A jövőben fogunk majd tudni gamma-sugarakkal kommunikálni még szélesebb sávú adatátvitellel?
Minél rövidebb egy elektromágneses sugár hullámhossza, annál szélessávúbb kommunikációt tesz lehetővé, annál több adatot lehet X idő alatt továbbítani.
A leghosszabb hullámhosszú sugárzás a rádió, a legrövidebb a gammasugár, a látható fény valahol középen található.
Kínában most tesztelik a WIFI utódját, a LIFI-t. Ez az adatátviteli rendszer rádióhullámok helyett fényimpulzusokat használ, ezért drámaian megnő az átküldött adatfolyam sávszélessége.
Ezt továbbgondolva a LIFI utódja pedig lehetne egy gammasugárzásra alapuló rendszer, ami még ennél is nagyobb sávszélességgel rendelkezne.
Nem valószínű hogy valaha használni fogják ilyen célra a gammasugarakat. Egyrész sugárveszélyes, másrészt mint hordozó frekvencia nehéz modulálni.
De a lényeg hogy az adattovábbításnak vannak máskorlátjai is nemcsak ez.
Elsősorban űrbéli kommunikációs formának gondoltam ki a sugárveszély miatt.
Mondjuk egy Voyager-szerű csillagközi szonda gammasugárra modulálva bele tudna süríteni 10.000 HD minőségű képet egy 1 másodperces adatfolyamba.
Egy Föld körül keringő gammavevő antenna órákkal később befogná a jelet és megjelenne a merevlemezén a 10.000 nagyfelbontású képfájl.
Ezek biztonságosan el lennének tárolva a műhold merevlemezén. Küldene egy utasítást a csillagközi szondának, hogy minden oké, lehet formattálni az adattárolót, hogy mégtöbb minden ráférhessen.
A műhold aztán hagyományos rádióval, lassabb adatátvitellel elküldené a képeket a Földre.
A szonda által kibocsájtott gammasugárzás nem lenne káros a Földre, mert a légkör kiszűrné, ezért kell az orbitális antennaműhold a vevésére. A gammasugárzás nehezebben veszik bele az űr háttérsugárzásába, mint a rádió, ezért akkor is sértetlen adatfolyamot tudna küldeni, ha odaér a Proxima Centaurihoz.
Ez a LIFI meg egy hülyeség .Volt régen ilyen vezeték néküli fejhallgató ,infrasugarakkal vette a zenét ,ahányszor elment valaki előtte a zene elhallgatott .
Mennyire életszerű hogy egy mobil alkalmazás amivel barangolsz a téren emberek között vagy fekszel az ágyban a takaró alatt majd működjön.
De nem is kell messzire menni nekem a sima rádiós egerem használhatatlan amikor fekszek az ágyban és a takaró egy picit eltakarja pedig direkt a gép elejére dugtam be az usb vevőt. Talán nem véletlenül van az a 2Ghz kitalálva telefonoknál ez ami jól pattog a falakon bútorokon de még ez se tökéletes.
Amit nem értek hogy a gamma sugárzásnak hogy akarod a frekvenciáját modulálni,az egy bomló atommag fotonemissziója . Van egyáltalán számítógép ami képes kihasználni ezt a mintavételi frekvenciát?
Én csak úgy tudom elképzelni a szerkezetet hogy valami uv fény közeli frekvenciára sűríti az adatot és egy uv lézerrel rávilágít egy raidoaktív atomra ami ebben az ütemben kezd el gamma sugarakat szórni mint amplitudó moduláció .Aztán a gamma jel akadály nélkül átmegy az űrön veszteség nélkül de még a föld légkörén is és utána már csak venni kéne ezt a jelet egy anyaggal.
A baj csak ha megvan az anyag ami veszi a gamma impulzusokat (csak a 10cm ólomon is átmegy)akkor sem biztos hogy elég gyors lesz hisz UV fény frekvenciába tömörítettük az adatot a másik oldalon.
Ugyan ez a példa amikor zenét akarsz átvinni fénnyimpulzusokkal fényellenállásal ott is csak a mély hangok mennek át az 1000Hz már nem hallatszik mert lomha az a dög . De fototranzisztorral ami Mhz es már szépen lehet hallani a zenei tartományt. Vagy még napelemmel szoktam látni ilyet de az is fotokristály azért gyors és működik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!