Most akkor végülis mi okozta Csernobil vesztét?
Mindenféle cikket elolvastam már róla, de 2 sem szól ugyanarról... Így emberi mulasztás, így túlmelegedés, túlteljesítés... Kiváncsi lennék a Ti véleményeitekre!
A hétvégén voltam meglátogatni a Paksi atomerőművet, ezelőtt is, de most aztán végképp foglalkoztat a radioaktivitás, szerintem olyan """csodálatos""".
Ahogy az előzőek írták az abszolút pontos válasz talán sohasem lesz meg.
Körvonalakban leírható kb mi történt:
- Kísérletezni kezdtek a főmérnök jelenléte nélkül! Hozzáértés nélkül. (emberi hiba)
- Ennek során elzárták a víz keringetést. (Mi történik ha elromlik a szivattyú kísérlet?)
-És kikapcsolták a biztonsági rendszert hogy a szabályozó rudak ne essenek le automatikusan a túlhevülés hatására.
- Nem vették észre hogy milyen gyorsan melegszik az egész föl, mert nem bíztak a műszerek kijelzőiben. (Tényleg sokszor megakadtak a mutatók. = Műszaki hiba. = Emberi mulasztás.)
- Amikor észre vették hogy túlhevültek a fűtőanyag rudak, addigra már el is deformálódtak, így a szabályozórudakat nem lehetett közéjük vissza ereszteni. Ekkor már véglegesen elszabadult a folyamat.
- Visszakapcsolták a vizet is, de az azonnal gőzzé vált (a reaktorkamra tetejében gyűlt össze buborékként - ez nem természetes állapot!) és megnövelte a nyomást, egy idő után már nem lehetett a túlnyomással szemben több vizet bepumpálni.
- A fűtőelemek hőmérséklete olyan magasra szökött hogy a víz elbomlott hidrogénre és oxigénre (durranógáz).
- A durranógáz földúsult a fölül lévő gőzbuborékban miközben egyre alacsonyabb lett a vízszint.
- Amikor a vízszint elérte az izzó fűtőrudak tetejét az begyújtotta a durranógázt. A Robbanás letépte a reaktortartály tetejét, és átküldte az erőmű reaktor fölötti részein, minden betonfödémen és acélszerkezeten keresztül. Több száz méterre repült az erőműtől ez a hatalmas acéldarab. (Több centi vastag, sok tonna.)
- És a fűtőelemek és szabályozórudak darabjai is szétrepültek az erőműben és a környéken.
- A hirtelen nyomáscsökkenéstől az összes víz gőzzé vált.
- A megmaradt fűtőelem roncsok így teljesen hűtetlenül hevültek tovább.
- Bekövetkezett a leolvadás.
- A megmaradt reaktorkamra alján egyre nagyobb "tócsába" gyűlt az önmagát hevítő radioaktív anyag.
- Átrágta magát az acél tartály alján, és a vasbetonon.
- Lejutott a reaktor alatti hűtővíz tároló kamrába.
- Ekkor már fölülről vizet szórtak az erőműre és a reaktortartályba a lyukon át.
- De nem ez állította meg a "magmacseppet" hogy ne induljon el a föld középpontja felé.
- Hanem hogy hoztak bányászokat akik alábányászták az erőművet és ott csőrendszert fektettek le amit körülöntöttek betonnal, így egy hűthető talapzatot kaptak.
- A bányászok közül már senki nem él! Közvetlenül az izzó magmaszerű radioaktív anyag alatt dolgoztak, egy sugárzástól nem védő vasbetonnal elválasztva tőle.
- Ha lejutott volna a talajba ez a "magmacsepp" minimum több száz km-es körzetben elszennyezi a talajvizet.
- De ha elég nagy és erős elérheti a földköpenyt amiből lehet hogy egy vulkán született volna ott helyben ami radioaktív anyagokat okád a légkörben.
De ez már inkább tudományos fikció, tudományos találgatás. Szerencsére ilyen még soha nem történt az lenne az igazi katasztrófa!
Tudom hogy nem merült föl, (benned sem kérdező, meg az eddigi válaszadókban sem) de sokan azt hiszik hogy atomrobbanás történt.
Ez nem igaz. Atomerőmű képtelen atombombaként fölrobbanni!
- Nem elég dús az urán benne! 90-95% U235 dúsítású anyagból lehet atombombát készíteni. De kísérletek során nagy küzdelemmel sikerült 70-75%-ból is csinálni.
Az atomerőművekben ennél jóval kevésbé dúsat használnak. Mindössze néhány százalékra (5%?) dúsítanak. Azaz az U235 tartalma jóval kisebb az U238 tartalma pedig jóval nagyobb.
Köszönöm a választ. Nagyon szemléletes és közérthető volt. Tanultam atomfizikát, de sohasem tanulmányoztam atomreaktorok működést ilyen részletesen. Viszont tudom, milyen nehéz laikusoknak egy szakkérdést megvilágítani. Itt sikerült.
További sok sikert az életben!
Nem tudom mennyire megbízhatóak az Infói a Zsindexnek, de ez a cikk még egy kicsit pontosíthatja árnyalhatja mi is történt és hogyan:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!