Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha egy áramkörben van egy...

Ha egy áramkörben van egy izzó, ami világít, akkor az elektronok, amik átáramlanak, megszűnnek létezni, hogy fény lehessen?

Figyelt kérdés
2015. dec. 15. 17:55
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
Az elektronok áramlása folyamatos, csak az izzó anyaga ellenállást képez nekik és akkora a súrlódásuk, hogy felhevítik az izzószálat.
2015. dec. 15. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%
Nem szűnnek meg létezni. A wolfram szál felhevül, így az elektronok (tudniillik a fémek legkülső elektronhéjain lévő elektronok nem kötöttek hanem szabadon mozognak) magasabb energiaállapotba kerülnek. Amikor visszaesnek az alacsonyabb energiaállapotba, akkor az energiát tulajdonképpen elektromágnesen hullám formájában adják le, ugye mivel az iskolában is tanítják az energiamegmaradás elvét (ami egyébként hazugság, de ebben az esetben alkalmazható).
2015. dec. 15. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:
Tehát akkor nem alakulnak át semmibe vagy semmisülnek meg az elektronok?
2015. dec. 15. 18:59
 4/17 anonim ***** válasza:
Nem
2015. dec. 15. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 Gugu Gabor ***** válasza:
Az áram az "csak" annyi hogy az eleve ott lévő elektronokat mozgatod egy irányba.
2015. dec. 15. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:

Előttem szólók jól mondják, és nem véletlenül, hogy áramkörről beszélünk. A kör szóban benne van, hogy bizony, ez visszazár.

Elmondom, hogy van ez, talán így egyszerűbb lesz megérteni. Az izzó csupán része az áramkörnek. Van egy energiaforrás (ez lehet egy elem, akkumulátor, vagy épp a paksi atomerőmű). Az izzót úgy nevezzük, hogy fogyasztó.

Most képzelj el valami iszonyatosan primitív áramkört. Ebben még kapcsoló sincs, csak egy forrás és egy fogyasztó. A forrásból jön ugye az áram (vagyis az elektronok), ez aztán áthalad szépen a fogyasztón, majd visszatér a forrásba. A forrás ebben az esetben egy mágnes köré helyezett réztekercs, a mágnest pedig valaki forgatja (mondtam, hogy ez iszonyatosan primitív áramkör). Ez az áramkör így zárt, így működik. Ha azon a helyen, ahol az elektronok visszatérnek a forrásba, elvágnám a vezetéket, többé nem lenne áram, mert nem zárna az áramkör.

Na most ezt képzeld el kicsit nagyobban, és sok-sok ezer, tízezer, millió leágazással. A forrás helyére képzelj egy atomerőművet, a fogyasztó helyére pedig házakat. A dolog a következőképpen néz ki: bejön a lakásodba egy fázis. Ezen jön befelé az áram. És kimegy a lakásodból egy nulla, értelemszerűen ezen megy ki. Természetesen több fázis is bejöhet egy lakásba, most próbálok egyszerűsíteni.

Az elektron tehát a fázisvezetéken érkezik meg a fogyasztóhoz, és a nullás vezetéken távozik onnan. Vagyis az áramkör zárt.

És akkor még egy kiegészítés. A gyakorlatban nem muszáj, hogy legyen nullás (bár erősen ajánlott), az elektronok a föld felé is tudnak áramlani. A Föld maga ugyanis elég sok elektront el tud nyelni. Pontosan ez történik, ha beledugsz egy fémrudacskát a konnektorba. Az elektronok ekkor sem vesznek el, csak a testeden áramlanak keresztül, hogy a földbe jussanak.

Persze túlfeszültség esetére van egy úgynevezett földelt vezeték, ami pontosan azt csinálja, hogy a földbe vezeti bele az áramot. Ez normális esetben nem működik, csak túlfeszültség esetén. Illetve van egy biztonsági rendszer a villanyórádban, ami azt szolgálja, hogyha eltérés van a fázis és a nulla között, akkor lecsapja a biztosítékot (ez így elég primitív magyarázat, de most ennyi elég).

Szóval a lényeg, hogy az izzószálban nem tűnnek el az elektronok, az áramkört zárni kell, különben nincs áramellátás.

2015. dec. 15. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%

Az izzó fényének energiája nem az elektronokból származik közvetlenül, hanem azok energiájából, amit tu.képpen az áramot létrehozó villamos tér munkája.


Amikor a folyó vize mondjuk egy malom kerekét forgatja, akkor sem tűnik el a víz, nem a vízből lesz a liszt, vagy amit előállít, hanem a víz folyása ütközik ellenállásba, és ezen az ellenálláson munkát végez.

2015. dec. 15. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

* "amit tu.képpen az áramot létrehozó villamos tér munkája"

... ad.

2015. dec. 15. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:
Ó így már egyre több értelme van a dolgoknak :D Felmerült bennem azonban akkor még valami: Az elektronok, amik távoznak az erőműből, mindig vissza is mennek oda? És mi van, ha nem? Nem fognak hiányozni? És mi van, ha több fázis van(pl ezek a 380 és 400 voltos konnektorok), az hogy működik? Mintha egyszerre több konnektorba lenne valami bedugva?
2015. dec. 15. 22:37
 10/17 anonim ***** válasza:
Több konnektor? Igen, létezik ilyen, meg több fázis is, sőt egyszerre ugye több házat látunk el egy forrásról. Remélem mondanak még neked valamit a párhuzamos, soros kapcsolások meg hasonlók.
2015. dec. 15. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!