogy valami a Földön valami egy elektron méretű felületre esik be. Nem. Nem jó, az elektron méretének nagyságrendje is eléggé elképzelhetetlen.


Akkor nézzük Nap-Föld távolságot. A Föld kb. 150 millió km-re kering a Naptól. Egy ekkora sugarú gömb felszíne 2,8 * 10^23 m². Az 1 : 10^34 esély azt jelenti, hogy valami egy adott 0,000028 mm² felületre csapódik be. Mondjuk ekkora az esélye, hogy egy Naptól Föld távolságra érő foton pontosan telibe talál egy adott vörösvérsejtet. Hangsúlyozom, egy Nap-Föld sugarú gömb felszínén egy vörösvérsejt méretű részt.

2017. okt. 30. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/32 2*Sü ***** válasza:
100%
Még egy apró kiegészítés. A nagy számok törvénye nem azt jelenti, amit szerintem értesz alatta. A nagy számok törvénye azt jelenti, hogy minél több esetet vizsgálunk, az eredmények átlaga annál közelebb lesz a valószínűségszámítás által kiszámolt várható értékhez. Pl. ha tízszer dobsz fel egy érmét, akkor lehet, hogy nyolc fejet dobsz, lehet, hogy csak kettőt. Nagyobb eséllyel fog 50%-tól jelentősen eltérő fej-írás arányt kapni. Ha viszont százszor dobod fel, akkor ugyanakkora eséllyel egy 50%-hoz közelebbi fej-írás arányt fogsz kapni. Ha meg ezerszer dobsz fel egy érmét, akkor a fej-írás arány jó eséllyel még közelebb lesz az 50%-hoz.
2017. okt. 30. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/32 anonim ***** válasza:

OFF


Matematika előadás vegyész szakon a nagy számok törvényéről.

Hallgató: Nade mi van akkor tanár úr, ha egymilliószor dobok fel egy százast, és mind az egymilliószor fej lesz???

Tanár úr: Kedves Kolléga! Egymillió dobás, az nem sok!

2017. okt. 30. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/32 A kérdező kommentje:
Én a nagy számok törvényét a nemes egyszerűségében úgy ismerem, hogy ami bekövetkezhet, az előbb utóbb be is következik. De akkor ezekszerint itt olyasmiről van szó, mint hogy pl. a nap előbb utóbb szupernovává változik. Vagyis ha fel is törik a bitcoinomat véletlenül, akkor az jó eséllyel nem az én életemben fog bekövetkezni, de lehetséges, hogy a naprendszer életében se.
2017. okt. 30. 23:57
 15/32 2*Sü ***** válasza:

> Én a nagy számok törvényét a nemes egyszerűségében úgy ismerem, hogy ami bekövetkezhet, az előbb utóbb be is következik.


Igen, a legtöbben ezt értik alatta, de a matematikában nem erről szól. Persze az is benne van valahol, amire te gondolsz, mert ha valaminek 0-nál nagyobb, de azért kicsi a valószínűsége, akkor kevés esetszám esetén esélyes lehet, sőt valószínűbb, hogy az esemény esetben következik be. (Mondjuk egy lottó ötös.) De minél több esetszámot veszünk, annál közelebb lesz a tényleges bekövetkezések száma a várható valószínűséghez. 43 millió húzásból lehet, hogy már kétszer is lesz lottó ötösöd, de lehet, hogy egyszer sem. Viszont 43 milliárd húzásból a várható valószínűség szerint 1000 darab ötösöd lesz, és a tényleges szám is inkább ekörül fog mozogni. Lehet, hogy 1296, de lehet, hogy csak 783. 43 billió húzásnál már viszont százalékosan sokkal kisebb az eltérés, várhatóan 1 000 000 ötösöd lesz, a tényleges ötösök száma aztán lehet, hogy 1 083 217 lesz, de lehet, hogy csak 903 827. De jóval kisebb eséllyel lesz 1 296 000+n, vagy 783 000-n darab ötösöd.


