Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A váltóáram miért halálosabb,...

A váltóáram miért halálosabb, mint az egyenáram?

Figyelt kérdés
Mi a különbség a kettő élettani hatása között? Sőt, egyáltalán mi a különbség a kettő között?
2015. aug. 1. 20:45
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Van különbség. A nagyobb ionok nem vándorolnak váltóáramra, bár ez csak kis vigasz annak akin keresztül záródik az áramkör. Az 50Hz nem tesz jót a szívnek. Visznt egyenáramból általában 5-12-24V-ot használunk váltóáramból meg 230-at. Tehát nagyobb eséllyel halsz meg váltóáramtól. De a rajtad áthaladó áramerősség számít, nem a feszültség. Persze a 2 arányos egymással. Ja attól, hogy egy tápegységre az van írva hogy 5V, még okozhat halálos áramütést (bár nem szokott és ha nem kínai, akkor valszeg nem is fog).
2015. aug. 1. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

"Visznt egyenáramból általában 5-12-24V-ot használunk váltóáramból meg 230-at."


"Ja attól, hogy egy tápegységre az van írva hogy 5V, még okozhat halálos áramütést (bár nem szokott és ha nem kínai, akkor valszeg nem is fog)."


Hogyhogy a falban lévő 220 (vagy 230??) voltot túl lehet élni, de az 5 voltos áram megölhet? Az 5V-os áram általában nem halálos. Akkor hogyhogy néha mégis az?

2015. aug. 1. 21:27
 3/15 anonim válasza:
Úgy, hogy te a feszültségről beszélsz, de - mint az első is írta - az áramerősség számít. De ezt fizikából tanítják ám!
2015. aug. 1. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

A szíven áthaladó áramerősségtől halhatsz meg, nem a feszültségtől. Ha 0.1mA erősségű, 500 voltos áram áthalad a szíveden, remélhetőleg túléled. Ha mondjuk egy 1A erősségű, 1V-os áram, valószínüleg meghalsz.


[link]

2015. aug. 1. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

Azért ne rémisszük meg annyira a kérdezőt, hogy irtózva hátráljon, ha ceruzaelemet lát a boltban a polcon... Átlagos körülmények között, átlagos helyen a veszélyesség határa váltakozó feszültségnél 50 V-nál van meghúzva, egyenfeszültségnél meg 120 V-nál. Természetesen, ha a kedves kérdező kinyitott mellkassal fekszik a műtőasztalon, akkor közvetlenül a szívbe vezetve nem kell ennyi a mennybemenetelhez. Ésígytovább.

Az meg, hogy egy rossz minőségű, hibás gyártmány életveszélyes, akármik is a paraméterei, az egészen más kérdés. :)

2015. aug. 1. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
0%
Az emberre kifejtett élettani hatás eltérése a szív ingerképző központjának működése alapján érthető meg. Ez adott frekvenciával (hozzávetőlegesen 70/perc) generál feszültség-impulzusokat, amelyek végeredményben tulajdonképpen lüktető egyenáramot hoznak létre a szívizomzatban. Ennek hatására jön létre a szívizomzat ritmusos összehúzódása. Kívülről jövő váltakozó feszültség ezt a ritmust zavarja meg és ugyanakkor a testen áthaladás útjába eső izomzatot is görcsös összehúzódásokra készteti. Frekvenciája olyan "abnormális", hogy azt az izomösszehúzódáskor bekövetkező biokémiai történések (ATP lebomlás és a bomlástermékek eltávolítása) nem képesek időben követni, az izomzat görcsbe merevedik. A dolog részleteit feltehetően tudományosan nem tisztázták teljes részletességgel és a köztudatban az egyenfeszültség által létrehozott (nem lüktető) egyenáramra gondol mindenki és a lüktető (szaggatott) egyenárammal nem foglalkoznak igazán ebből a szempontból sem. Feltehetőleg az elektromos energia termelés műszaki megoldásának az egyetlen kialakult útja erősen befolyásolja a műszaki és természettudományos gondolkodásmódot is ebben a vonatkozásban.
2015. aug. 1. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

Egyenáram esetén külön kockázat a vízbontás elvén a vérre is ható folyamat.

Ezért 24 óra kórházi megfigyelés indokolt.

Apró buborékok képződhetnek a vérben, aminek a szívbe jutása nem túl szerecsés.

2015. aug. 2. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Nagyfrekvenciás feszültség esetén érvényesül a

skin hatás, ami nem az emberi bőrre vonatkozik, de

hasonló az élettani atása is.

Leegyszerűsítve a külső felületen az irányában halad a vezetés, így kevésbé veszélyes.

2015. aug. 2. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
76%

A helyzet azért kissé bonyolultabb, mintsemhogy 2 mondatban le lehetne írni. Például fentebb elhangzik, hogy az áram öl. Nos, ami a kamrafibrillációt illeti, az 3 A felett érdekes módon nem szokott előfordulni. A szív ugyan megáll, és esetleg nem is indul el, de legalább nem fibrillál. :) Valamint a fibrillációhoz legalább 1 másodperc behatás kell.

Egyenáramnál marhára nem mindegy, milyen irányban folyik át a szíven az áram - többszörös szorzótényező van.

Ja, azért kicsit becsapós az egyenáram-váltóáram kérdésnél az, hogy váltónál a csúcsértéket kéne mondani.

Kondenzátorkisülésnél a töltés jellemző a veszélyességre.

Állatkísérletekben (fuj) a szaggatott egyenáram nem volt olyan veszélyes, mint a váltakozó áram.

A nagyfreki behatását (be nem hatását) nem a skinhatással magyarázzák, hanem az ionok viselkedésével. Kb 200 kHz felett már nincs idegi érzés - de hőhatás van!

Ami az egyenáramot illeti, a polarizáció az egyik ok, ami miatt azonos körülmények között az egyenáram veszélytelenebb, mert általa a bőr ellenállása jóval nagyobb. Igaz, ez átüt. A nagyfrekvenciával szemben a bőrnek viszont gyakorlatilag nincs ellenállása.

A legveszélyesebb frekvencia az elengedési áramerősséget nézve (elvégre onnan van baj, ha bentmaradsz az áramkűrben) 15-200 Hz között van. A szervezetre gyakorolt hatás csúcsértéke 50-60 Hz körül van.

2015. aug. 2. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

Csak egy apró, tudománytörténeti kiegészítést szeretnék tenni, és ítélje meg mindenki maga, hogy a váltakozó feszültség a veszélyesebb (halálosabb) vagy az egyenfeszültség.

Edison idejében a Fehér Házban az Elnöknek tilos volt a villanykapcsolóhoz nyúlnia - külön személyzet kapcsolgatta a villanyt [Edison féle egyenáramú rendszer].

Majd az 1893-as Chicagoi világkiállításon debütált váltóáramú világítás elterjedése után, amikor a Fehér Házban is már váltakozó feszültségre álltak át, ekkortól kapcsolgathatta az USA Elnöke saját maga a villanykapcsolókat!

2015. aug. 5. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!