A váltóáram miért halálosabb, mint az egyenáram?
"Visznt egyenáramból általában 5-12-24V-ot használunk váltóáramból meg 230-at."
"Ja attól, hogy egy tápegységre az van írva hogy 5V, még okozhat halálos áramütést (bár nem szokott és ha nem kínai, akkor valszeg nem is fog)."
Hogyhogy a falban lévő 220 (vagy 230??) voltot túl lehet élni, de az 5 voltos áram megölhet? Az 5V-os áram általában nem halálos. Akkor hogyhogy néha mégis az?
A szíven áthaladó áramerősségtől halhatsz meg, nem a feszültségtől. Ha 0.1mA erősségű, 500 voltos áram áthalad a szíveden, remélhetőleg túléled. Ha mondjuk egy 1A erősségű, 1V-os áram, valószínüleg meghalsz.
Azért ne rémisszük meg annyira a kérdezőt, hogy irtózva hátráljon, ha ceruzaelemet lát a boltban a polcon... Átlagos körülmények között, átlagos helyen a veszélyesség határa váltakozó feszültségnél 50 V-nál van meghúzva, egyenfeszültségnél meg 120 V-nál. Természetesen, ha a kedves kérdező kinyitott mellkassal fekszik a műtőasztalon, akkor közvetlenül a szívbe vezetve nem kell ennyi a mennybemenetelhez. Ésígytovább.
Az meg, hogy egy rossz minőségű, hibás gyártmány életveszélyes, akármik is a paraméterei, az egészen más kérdés. :)
Egyenáram esetén külön kockázat a vízbontás elvén a vérre is ható folyamat.
Ezért 24 óra kórházi megfigyelés indokolt.
Apró buborékok képződhetnek a vérben, aminek a szívbe jutása nem túl szerecsés.
Nagyfrekvenciás feszültség esetén érvényesül a
skin hatás, ami nem az emberi bőrre vonatkozik, de
hasonló az élettani atása is.
Leegyszerűsítve a külső felületen az irányában halad a vezetés, így kevésbé veszélyes.
A helyzet azért kissé bonyolultabb, mintsemhogy 2 mondatban le lehetne írni. Például fentebb elhangzik, hogy az áram öl. Nos, ami a kamrafibrillációt illeti, az 3 A felett érdekes módon nem szokott előfordulni. A szív ugyan megáll, és esetleg nem is indul el, de legalább nem fibrillál. :) Valamint a fibrillációhoz legalább 1 másodperc behatás kell.
Egyenáramnál marhára nem mindegy, milyen irányban folyik át a szíven az áram - többszörös szorzótényező van.
Ja, azért kicsit becsapós az egyenáram-váltóáram kérdésnél az, hogy váltónál a csúcsértéket kéne mondani.
Kondenzátorkisülésnél a töltés jellemző a veszélyességre.
Állatkísérletekben (fuj) a szaggatott egyenáram nem volt olyan veszélyes, mint a váltakozó áram.
A nagyfreki behatását (be nem hatását) nem a skinhatással magyarázzák, hanem az ionok viselkedésével. Kb 200 kHz felett már nincs idegi érzés - de hőhatás van!
Ami az egyenáramot illeti, a polarizáció az egyik ok, ami miatt azonos körülmények között az egyenáram veszélytelenebb, mert általa a bőr ellenállása jóval nagyobb. Igaz, ez átüt. A nagyfrekvenciával szemben a bőrnek viszont gyakorlatilag nincs ellenállása.
A legveszélyesebb frekvencia az elengedési áramerősséget nézve (elvégre onnan van baj, ha bentmaradsz az áramkűrben) 15-200 Hz között van. A szervezetre gyakorolt hatás csúcsértéke 50-60 Hz körül van.
Csak egy apró, tudománytörténeti kiegészítést szeretnék tenni, és ítélje meg mindenki maga, hogy a váltakozó feszültség a veszélyesebb (halálosabb) vagy az egyenfeszültség.
Edison idejében a Fehér Házban az Elnöknek tilos volt a villanykapcsolóhoz nyúlnia - külön személyzet kapcsolgatta a villanyt [Edison féle egyenáramú rendszer].
Majd az 1893-as Chicagoi világkiállításon debütált váltóáramú világítás elterjedése után, amikor a Fehér Házban is már váltakozó feszültségre álltak át, ekkortól kapcsolgathatta az USA Elnöke saját maga a villanykapcsolókat!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!