Mi az oka annak, hogy olyan későn fedeztük fel az elektromosságot és felhasználását?
1800-at írtunk, mire Volta feltalálta a kémiai elemet, mint folyamatosan áramot biztosító áramforrást, túllépve a kizárólag elektrosztatikai ismereteken (szikrázás), amiket már valamilyen szinten már a görögök is ismertek.
1820-30 volt, mire találtunk is neki pár primitív felhasználási módszert, és 1890 mire az átlagember életének is a része lett, legalábbis a legfejlettebb országokban.
Ezzel szemben már az ókorban is ismertük olyan szinten a matematikát, aminek megértéséhez már több év tanulás kell, nem elég a "józan paraszti ész", 1300-ra már ismertünk olyan mechanikus szerkezeteket, amik annak ellenére, hogy nem elektromosak, jóval bonyolultabb a felépítésük, mint a 19. század első elektromos találmányainak (pl. nyomdagép, rokka), a 18. század felére pedig még nagyobb bonyolultságú gőzgépek jelentek meg.
Ezzel szemben olyan elekromos eszközöket, amiknek a felépítését, működését egy gyerek ne értené meg csak a 19. század végére tudtunk létrehozni (pl. transzformátor, generátor, mikrofon, elektroncső).
Hogyhogy ilyen sokáig hiányzott az elektromosság az ember felfedezései közül?
Ez a kérdés felvet egy másikat.
Miért olyan későn indul fejlődésnek az optika?
Üveg, és drágakő csiszolás már volt az ókorban is. Sőt, ha jól emlékszem az egyik római császár csiszolt smaragdon keresztül nézte a gladiátorok küzdelmét.
Szerintem az emberek csak valami furcsaságot láttak benne, nem ismerték föl a dolog jelentőségét.
-
Ti mit gondoltok?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!