Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A fizikusok mérésekkel hogyan...

A fizikusok mérésekkel hogyan jönnek rá egy bonyolultabb fizikai képletre?

Figyelt kérdés
Sokszor mondja a tanárunk, hogy "ezt a képletet úgy állapították meg a tudósok kísérletekkel, mérésekkel". Tehát nem számolta ki senki, hanem úgy kísérletezték ki. De hogyan? Tudnátok egy olyan bonyolultabb fizikai képletet mondani, amire a tudósok mérésekkel jöttek rá, és után el is mondanátok, hogy az adott mérésnek mi volt a menete?
2016. okt. 26. 15:06
 1/7 anonim ***** válasza:
Ez úgy szokott történni, hogy kitalálnak egy képletet, ahhoz kitalálnak egy kísérlet sorozatot és megpróbálják vele bizonyítani. Aztán ha sikerült, akkor jó a képlet.
2016. okt. 26. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
És hogy találják ki rá a képletet? Mi alapján? Miért hiszik azt, hogy az adott képlet valószínűen jó lehet? És ha megvan a képlet, akkor hogyan tudják kísérletekkel igazolni, hogy jó a képlet?
2016. okt. 26. 16:30
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Például észrevesznek valamilyen összefüggést a dolgok között. Mondjuk minél nagyobb erővel húzol egy rugót annál nagyobb lesz a megnyúlása. Ha eleget kísérletezel, akkor lesz egy olyan megérzésed, hogy adott rugó esetén 2x akkora erő 2x akkora megnyúlást okoz, vagyis a megnyúlás és az erő közötti összefüggés lineáris.


Másik példa: hőtágulás. Minél nagyobb a hőmérsékletváltozás, annál nagyobb az alakváltozás. De nem minden testnél ugyanakkora, hanem függ attól is, hogy milyen nagy az eredeti test. A hőzágulás ezektől a paraméterektől lineárisan függ.


Tehát lehet mérni az egyes paraméterek értékeit, változásait és meg lehet sejteni, hogy mi mivel hogyan függ össze és az alapján össze lehet rakni egy képletet.

2016. okt. 26. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
A képletetet úgy találják ki, hogy megpróbálnak valamilyen egyszerűbb modellt feltételezni. Elhanyagolnak bizonyos tényezőket és meghatározzák azokat a paramétereket, amiktől szerintük függ a jelenség. Ezután kísérletek segítségével megsejtenek valamilyen összefüggést a paraméterek között. Az összefüggést pedig lehet ellenőrizni újabb kísérletekkel. Általában ezek az összefüggések nem igazak minden körülmények között (mivel eleve leegyszerűsítik a valóságot), így fontos azt is tisztázni, hogy milyen feltételek mellett igaz az összefüggés.
2016. okt. 26. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Ritkább esetben előfordul a fordítottja, ha például megnézzük a fekete test sugárzást. Ott a mérési eredményekből csinált Planck egy képletet, ami persze tökéletesen illeszkedik a mérés görbéjére.
2016. okt. 26. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

A képletfelállításnak alapvetően háromféle módszere van:


1. Tisztán elméleti úton, idealizált esete(ke)t vizsgálunk. Analitikusan levezetjük ezeknek az egyenleteit, ezek jellemzően differenciálegyenletek. Ezek megoldásával nyerjük a végképletet (akár speciális esetekre is).


2. Tisztán mérési elv alapján. Vizsgáljuk két változó közötti kapcsolatot, és a kapott mérési görbére valamilyen matematikai képlettel megadható görbét illesztünk.

A matematikai statisztika, regresszióanalízis ez esetben nagy segítség, vizsgálni tudjuk, pl. két bemenő mérési adat közt a kapcsolat milyen erős. Esetleg a kapcsolat változására is gyakran következtethetünk. (lineáris, polinomiális, exponenciális, stb.)


3. félig elméleti-félig mérési eredményeken alapuló módszerek:


Már ismert idealizált formulákat próbáljuk ez esetben kiterjeszteni egy komplexebb (pl. több paramétertől függő) esetre.


A mérési eredmények közötti kapcsolatot néhány paramétert tartalmazó, korábbi tapasztalatunkkal összhangot mutató matematikai alakban vesszük fel.

Az egyenletek itt is általában differenciálegyenletek, és most a paraméterillesztés a feladat. Mérési úton illesztjük a paramétereket, de maga a formula matematikai alakja korábbi (már ismert) elméleten alapul. Korrekciós szorzótényezők ilyen esetekben gyakran alkalmazottak.


Az eljárásra jellemző, hogy a végképlet gyakran csak iterációval oldható meg. Az aerodinamika és a hidrodinamika sokszor alkalmaz ilyen módszereket.


A formula alakjának felvétele nem ritkán dimenzióanalízisen is alapulhat, azaz mértékegységeknek megfelelően kalkuláljuk, akár utólagosan korrigáljuk az összefüggéseket.

2016. okt. 26. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Rengeteg érdekes példát lehetne idézni a Fizika kultúrtörténetéből, érdemes letölteni és olvasgatni. A tankönyvek általában csak a sikereket tartalmazzák, pedig rengeteg tévút is volt a tudománytörténetben, és ezeknek is megvannak a maguk tanulságai.
2016. okt. 28. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!