> Vagyis ha fel is törik a bitcoinomat véletlenül, akkor az jó eséllyel nem az én életemben fog bekövetkezni, de lehetséges, hogy a naprendszer életében se.


Valójában soha. Mert ennek tudatában senki meg sem próbálja „feltörni” a bitcoin privát kulcsodat. (Maximum aki nem tud számolni, az szórakozik vele egy hónapot, aztán pofára esik. De nyilván ő nem egymilliárd 10 GHz-es 10 magos géppel fog nekiállni, 10 év helyett csak mondjuk egy hónapig nyomja, így több nagyságrenddel kisebb esélye lenne. Illetve a valódi privát kulcsokat is több nagyságrenddel becsültem fölé az előző számításban.) Persze az idők változnak, a számítási kapacitás nő, bár az itt elhanyagolható. A kvantumszámítógépek viszont itt kemény fejtörést okoznak, mert azokkal pont az ilyen számításokat lehetne felgyorsítani. Már ha lenne algoritmus arra, hogy melyik privát kulcs élő. Persze ha ez a technológia ki is forrná magát, addigra már rég kvantumkriptogárfiai eszközökkel generálnánk a privát kulcsot is.

2017. okt. 31. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/32 apababa ***** válasza:
0%
Én nem vagyok matekos lehet blödséget is irok de amikor nekiálsz beütni egy kódot az 50-50 % . Vagy eltalálod vagy nem. A további próbálkozásokat is beleszámolva már lehet ilyen átlagokat vonni. Fentebb valaki irta a nap föld sugarú gömb felszinébe becsapódó apró dolgot egy atomnyi felületrészbe. Azt tudjuk hogy valahova be fog csapódni annak koordinátáit pedig vagy eltalálom vagy nem. Arra gondolok hogy emberek adják meg a saját kódjukat és járhat egyformán két ember agya. A majom által pötyögtetett irógépen is lehetnek értelmes szavak.
2017. okt. 31. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/32 2*Sü ***** válasza:
100%

> Én nem vagyok matekos lehet blödséget is irok de amikor nekiálsz beütni egy kódot az 50-50 % . Vagy eltalálod vagy nem.


Részben teljesen igazad van, részben valóban nagy blődséget írsz.


Annyiban igazad van, hogy egy meg nem ismétlődő eseménynél a valószínűség nem igazán értelmezhető. Mondjuk bemondja az időjárás előrejelzés, hogy holnap 30% az esélye annak, hogy esni fog. 30% ?!? Mit jelent ez pontosan? Azt, hogy tíz olyan esetből, mikor holnap lesz, abból három esetben esni fog? De hát holnap csak egyszer lesz! Persze nem is ezt jelenti az időjárás előrejelzésben megadott valószínűség, hanem valami olyasmit, hogy olyan időjárási helyzetekben, ami bizonyos határokon belül megegyezik a jelenleg észlelt időjárási viszonyokkal, azon esetek 30%-ban másnap esett az eső.


Tehát annyiban van igazad, hogy egyetlen, meg nem ismétlődő eset várható kimeneteléről a valószínűségszámítás nem mond el sokat.


Annyiban viszont blődség amit írsz, hogy te mégis valószínűséget rendelsz egy ilyen esethez is. Mikor azt írod, hogy 50-50%, azzal azt fejezed ki, hogy pontosan két kimenetele lehet a történésnek. De miért, vagy mi alapján rendelsz hozzá százalékot? Miért 50-50%, miért nem 30-70%, vagy 80-20%? Ha nem rendelsz hozzá százalékokat, akkor értem. Ha viszont igen, akkor ez így blődség, mert annak kell valamiféle matematikai alapjának lennie, hogy te számokkal fejezz ki valamit.


> A további próbálkozásokat is beleszámolva már lehet ilyen átlagokat vonni.


És a valószínűségszámítás, illetve a megadott várható valószínűség pont ezt határozza meg. Egyrészt megkeresi az azonos valószínűséggel bekövetkező elemi eseteket. Megnézi, hányféle ilyen eset van (mondjuk hányféle módon lehet kihúzni öt számot kilencven szám közül), és megnézi, hogy ebből hány eset van, ami kedvező (öttalálatoshoz vezet). A kettő aránya adja meg a kimenetel (öttalálatos) valószínűségét. Ez így már valóban egy matematikai alapokon történő számszerűsítése annak, hogy mi várható.


