Miért pont 50Hz-es a konnektorban folyó váltóáram?
Mert szállítás és előállítás szempontjából ez gazdaságos.
Például az általad említett skin hatás fémes vezetőknél is jelentkezik, így a vezető hatásos keresztmetszete lecsökken.
A skin hatás miatt a vezető huzalköteg hatásos keresztmetszete épp hogy nő, ugyanis az áram a felületen halad és nem a szál belsejében. Sok vékony szálból sodort huzalnak nagy a fajlagos felülete, ezért minél magasabb a frekvencia annál gazdaságosabb szállítani.
Az igazság szerintem az előállításban van. 50 Hz-et könnyű előállítani, nem kell a mindennapi használathoz fekvenciát váltani (ami viszont nagyon veszteséges), és viszonylag egyszerű belőle egyenáramot csinálni, ami magasabb frekvencián megint csak nehezebb lenne.
"A skin hatás miatt a vezető huzalköteg hatásos keresztmetszete épp hogy nő, ugyanis az áram a felületen halad és nem a szál belsejében. Sok vékony szálból sodort huzalnak nagy a fajlagos felülete, ezért minél magasabb a frekvencia annál gazdaságosabb szállítani."
Ahhoz egymástól elszigetelt vezetőszálakból álló (litze-huzalszerű) vezetéket kellene alkalmazni, aminek a gyártása azért sokkal drágább, mint egy tömör keresztmetszetű vezetőnél, és a villamosenergia nagy távolságokra történő (nagyfeszültségű) szállítása esetén sok egyéb probléma is felmerülne. Több gondot okozna, mint amennyit megoldana.
Ha túl nagy a körfrekvencia, akkor a transzformátoroknál túl sok energia veszik el. Hiszen többször kell felépítenie, és "lebontania" a mágneses teret; így nő az induktív ellenállás.
Legalábbis azt hiszem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!