Igaz, hogy egy tárgy alakja minél bonyolultabb, összetettebb (több benne a fordulat és élesebb szögek vannak benne) annál jobb a hőleadás képessége, ha egy irányból éri hőhatás?
Mer amúgy nem?!
A legkisebb felülete a gömbnek van, ettől már csak nagyobb lehet...
Pedig azt lehet értelmezni, de a kérdésed nem igazán.
A kérdésem, hogy miért nem a felület nagyságtól függ a hőleadás, és miért attól, hogy egy irányból kapja-e a hőt, és döntsd már el, hogy leadja, vagy kapja!
Akkor kifejtem:
Van egy szabályos hengeres acél darab, azt az egyik végén elkezdjük melegíteni addig, amíg a másik végén is felmelegszik x fokra.
Aztán fogunk egy ugynailyen hosszú és átmérőjű hengeres acél rudat, de a közepén van több bemélyedés, beszúrás. Ezt is elkezdjük ugyanannyi idejig ugynaolyan hőfokon melegíteni az egyik végén.
A kérdésem: a második alkatrész másik vége kevésbé lesz felmelegedve, mint az első alkatrészé, ugyanannyi melegítéstől? Vagy a darab sajátos alakjától nem függ a dolog, ha ugyanolyan hosszú és átmérőjű darabról van szó?
Ez egy egyszerű henger, amit a pirossal jelzett homlokfelületénél tűzhöz, vagy egyéb hőforráshoz rakok, a hő végigmegy a testen és a teteje is átmelegszik.
Ez egy hasonló méretű test, ugyanabból az anyagból, csak vannak benne barázdák, bemélyedések. Ugyanazt megcsinálom vele, amit az előzővel, ugyanannyi ideig. A kérdésem, hogy jól gondolom-e, hogy ennek a másik vége kevésbé lesz meleg, vagy az hogy vannak benne ilyen bemélyedések, nincsenek hatással rá?
Ennél egyszerűbben illusztrálni nem tudom. Ha ezek után se érted, mit szeretnék kérdezni, akkor nagyon sajnálom.
De te vagy azt értetlen, és te szorulsz sajnálatra.
Te nem tudod mit jelent a felület. Te nem fogod fel, hogy ha 2 egyforma hengerből az egyiket elvékonyítod, akkor nem marad egyforma. Te nem érted, hogy mi köze van a felületnek, amit nem tudod mit jelent a hőleadáshoz. Te nem vagy képes elképzelni, hogy miktől függ a hőeloszlás, hővezetés, hőleadás.
Te nem vagy képes felfogni semmit amit írtam.
Én csak azt nem tudom elképzelni, hogy ennek mi a büdös lógané értelme van, hogy alulról melegítek egy rudat, hogy a teteje is valamilyen meleg legyen.
Hát talán azért kérdezem, hogy elmagyarázd? Ha meg nem tudod, minek válaszolsz lekezelően?
Pl. azért lenne fontos, hogy tudjam, hogy az egyik végét, amit nem melegítek közvetlenül, meg lehessen fogni szabadkézzel. Vagyis ha megváltoztatom a geometriáját, igen nagyobb lesz ezzel a felülete is, akkor kevésbé lenne meleg a fenti végén. És bizonyos fokú hőnél(nem tűzzel melegíteném nyilván akkor nem lehetne megfogni sehogy se szabadkézzel), mondjuk forró vízbe teszem, akkor így kevesebb hő jut a végéhez, mintha sima hengeres alakja lenne.
Mivel ebben nem vagyok biztos, mert nem vagyok fizikus, ezért kérdezem, hogy jól gondolom-e?
NÉZD meg a rajzot amit linkeltem.
Szóval, mivel semmit nem fogsz fel az írásomból, és a rajzodból ítélve lusta vagy utánajárni a felület fogalmának, én nem tudom, miért válaszolok.
A rúd nem 2 végből áll, hanem oldala is van. Nem tudom, hogy láttál-e már rudat, de a rajzodon észrevehetted volna.
Tehát nem ártana felfogni, hogy a hőt nem a semmi adja le a semminek, sehogy, hanem valami valaminek valahogy.
Tehát felveszi a melegebbtől, és leadja a hidegebbnek. 3-féle módon terjed. Termikusan, sugárzással, és konvekcióval. Termikusan a rúdban kisebb keresztmetszetnél rosszabb a hőáramlás a kisebb keresztmetszeti felület miatt. A rúd külső felülete pedig megnő az esztergálástól, ami miatt több levegővel érintkezik, és jobb lesz a hőleadása. Ezt leírtam az előbb is. DE azt is leírtam, hogy ez a változás sok, vagy kevés, az attól függ, hogy mi milyen, mi mekkora, meg mennyi, és mihez képest. Ha nem lenne a rúdba semmi, akkor sem lenne egyforma a két vége, ez az anyag hővezetésétől, felületétől, hosszától, hőszigetelésétől függ. Röviden, lehet hogy alig mérhető, lehet, hogy nagy különbséget okoz. A méretektől, és arányoktól függ.
Tehát ha azt akarom, hogy az egyik vége felől érkező hő nehezebben jusson el a másik végéhez, akkor csökkentenem kell a testen valahol az átmérőt, vagyis csinálok rá ilyen beszúrásokat, bemélyedéseket ahogy a rajzon.
És minél több ilyet csinálok rá, annál nehezebben fog a hő áramlani a másik vége felé?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!