Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mennyi az alábbi kettős...

Mennyi az alábbi kettős integrál értéke?

Figyelt kérdés

∫∫ 2xy/(x^2+y^2) dA


ahol A={(x,y):x^2+y^2<=9}


2016. jan. 13. 21:47
 1/7 anonim ***** válasza:
0%
Melyik egyetem?
2016. jan. 13. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

#1


Ez a feladat megoldásának szempontjából teljesen lényegtelen. Ugyanis mindegyik egyetemen ugyan úgy kell kiszámolni a kettős integrált.

2016. jan. 13. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Angelo84 ***** válasza:

Szia.


Az a gyanúm, hogy az értéke nulla. Aztán lehet, hogy valamit nagyon benéztem, ha így van, akkor elnézést, majd jön valaki és kijavít.


Abból indultam ki, hogy ez a fv. elvileg "páratlan" - jó többváltozósnál ilyet nem biztos, hogy mondunk - azaz ha egy x vagy y tengelyre tükrösen szimmetrikus alak felett integrálunk, akkor nullát kapunk eredményül, mert az egyik oldala pont annyi terfogatot ölel fel, mint a másik, csak a minusz egyszeresét. Bízom benne érthetően írtam. A tévedés jogát fenntartom. Remélhetőleg jön valami profi, és készséges magyarázatot ad a megoldást illetően.

2016. jan. 14. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

#1-s vagyok:

#2-nek üzenem, hogy nekem fontos, mert így tudnám mennyire kell együtt éreznem. :D

Amúgy át kell térni polárkoordinátákra, ekkor a nevezőből pont az r^2-t hozod ki, amivel ahogy nézem tudsz is majd egyszerűsíteni. A halmazod egy kör, amin végzed az integrálást, ezért indokolja is a helyzet ezt a helyettesítést, a sugár 3, a szög pedig 2pi, hiszen teljes kört nézünk.

2016. jan. 14. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Angelo84 ***** válasza:
Ha jól látom, akkor az egész nevező eltűnik, és marad egy 2*sin(fí)*cos(fí), amit könnyedén lehet integrálni r és fí szerint, persze nem elfeledkezve a határokról. Na nekem így jött ki a nulla eredményül, ugyanis a sin(fí)*cos(fí) integrálja 0 és 2pí közt nulla.
2016. jan. 14. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Az integrálási tartomány most egy körtartomány (az origó középpontú, 3 egység sugarú kör), így célszerű áttérni polárkoordinátákra. A helyettesítést bármelyik könyvben megtalálod:


-> x=r*cosfí

-> y=r*sinfí

-> Jacobi-determináns abszolútértéke=r


Az integrálási tartomány ezzel transzformálódik egy téglalaptartománnyá (amin sokkal könnyebb integrálni), mivel:


-> 0<=r<=3

-> 0<=fí<=2pí


Tehát az integrál így fog kinézni:


INT (0-2pí) INT (0-3) [(2*r*cosfí*r*sinfí)/r^2]*r drdfí

INT (0-2pí) INT (0-3) r*sin2fí drdfí

INT (0-2pí) [(r^2/2)*sin2fí] (0-3) dfí

INT (0-2pí) 9/2*sin2fí dfí

[(-9/4)*cos2fí] (0-2pí)

(-9/4)*(1-1)=0

2016. jan. 15. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Angelo84 ***** válasza:
Ó, köszi 6-os, most látom, hogy jól megfeledkeztem a Jacobi-det-ről, de a végeredményen ez úgy sem változtat.
2016. jan. 15. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!