Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Létezik láthatatlan tűz? A...

Létezik láthatatlan tűz? A víz alatt is el tud szenesedni a papír?

Figyelt kérdés

Hallottam, hogy létezik olyan tűz, ami több száz/ezer fokos, mégsem látszik. és onnan lehet tudni, hogy meggyulladt az ember, hogy elkezd vergődni a földön. Állítólag gyulladtak már ki ilyen anyagtól autóversenyen. Ez mennyire igaz ez? Mert én nem értek hozzá, és fogalmam sincs, hogy létezik-e ilyen. Hogy olyan tűz, ami nem látszik. Csak van, és szétég tőle az ember.


Illetve ha van egy hermetikusan bezárt edény, amiben 20 fokos víz van, és benne egy papír darab, akkor az a papír darab képes elszenesedni, tattól függetlenül, hogy magába szívta a nedvességet, és hogy gyakorlatilag a víz alatt van, ahol nem jut oxigénhez?


2017. máj. 20. 00:56
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
100%

Létezik, az egyik autó üzemanyag így ég.

Onnan lehet látni, hogy a sofőr kiugrik, csapkodja magát és nagyon csúnyán káromkodik.

2017. máj. 20. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 EagleHUN ***** válasza:
83%

Létezik nagyjából ahogy előző is írja.

[link]


De nem "ami több száz/ezer fokos"!

Minél forróbb valami annáll több elektromágneses sugárzást (azaz fényt) és hőt generál! Egy több ezer fokos tűz így igen fényesen égne, plusz nagyon hamar hegsütné az áldozatát.

A fentebbi linken olvasható is hogy az etanol tud így égni.

Vagyis a 99%-os etil alkohol. Viszont az égési hőmérséklete jóval alacsonyabb mint mondjuk a benziné vagy a dízelé.

Így az áldozat kicsit kevésbé ég meg és hosszabb idő után, azaz jobban bírja. :)


Egyébként ez sem tökéletesen láthatatlan, halvány kékes lánggal ég!

https://www.youtube.com/watch?v=mnW_YHAlmy4


Szóval az sem 100% igaz hogy teljesen láthatatlan lenne.

A fentebbi linkben lévő "autocrosszos" videó igen rossz minőségű, össze vissza rohangál rajta mindenki, és a kamerák fényképezőgépek "színátvitele" sem tökéletes ma sem régen meg még rosszabb volt.

Szóval könnyen meglehet ha ott a helyszínen tartózkodók közt lettél volna akkor látod a halvány kékes lángokat, míg a felvételről már nem!

2017. máj. 20. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 EagleHUN ***** válasza:
100%

A papír a víz alatt biztosan nem tud elszenesedni!

A víz "szobakörülmények" közt 100C -on (373K) forr, ez messze nem elegendő a papír szenesedéséhez.


Egyébként megoldható a dolog 2 módszert is mondok neked.

Megnöveled az edényben a nyomást hogy ne forrjon a víz!

Így fel tudod melegíteni akár több 100C-ra is.

Ott meg már szenesedik a papír.

Ez körülbelül atomerőművi körülményeket jelent, mert a nyomott vizes reaktorban 5-600 fokos folyékony víz kering a primer körben. Iszonyatos nyomáson!

[link]

[link]


A másik módszer "átveréses".

Ha nem vízbe hanem a vízével megeggyező színű erős savba teszed a papírt el fog szenesedni. Ha más nem tudja hogy az sav és aláteszel egy bunzenégőt hogy kamuzz neki hogy attól van akkor "kész az átverés". XD

2017. máj. 20. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
100%

Az etanol égését te magad is kipróbálhatod.

Egy erősebb pálinkából (vagy a patikában kapható denaturát szeszből) kiöntesz egy pár cseppet és meggyújtod.

Sötétben látszani fog a halvány kékes fénye, de világosban, napsütésben semmit nem fogsz látni, csak érzed, hogy forró.


De amúgy az ember nem tud így égni, mert ha már meggyulladt a ruhája vagy a bőre, akkor ezek sárgára színezik a lángot.

2017. máj. 20. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
100%

EagleHUN! Jók a linkek, nagy vonalakban igazad van. A papír 300°C fölött már vidáman szenesedik.

De néhány apró pontosítás szükséges.

1) A versenyen begyulladt üzemanyag metilalkohol. (Vagy metil, és etilalkohol keveréke.)

2)Víz esetén a kritikus pont 647°K, ~ 374°C, 22,064 MPa [megpiszkál (:D)] nyomáson.

2017. máj. 20. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 EagleHUN ***** válasza:

Igen láttam hogy kritikus pont fölé lőttem a hőmérsékletet, de akkorra már elküldtem a hozzászólást. :)

Lehet annak idején én is Kelvinben olvastam csak nem emlékeztem rá.

2017. máj. 20. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 A kérdező kommentje:
Van egy kerámialapos villanytűzhelyünk. Arra egyszer ráraktam egy papírdarabot, vagy egy szalvétadarabot. 12-esre, azaz a maximumra kapcsoltam, azt hiszem ez 250°C-t jelent. És a papírdarab szinte azonnal meggyulladt és elégett. 250 foktól.
2017. máj. 20. 13:19
 8/23 A kérdező kommentje:
A láthatatlan tűz mellesleg nagyon jó harci eszköz lehetne. Remélhetőleg nem kerül sor a bevetésére.
2017. máj. 20. 13:20
 9/23 dellfil ***** válasza:
100%

Hadd egészítsem ki az eddigi válaszokat. Csak annyit mondhatok, hogy a hidrogén is "láthatatlan" lánggal ég. Ultraibolya tartományban van a "fénye".

"A tiszta hidrogén-oxigén lángok ultraibolya fényt bocsátanak ki, és szabad szemmel szinte láthatatlanok, ahogy azt a bal oldali ábra is illusztrálja. Az égő hidrogén-szivárgások nagyon veszélyesek lehetnek, észlelésük lángdetektorral történhet. A Hindenburg léghajó megsemmisülése hírhedt példája a hidrogén égésének, habár a baleset oka máig vitatott. A hidrogén más körülmények között a szénhidrogénekre emlékeztető kékes lánggal ég, a balesetről készült képeken látható narancssárga lángokat a hajótestet alkotó szénvegyületek, illetve az oxigén és hidrogén elegyének égése okozta. Mivel a hidrogén könnyebb a levegőnél, a hidrogénlángok általában gyorsan emelkednek és kevesebb kárt okoznak, mint a szénhidrogén tüzek. A Hindenburg léghajó utasainak kétharmada túlélte a balesetet, számos haláleset a tűz helyett a zuhanás illetve az égő dízel üzemanyag miatt következett be."

A papírral kapcsolatban nem tudok "újat" mondani. Már megválaszolták. :)


dellfil

2017. máj. 20. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 dellfil ***** válasza:
100%

Ja, a fenti válaszom ebből:

[link]


dellfil

2017. máj. 20. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!