Lehet, hogy annak, hogy az öttalálatos esélye 0.00000227535%, az egyetlen húzás várható kimeneteléről nem mond el sokat – de azért a semminél többet –, mégis jobban megmutatja a két kimenetel között – ötösöd lesz a lotton vs. nem lesz ötösöd – a valóban meglévő aszimmetriát. Jobban, mint egy hasraütéssel leírt 50-50%.


> Arra gondolok hogy emberek adják meg a saját kódjukat és járhat egyformán két ember agya.


Nem. A bitcoin esetén a privát kulcsot úgy generálják. Az nem a felhasználótól származó inputból generálódik.

2017. okt. 31. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/32 A kérdező kommentje:

kapisgálom amit az elöző mondott.

én se tudatos feltörésre gondolok ebben a kérdésben.

hanem véletlen kódbeütésről, hibáról.

és az eltelt évekről.

minden egyes esetben mikor valaki kódot üt be, előfordulhat hogy tévedésből más üt be. s akkor megtalálhatja az én bitcoin kódomat.


csak az esélye kicsi.

de ha pl, 10 millió forintom van egy bitcoin valletben s ez megtörténik, akkor engem az nem fog vigasztalni hogy ennek végtelenül kicsi volt az esélye.

olyan ez mintha valakit fejen talál egy meteorit s utána elmagyarázzák neki, hogy egy a meteroit fényéveken át jött az űrben s mennyire kisi volt az esélye, hogy pont őt találja fejen...

2017. okt. 31. 10:21
 19/32 anonim ***** válasza:

"Én a nagy számok törvényét a nemes egyszerűségében úgy ismerem, hogy ami bekövetkezhet, az előbb utóbb be is következik."


Az elvi filozofálás nekem néha túl bonyolult.

Ültessük át a gyakorlatba.

Az is bekövetkezhet, hogy az ötöslottón az 1-2-3-4-5 számötöst húzzák ki.

Ezek szerint ez be is fog következni?

A matematikai esélye valóban ugyanakkora, mint bármely más számötösnek.

De hagyjuk az elméletet, és nézzük meg, hogy a gyakorlat mit mutat.

[link]

A gyakorlat azt mutatja, hogy egyjegyű számok közül nem volt olyan számsorsolás, hogy 2db egymás melletti egyjegyű számot húztak volna ki. Volt olyan sorsolás, ahol 3 db egyjegyű számot is kihúztak, de ezek nem egymás mellett voltak.

Nyilván nem állítom, hogy lehetetlen, hogy kihúzzák az 1-2-3-4-5 számötöst. Van ennek is elvi valószínűsége.

De a valóságban soha nem fog megtörténni.

2017. nov. 1. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/32 A kérdező kommentje:

Szerintem semmi akadálya nincs. Szerintem egyedül azért nem történt még meg mert nagyon rövid ideje van lottó sorsolás.

Ha elég ideje lenne akkor jó eséllyel már megtörtént volna.

Szerintem ha bármilyen más számot nézel vaktában ugyanígy azoknak a többsége is olyan lesz hogy hasonlóan a közelébe se lesz találat.


Van azonban egy másik nagy különbség.

Nem tudom ezt matematikailag hogy lehet kifejezni.

Óriási különbség, hogy nem kapok meg olyan tiz vagy száz milliókat, milliárdokat amikért nem vagy alig dolgoztam meg. A heti lottószelvény kitöltése s az órabérem töredékének ráköltése hetente az alig megdolgozás érte.

Vagy a másik lehetőség, hogy több évtized vagy akár egy élet munkájának a pénzösszegét bitcoinban tartom, és bízom benne hogy a lottó ötössel összemérhető esélye lesz az elvesztésének, tehát nem vesztem el.

2017. nov. 1. 19:04
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!