Amikor a 19. század végén váltóáram helyett egyenáram volt bekötve épületekbe, akkor úgy voltak a falon a dugók, hogy egyik lyuk felett volt egy plusz, másik felett meg egy minusz?
Nem hiszem hogy bármikor is létezett volna egyenáramú villamos rendszer, ugyanis nem szállítható nagyobb távolságra Max kísérleti jelleggel egy laboratóriumban, vagy egy unatkozó milliomos házában, aki erőművet üzemeltetett a kertjében.
Váltóáramnál sem lehet büntetlenül felcserélni a fázis és a nullázó vezetéket. Gondolj csak arra, nem hogy mindegy melyiket érinted meg... :)
A váltóáram elterjedése előtt főleg Európa és az USA északkeleti részén nagyvárosok belvárosaiban voltak kezdetleges szénerőművek, amiktől a környék üzemei és gazdag emberei vehettek 110 voltos egyenáramot.
A dugót úgy értettem, hogy ugye most van a két lyuk a konnektoron és nincs feltűntetve, hogy egyik lyuk a +, másik a -, mert a váltóáramnál másodpercenként 50-szer felcserélődnek és villásdugót fejjel lefelé fordítva is bedughatod a konnektorba.
De egy egyenáramú rendszer esetén mindig van egy konkrét pozitív és negatív pólusa a generátornak és a fogyasztókónak is, a pozitív pólust a pozitívhoz, a negatívat a negatívhoz kell csatlakoztatni, ezért kellett lennie mind a dugón, mint a konnektoron valami jelzésnek.
Hát nem cserélődnek fel! :-) Az egyik folyamatosan 0 V (közeli) potenciálon van, a másik pedig oszcillál -325 és +325 V között.
De a legtöbb fogyasztónak (izzó, rezsó stb.) mindegy hogyan kötjük, akár egyenáram, akár váltóáramról beszélünk.
Valamelyiknek persze abszolút nem mindegy. Pl. háromfázisú forgó motorok esetén nem hogy a fázist nem szabad összekeverni a nullával, hanem a fázisok sorrendje sem mindegy. Ha nem jó, szét kell szerelni a csatlakozót és megcserélni a fázisvezetékek sorrendjét.
Az egyenáramú konnektorok úgy készültek, hogy fordítva be sem lehetett volna dugni. A világban ma is sokféle konnektort használnak:
Amikor az egyenáramú hálózatokat építettek, akkor a "lakossági" fogyasztók csak világításra használták az elktromosságot. Nem voltak csatlakozók, sőt még szigetelt vezeték sem. A huzalokat porcelánszigetelőkön vezették a falra szerelve.
Nem volt rezsó, mivel az egész hálózat teljesíményét felemésztette volna, ha egyet bekapcsolnak.
A nem világításra használt gépek nem a háztartásokban voltak, hanem üzemekben. Ha volt is ilyen, akkor azok nem csatlakozókkal voltak ellátva.
Nem létezett egyenáramú villamos rendszer? :) Ami a kisfeszültséget illeti, ironikus módon, mikor a fővárosi áramszolgáltatás beindult, két vállalat versenyzett, és
- az egyenáramot szolgáltatónak volt hálózata (1905-ben kb 1 MW akkumulátortelepük volt, egy négy emeletes épületben csak az volt!; Az egyenáramú kisfeszültségű hálózatot megtápláló legvastagabb vezeték ezer négyzetcentiméter keresztmetszetű volt. Az elején Pestről, a termelésből Budára csak a 2x110 V egyent vitték át, nagyobb feszültséget nem.
- a váltóáramúnak meg nem - ezeknek ugyanis minden házban volt transzformátora.
A nagyobb feszültségszint mindkét vállalatnál többfázisú váltakozóáram volt.
A fogyasztókat ellátó áramszolgáltatás Budapesten 1893. október 21-én indult meg, délután négytől reggel nyolcig nyomták a kraftot.
Az elején egyébként a fogyasztók nem kaphattak 2x100 V-ot, mert a 200 V az túl veszélyes. :)
Valóban nem volt a kezdetek kezdetén más elképzelés a felhasználásra, mint a világítás. Népszerűsíteni kellett a villamos gépeket, és még viták folytak arról, mi miért nem jó.
Volt szigetelt vezeték, a gázvilágítás csövébe húzták be.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!