Mondhatjuk, hogy a számok hármas tagolása az ezres számrendszer, csak ott nem számjegyek, hanem számhármasok vannak?
"Ezres számrendszer..."
Annyi jel kell a számok jelöléséhez, amennyi a számrendszer alapja. (kettes szr.: 0,1; 3-as: 0,1,2; tizes: 0÷9)
Ki a fene fog megjegyezni 1000 különböző jelet, hogy melyik hányat jelent 0 és 999 között?!
@13:20
Azt nem állítanám, hogy teljes mértékben, hanem amit állítottam hogy 10-es számrendszerben kódolt 1000-es számrendszernek tekinthető. (Nem tudom, hogy van e értelme teljes mértékről beszélni ez esetben.) Akkor lenne következetesen 10-es számrendszerbe kódolt 1000-es számrendszer, ha mindig 3-al osztható db decimális számjegyből állna a szám, úgy hogy szükség esetén kezdő nullával/nullákkal kipótoljuk pl. 12 345-öt így írnánk: 012 345. Ez viszont nem azt jelenti, hogy nem tekinthető 10-esbe kódolt 1000-es számrendszernek ha nem így írjuk, hanem ez egy kódolási fícsör.
A legtöbb felhasználó 10-es számrendszert használ. 16-os számrendszert használnak a könnyebb áttekinthetőség érdekében a bináris adatok megtekintésére, szerkesztésére (pl hex editor)
10-es számrendszert azért használnak számítástechnikába mert eleve ezt használják az emberek. Erre van két módszer: a bevitt számadatoknak megfelelő decimális string szám reprezentánst enkódolja bináris számmá majd elvégzi a szükséges matematikai műveleteket rajta majd az eredményt dekódolja decimális string reprezentánsá.
A másik módszer szerint pedig BCD (Binary-Coded Decimal = binárisan kódolt decimális) számábrázolás és aritmetika szerint végzi el a műveleteket. Ekkor úgymond olcsóbb lesz a enkódolás/dekódolás az ábrázolt szám és string reprezentánsa között.
Mj.:
Bizonyos értelemben nem 2-es hanem 256-os számrendszerben dolgozik a gép, mivel a legkisebb egység az 8 bit azaz egy byte ami elérhető. A háttértár, a memória stb. tartalma a 8 bit egész számú többszöröse. Vagyis közvetlenül nem "láthatom" a bit-eket, hanem atomi egységnek 256 állapotú valamiket látok (melyek a byte-ok) A fizikai megvalósítás fölött viszont mégis bit-ekből áll melyeket kis "trükkel" (bitmaszkolással) tudok írni és olvasni, de nem közvetlenül. Persze eltekintettem egyes microcontroller-ektől melyekben közvetelnül el lehet érni a bit-eket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!