Alkothat. Elvileg lehetséges nálunk intelligensebb gépet készíteni. Ehhez nem kell a komplett tudásunkat bevinni a rendszerbe, csak úgymond meg kell neki ágyazni. Gyakorlatilag elég egy neurális hálózatot létrehozni, aztán hagyni, hogy hadd tanuljon a rendszer magától.
Vannak ugye sakkprogramok, amik elég jól szerepelnek emberek ellen. Sokszor ezek nyers erőt használnak, végigszámolják az összes lehetséges lépést, bizonyos optimalizációkkal persze, de ehhez nem kell különösebben intelligensnek lennie egy rendszernek. Viszont vannak más alapon működő sakkprogramok. Illetve ott a gó nevű játék, ami egy 19x19-es pályán zajlik, ahol egyrészt nem lehet minden lépést külön kiszámolni, mert mondjuk míg sakkban egy állásban van 20-30 lehetséges lépés, addig a gónál mondjuk 300 lehetséges lépés van. Ráadásul sokszor a 20., 30. lépésnél fog kiderülni, hogy az adott lépés jó-e, vagy sem. Az ember persze képes kielemezni, mert lát mintákat.
Nos itt is vannak jó programok. Itt már inkább arról van szó, hogy a program képes felismerni mintákat, új összefüggéseket képes találni a különböző minták között. Olyan mintákat és összefüggéseket is képes feltérképezni, amire az ember nem képes. Sőt lehet, hogy egy-egy megalapozatlannak, de végül jónak gondolt lépés okait ha kikutatod a programból, nem biztos, hogy képes vagy úgy értelmezni, ahogy a számítógép.
Amúgy teljesen általános mesterséges intelligenciát annyira nem is akarunk csinálni. Inkább bizonyos területeken akarunk az embernél hatékonyabb gépet kreálni. Mondjuk egy arcfelismerő algoritmust, egy intelligens önvezető autót akarunk építeni, stb… Itt meg lehet olyan gépeket készíteni, ami emberi szemmel nem általánosságban intelligens, viszont az adott feladat elvégzéséhez több adatot képes elemezni, összevetni, több összefüggést képes meglátni, így az adott feladat szempontjából intelligensebbnek tűnik, mint egy ember, több helyes döntést tud hozni.
Intelligens <> bonyolult.
Programozóként érintve vagyok a témában - ráadásul régi motorosként, aki anno még nem egérrel "programozott", hanem tudja, fizikailag hogy működik a számítógép.
Mikor az SQL-t tanultuk, ami nagy "újdonság" volt éppen (valójában már a 60-as években kitalálták, csak nem volt hozzá proc. teljesítmény), a tanár mondott egy hirtelen mondatot, ami megmaradt nekem. Tudni kell, hogy az SQL deklaratív programnyelv, vagyis nem kell szájbarágni a gépnek, hogy mit hogyan csináljon, ciklusokat szervezni egy adat keresésére, stb. A nyelv szintaktikai korlátain belül csak toppantasz egyet, mint az elkényeztetett királylány, és a gép a lábaid elé hozza az adatot, amire szükséged van.
Ezen felbátorodva voltak olyan diákok, akik a gépről "valódi" intelligenciát feltételezve, megpróbálták SQL-angolul "elmagyarázni" a gépnek, hogy mit akarnak. Erre mondta a tanár:
- Gyerekek, azt azért ne felejtsük el, hogy a számítógépnek pont annyi esze van, mint egy kalapácsnak!
És ez így is van. Egy mechanikus rendszer, csak azt tudja csinálni, amit mi csinálunk/csináltatunk vele.
Egy C64 értelmi szintje: 0.
Egy I7 értelmi szintje: 0.
Megsokszorozhatjuk akárhányszor a kapcsolóalkatrészek számát és az órajelet, az értelmi szint marad: 0.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!