Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Itthon lézerrel sikerült...

Itthon lézerrel sikerült előállítanom egy interferencia képet, lehetséges azt valahogy itthon összeomlasztani?

Figyelt kérdés

Otthonilag értem valami egyszerű móddal, hogy a részecske meggondolja magát...

Nyilván itthon nincsenek olyan műszereim amivel megfigyelhetném, hogy melyik résen megy át a részecske.

Más cselesebb módszerrel lehet?


2015. okt. 11. 20:14
 1/7 EagleHUN ***** válasza:
100%

Ahol a részecske vagy foton vizsgálata miatt összeomlik az interferenciakép ott egyesével küldik át a fotonokat részecskéket elektronokat így azok ÖNMAGUKKAL interferálnak.


Te a lézereddel egy óriási foton áradatot zúdítottál a kettős résedre. Így ha sikerülne is megfigyelned hogy ezek közül egy darab melyik résen is halad át emiatt az egy miatt a sok trilliárdból felépülő interferenciaképed soha az életben nem fog összeomlani. Sőt akkor sem ha mindet megfigyelnéd mert akkor kb azt kapnád hogy 50% az egyik 50% a másik lyukon ment át majd a lyuk mögött (vagyis miután már átestek a vizsgálaton) ezek interferálnának egymással (azaz nem látnál semmi változást).


Amint látod amit vizsgálni szeretnél azt otthon nagyon nehéz lesz összehozni. Olyan berendezéseket kell építened amelyek biztosan egyesével dobálják amit vizsgálsz!

Ehhez nem kell lézer sem (bár azzal határozottan könnyebb kivitelezni), lehetne akár egy sima izzó is a fényforrásod, csak utána valamivel tudj szelektálni belőle 1-1 fotont.


És akkor itt jön be az időtényező. Ezek szabad szemmel nem követhetően gyors történések. Az ilyen interferencia kép összeomlás sem. Ezt csak műszerekkel vagy hipergyors képrögzítő eszközökkel tudták/tudják megfigyelni.


Tehát te közvetlenül a saját szabad szemeddel soha az életbe nem fogsz ilyen jellegű "interferencikép" összeomlást megfigyelni, maximum egy műszer képernyőjén, vagy egy nagyon nagyon lelassított felvételen.

2015. okt. 11. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 EagleHUN ***** válasza:
Remélem nem vettem el a kedved semmitől, kísérletezni és megérteni a világ működését jó dolog! Csak önmagában megfelelő háttértudás, pénz, támogatás nélkül az akarat kevésnek bizonyul!
2015. okt. 11. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

"Ahol a részecske vagy foton vizsgálata miatt összeomlik az interferenciakép ott egyesével küldik át a fotonokat részecskéket elektronokat így azok ÖNMAGUKKAL interferálnak."


Már vagy fél évvel ezelőtt föltettem egy kérdést, hogy hogyan tudják a kísérletekben megoldani azt, hogy egyesével küldjék a fotonokat. Erre mindenki azt válaszolta, hogy nem tudják megoldani, mert egy fotont kiküldeni lehetetlen. Azaz a kutatók sem egy darab fotonnal kísérleteztek. Ráadásul ezt olyanok írták, akikről tudom, hogy megbízható válaszokat szoktak adni. Pl. Wadmalac meg 2xSü is válaszolt (hírtelen ez a két név ugrott be), meg a többi "profibb" válaszoló is hozzáfűzte, hogy "igen ez így van, egyesével küldeni lehetetlen". Azóta nagyon sok kérdést tettem ki, de minél előbb megkeresem, és belinkelem neked, hogy igazat mondok.


"Ezt csak műszerekkel vagy hipergyors képrögzítő eszközökkel tudták/tudják megfigyelni."


Ha tényleg 1 darabot küldenek ki, akkor nem csak a gyorsaság a probléma, hanem az is, hogy a felvevő eszköz képes legyen érzékelni azt az 1 db fotont. Már pedig ilyen nincs. Max a fal tudja érzékelni, amihez nekiütközik a foton.

2015. okt. 11. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

Rám emlékezhetsz hozzászólás miatt, de hogy az egyenkénti foton küldésről mondtam-e véleményt, nem emlékszek. Ha írtam is bármit, isten ments, hogy hiteles szakvéleménynek vedd. Ebben a témában a szintén megemlített 2XSü véleménye előbb mérvadó, mint az enyém.

Nem tudom visszakeresni, de szerintem az egyenkénti foton küldésbe nem folytam bele.

Most megoldhatatlannak nem nevezném. Egyetlen atomot gerjeszteni és fotonkibocsátásra bírni ma már nem lehetetlen.

2015. okt. 12. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 EagleHUN ***** válasza:

A szóban forgó kísérletet emlékeim szerint elektronnal végezték el, és abból már rég tudnak egyesével is küldeni. És egyesével is érzékelni.


Azt hogy fotonokkal eljutottak-e már ilyen szintre nem tudom. Akár még igazatok is lehet hogy nem.

2015. okt. 12. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 EagleHUN ***** válasza:
Várom a linket. :)
2015. okt. 12. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Nem kell túlmisztifikálni az egyfotonos dolgot. Tetszőleges interferométerben le lehet gyengíteni annyira a lézernyalábot, hogy egy lavina módban működő félvezető fotodetektor (=fotonszámláló) egyke becsapódásokat észleljen néha, és annak a valószínűsége, hogy valami kétfotonos, 10^-3 alatt legyen bőven, a még több fotonos eseteké meg még kisebb. Amerikában a Michelson-interferométer egyfotonos kiadása már standard órai demonstráció egyemeken, nálunk meg nyílt napi bemutató. Az óra elején elindul, a CCD néha észlel itt-ott világos pixeleket, és óra végére a kumlulált jel kirajzolja a csíkokat.


De hogy az eredeti kérdésre is írjak valamit, egy kezdetleges "kvantumradír" utánérzést talán össze lehet ügyeskedni otthon, ha van polarizátorod, és egy kezelhető méretű kétréses lapod. Ez utóbbi lesz a nehéz (a rések távolsága ugye általában kicsi).

2015. okt. 20. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!