Miért nem úgy alakult ki anno a lakossági villamoshálózat, hogy közvetlenül amikor belép a házba, van egy transzformátor és egy egyenirányító, ami 110V-os egyenárammá alakítja?
A legtöbb háztartási eszköz egyenárammal működik, a váltóáramnak az az előnye, hogy lehet fel-le transzformálni, és emiatt nagyfeszültségen hosszú távokra is el lehet szállítani, lakossági használatra azonban az egyenáramnak van értelme, ráadásul kevésbé veszélyes.
Edison terve, hogy mindenkit egyenárammal lát el, azért bukott el, mert ha a 110V-ot termelő erőmű több, mint 4-5 km-el távolabb helyezkedik el a fogyasztótól, már túl nagy a feszültségesés ahhoz, hogy gazdaságos legyen.
Miért nem kombinálták anno Edison és Tesla rendszerét és oldották meg úgy az ellátást, hogy megy az utcai villanydróton a 220 V, 50 Hz-es váltóáram, de a házakba, lakásokba már 110 V-os egyenáramot kötnek le az oszlopról?
"A legtöbb háztartási eszköz egyenárammal működik"
Nem. A legtöbb éppenhogy váltóárammal működik. Amire te gondolsz, hogy egyenáramról megy, azok már olyan elektronikai eszközök, amelyek az elektromos hálózatok globális kiépítésekor még csak a sci-fikben szerepeltek.
És bizony ezek a mai elektronikus szerkentyűk a másfél volttól 12 voltig mindenféle egyenárammal működnek, egy asztali pc konkrétan több féle tápfeszültségű elemet is tartalmaz. Ha egyenáramról lenne táplálva, az nem könnyítené meg a dolgot. Ahogy te is írtad: "a váltóáramnak az az előnye, hogy lehet fel-le transzformálni", így a szerkentyűdnek a bejövő 230 V AC-ből olyan feszültséget lehet egyszerűen transzformálni és egyenirányítani, amilyen neki ízlik.
Nem igazán lenne előnye az egyenáramnak.
Meg igazság szerint azon morfondírozom, egyáltalán hogyan lehetne megoldani a biztonsági földeléseket, ha egyenáramú rendszer lenne a lakásban.
Annyit tennék hozzá, mikor az elektromos hálózat kialakult, szilíciumdiódának még híre se volt.
Az egyenirányítás enélkül igen bonyesz. (Gazdaságtalan, karbantartás igényes, vagy zajos.)
Tegyük fel, hogy 110V egyenáram van a konnektorban. Az erősítő áramköreinek mondjuk 2*35 Volt egyenfesz kell, a számítógépnek meg mondjuk 12 és 3.5 és 5 Volt egyenfesz... Hát köszönjük, úgy megszívtuk, ahogy kell. :D
Szaggatni kellene, kvázi váltóáramot csinálni újra, hogy lehessen transzformálni... :)
"Tegyük fel, hogy 110V egyenáram van a konnektorban. Az erősítő áramköreinek mondjuk 2*35 Volt egyenfesz kell, a számítógépnek meg mondjuk 12 és 3.5 és 5 Volt egyenfesz... Hát köszönjük, úgy megszívtuk, ahogy kell. :D
Szaggatni kellene, kvázi váltóáramot csinálni újra, hogy lehessen transzformálni... :)"
csináltak ilyet egyébként, tirisztoros gyújtásban
Azért az fura, hogy valaki azt írja, hogy a 200 kV-os egyenirányítót még nem találták fel. Hát, lehet, hogy pont azt nem, csak kisebbet és nagyobbat, csak egy példa: [link]
Egyébként anno Budapesten az egyenáramú áramszolgáltatás az átvitt a pesti fejlesztő telepekről budai fogyasztókhoz 2x110 V-ot, szóval azért nem csak elméletben működött.
"Szaggatni kellene, kvázi váltóáramot csinálni újra, hogy lehessen transzformálni... :)"
csináltak ilyet egyébként, tirisztoros gyújtásban"
Tirisztor és triac nem alkalmas egyenáram megszakítására.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!