Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha egy zárt vonatkoztatási...

Ha egy zárt vonatkoztatási rendszerbe beengedünk egy tárgyat E energiával, akkor az lehetséges, hogy többszörös energiamennyiséggel jöjjön ki onnan úgy, hogy az ottani tárgyak energiaszintjét ne befolyásolja?

Figyelt kérdés
Pl. vegyük hogy van egy zárt világegyetem. Ebbe egy illető beenged E mozgási energiával egy nagyobbacska testet úgy, hogy olyan pályát írjon le a mozgása, hogy a csillagok és égitestek közelében haladjon mindig el, ezáltal mindig egyre jobban felgyorsul a mozgása az égitestek gravitációs erejének hatására. Ha ezt sokszor megcsinálja (mert mondjuk annyira pontosan van kiszámolva a pálya, hogy mondjuk akár 5-6 ezer csillag mellett is így elhaladna), akkor mire kiérne a világegyetem másik felén, már sokkal gyorsabban halad, azaz nagyobb lett a mozgási energiája. Tehát a semmiből nyert energiát. Bement E-vel, és kijött 20*E-vel. Így az illető ingyen energiához jutott, mert mondjuk a test mozgási energiáját aztán hőenergiává, vagy valami mássá alakította. Persze ilyen nincs, hogy valaki csak úgy égitesteket indítgat és fog fel, de elméletileg ha ezt valaki megcsinálná, akkor elméletileg a fizika törvényei szerint ingyen energiához jutna, és a rendszerből nem vinne ki energiát sem. Igaz ez így?
2015. szept. 24. 12:02
 1/9 A kérdező kommentje:
Vagy a rendszer össz energiaszintje csökkenne, ahogy elhaladna a csillagok mellett az égitest, és ahogy ő maga felgyorsul?
2015. szept. 24. 12:03
 2/9 anonim ***** válasza:

Nem a semmibol, mert mikor elhalad a csillag mellett hogy "gyorsuljon", o is munkat vegez a csillagon (tudod, nem csak a Fold vonz teged, hanem te is ot, ero ellenero). Az mas kerdes hogy egy hatalmas tomegu csillag ettol az ellenerotol hangyafasszanyit megy csak arrebb, de attol meg ugyanakkora munkat vegzett rajta a targy.


Lenyegeben ez ugyanaz pepitaban mint a helyzeti energia mozgasiva alakitasanak tipikus peldaja, esik lefele a targy es gyorsul. Node ott se ez a boni, hanem az lenne a bolt, ha magatol fel is tudna esni, hogy ugyanezt megismetelje. Szoval ha mukodne is a rendszered, az a lepes hibadzik, hogy azt a targyat visszajuttasd a kiindulasi helyre hogy ezt a mutatvanyt ismetelni tudja.

2015. szept. 24. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Jól megválaszoltad a kérdésedet, ilyenformán nincs ingyen energia. Azt nem mondom hogy máshogy sincs, de egyenlőre nem talátak ilyet és sokan próbálkoztak tehát nincs okunk feltételezni hogy ingyenenergia vagy akárcsak örökmozgó létezne.
2015. szept. 24. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Wadmalac ***** válasza:
A parittya-manőver révén tudsz így plusz sebességre (mozgási energiára) szert tenni, természetesen ez a használt égitest energiájából csapolódik le (az égitest lassul, a tömegek arányának megfelelően).
2015. szept. 24. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

"A parittya-manőver révén tudsz így plusz sebességre (mozgási energiára) szert tenni, természetesen ez a használt égitest energiájából csapolódik le (az égitest lassul, a tömegek arányának megfelelően)."


Jó, és mi van, ha az égitest elveszti az energiáját? Semmi. Hiszen a parittyamódszer elve a gravitáción múlik, és nem a bolygó mozgási energiáján. Ha esetleg 12 billiószor végeznénk el a parittyamódszert egy bolygóval, és emiatt elvesztené az összes mozgási energiáját, még mindig elvégezhető lenne a parittya módszer továbbra is, ugyanis továbbra is lenne gravitációja.

2015. szept. 24. 16:50
 6/9 Wadmalac ***** válasza:

Ez tévedés.

A parittyázás szigorúan mozgási energiát lop, a gravitáció csak az a "rugó", amin átadódik.

Nem véletlenül kell hozzá keringési irányra nagyobb szög alatt beesni, mint távozni, a keringés irányú sebességösszetevő az "üzemanyag".

2015. szept. 25. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Szóval szeretnéd megdönteni az energiamegmaradás elvét.

Ezt sokan próbálják, a módszer mindig a következő. Veszünk egy rendszert, megadjuk az elemek energiáját, aztán bűvészkedünk valamit, egyes energiák átalakulnak, a vége pedig valami pozitív mennyiség, amikor újra összeszámoljuk az elemek energiáját. Az a pozitív mennyiség mindig azért keletkezik, mert kihagyunk egy reakciót, egy változást, egy manővert. És pont az ott megbúvó energia, amit látszólag megnyertünk.


Vannak, akik nagyon trükkös és bonyolult folyamatot adnak meg. És az ember, amikor végiggondolja, valamit mindig kihagy. Mert egyszerűnek tűnik, nem gondolunk rá, nincs időnk, stb. Aztán az a látszat, mintha tényleg lenne módszer. De nincs.

Ezt akkor tanultam meg, amikor az egyetemen az elméleti fizika vizsgához a tanár beugrónak egy aprócska egyszerű példát adott fel. Fél óra, akinek kijött, mehet vizsgázni, akinek nem, majd legközelebb. Az évfolyamnak mindig a nagyobbik része szállt el. Egy életre megtanultam a részletekre ügyelni.

2015. szept. 25. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Wadmalac ***** válasza:

Erősen emlékeztet arra a nem rég itt szereplő kérdésre, amikor valaki a gravitációból akart kinyerni energiát. Nem simán nyerni, mert azt megteheted azzal, hogy leejtesz valamit itt az 1 G hatása alatt. Ő kinyerni akart. Azt meg nem lehet.

Ugyanilyen játék volt szintén nem rég, amikor valaki a mágnesből akart energiát kinyerni.

2015. szept. 25. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Nemhogy az energiamegmaradast nem sikerult megdonteni (ami azert valljuk be eleg logikus), de meg a masodik fotetelt sem, ami pedig mar megengedobb lenne.


Tegyuk fel van egy 300 fokos fozolapod, rateszed az 50 fokos vizet, aztan a fozolap felmelegszik, a viz meg megfagy az edenyben.

Az energia megmaradt, amennyi atment innen oda, annyi ment at onnan ide...

Megse mukodik, mert ellentmond a masodik fotetelnek, miszerint az entropia novekszik, tehat jelenesetben a ho a melegebb testrol a hidegebbre megy.


Ha ki is tudnad buveszkedni valahogy a rendszereddel az energiamegmaradast, akkor a masodik fotetelen bukna meg.


Hasonlit ahhoz a hajohoz, ami kicsit lehuti a tengervizet a kornyeken, kiveszi belole az energiat, aztan megy folyton korbe, a tengerviz meg hul egy kicsit. Meg ez se mukodik, pedig az energia megmarad...

2015. szept. 25. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!