Mi a kulonbseg a konnektorban levo valtoaram pozitiv csucsa es a fold csucs kozott? (bocsi ha nem igy hivjak oket).
Elolvastam 3-szor a kérdésedet de még mindig nem értem tisztán..
"a fazisceruza vilagit ha az ujjam odaerintem a vegehez, de ha a fazisceruza veget beledugnam a masik (pozitiv) lyukba akkor is ugyanugy vilagitana" Milyen másik pozitív lyukról beszélsz?
A konnektorban van egy fázis, egy nulla és egy védőföld, de pozitív meg negatív lyuk nincs.
A háromfázisú transzformátor csillagpontja le van földelve ez a nulla vezeték a másik 3 ( a csillagpont végei) pedig a 3 fázis.A védőföld azok helyi földelések tehát a közelben hosszú fémpózna van leszúrva a földbe hogy kis ellenállású föld vezeték legyen.
A fázis és a nulla között 230V feszültség van 2 különböző fázis között 400V fesz és a földhöz képest is kb ugynaezeka feszültségek érvényesek.
Ha érted, hogy az egyenfeszültségnél hogy van az "elektronos/protonos magyarázat", akkor ide nem kell külön, mert bármelyik pillanat megfelel egy egyenfeszültséges állapotnak.
Szigula leírta a dolgot, de én meg megpróbálom másképp, hátha az is segíti a megértést.
Ha elhoznánk külön "egy fázist", tehát földeletlenül egy generátortekercset két dróton, akkor az hogyan is nézne ki? A két drót között a feszültség változik folyamatosan. Ha csak az abszolút értékét néznénk, az még nem lenne elég, a polaritást is nézve az egyik drót például pozitív maximum, majd lecsökken nullára (ugyanabban az idősávban a másik drót negatív maximum majd lecsökken nullára), aztán az egyik kezd negatív lenni, felmegy maximumra, és így tovább.
Szimmetria-okok miatt ez így magában olyan, mintha a generátor tekercs közepe lenne földelve. Így tehát a fázisceruza használhatatlan lenne, mindkettőn mutatna (fele feszültségre jellemző fénnyel).
A valóságban azonban több okból jó az egyik pólust leföldelni. Ha leföldeljük az egyiket, akkor a fázisceruza azon sosem fog mutatni, de ha a másikra bökünk rá vele, akkor teljes feszültségre jellemző fénnyel világít. Hiszen ha az egyiket leföldeljük, akkor csak a két drót közti változás mérvadó, a fentebbi "egyik" drót ugyanúgy lesz pozitív, majd csökken a fesz értéke, nullát eléri, átmegy negatívba, stb.
Ideális fázisceruzát feltételezve, mert ha a hálózat kicsi, akkor földeletlen madzagok esetén fentiekkel ellentétben hiába böknénk rá bármelyik vezetékre a valós fázisceruzával, egyiken sem mutatna - bár ha mindkét pólusra egyszerre böknénk rá egy-egy fázisceruzával, akkor meg mindkettő mutatna. :)
Minthogy az elektromosságot kellően félreértetted, nincs szükséged semmiféle elektronos magyarázatra.
A konnektorban lévő 3 lyuk (már ha van három) egyikét fázisnak nevezzük, ez azt jelenti, hogy feszültségkülönbség van a föld és a lyuk között. A nulla nevű lyuk és a föld között nincs feszültségkülönbség. A föld nevű lyuk pedig egy olyan vezeték vége, amelynek a túlsó végét a földbe ágyazták. A szerepe az, ha a konnektorba bedugott készüléked meghibásodik, akkor az áram (a feszültségkülönbség) ne a lábaidon át távozzon a földbe (ezáltal téged agyoncsapva), hanem a föld nevűn át.
Az elektronos magyarázatot feltehetően félreértenéd, ha egyáltalán vállalkozna valaki itt hosszabb ismertetésre a megértetés igényével.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!