Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy panelház magasföldszintje...

Egy panelház magasföldszintje beszakadhat, ha 0.9 négyzetméteren 600-700 kg terhelés van hosszútávon?

Figyelt kérdés
Én szerintem nem, legalábbis nagyon meglepődnék, de érdekelne mások véleménye is. Ha szimplán belegondolunk egy nagyobb fürdőkád teli vízzel + egy 100 kg-os ember már közelítené a dolgot és ott nincs baj.
2015. okt. 9. 15:16
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Ha akarom igen, ha akarom nem.

Ezt csak a tervrajz statikájából lehet megmondani. Attól függ, az adott helyen milyenek a tartóelemek, ebből kiszámítható a teherbírás. Elképzelhető helyzet, ahol ez már nem megengedett, de bírhatja is.

2015. okt. 9. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
0%
Először is a kérdésem az, hogy hogyan szándékozol oda fölvinni 600-700 kg tömegű tárgyat? És amennyiben apránként, darabokban, akkor ennek az elhelyezésére miért nem jó az alaksorban lévő pince? Miért pont a lakásodat választod egy több mint féltonnás tárgy elhelyezésére? Tudod, valójában beszakadhat. Ugyanis nem mindegy, hogy az a fél tonnás valami a szoba közepén van, vagy közel a falhoz. És az sem mindegy, hogy az a 0,9 négyzetméternyi felület egy hosszú valami (azaz pl. egy szekrénysor), vagy egy henger alakú tömör hordó. Arról nem is beszélve, hogy ha magát a súlyt el is bírná, nem mindegy, hogy rajta kívül mennyi cucc van még a szobában, és hogy vannak elhelyezve.
2015. okt. 9. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

"Először is a kérdésem az, hogy hogyan szándékozol oda fölvinni 600-700 kg tömegű tárgyat?"


Több részben.



"És amennyiben apránként, darabokban, akkor ennek az elhelyezésére miért nem jó az alaksorban lévő pince?"


Mert egy akváriumról van szó.



"Miért pont a lakásodat választod egy több mint féltonnás tárgy elhelyezésére?"


Mert egy akváriumról van szó.



"Tudod, valójában beszakadhat. Ugyanis nem mindegy, hogy az a fél tonnás valami a szoba közepén van, vagy közel a falhoz. És az sem mindegy, hogy az a 0,9 négyzetméternyi felület egy hosszú valami (azaz pl. egy szekrénysor), vagy egy henger alakú tömör hordó."



Ezt nem teljesen értem, alaktól függetlenül a tömeg ugyanakkora felszínen oszlik el. Esetleg az alakjától függően különbözhet, hogy követlenül hány gerendára esik. Egyébként nyilván nem a szoba közepére tenném, hanem a szélére és mivel akvárium hosszúkás, mint egy szekrénysor.



"Arról nem is beszélve, hogy ha magát a súlyt el is bírná, nem mindegy, hogy rajta kívül mennyi cucc van még a szobában, és hogy vannak elhelyezve."


Van még úgy 200 kg. Tömegközéppontját nézve a dolognak kb. a szoba közepére esik.



Sok panelban vannak 1 tonnás akváriumok és nincs belőle baj. A családban van akinek felmerültek ilyesmi kételyei, de szerintem bírnia kell a dolgot. Egy sűrűn berendezett nappali tömege is megüti ezt a mércét és az sem szakad be. Még akkor se, ha szülinapozás céljából van ott 10 ember ami önmagában + 700 kg átlagosan. Tudom hogy ez így soknak hangzik, de gondolkodjunk el pár köznapi példán, látszódnia kell annak, hogy nem is olyan sok ez a tömeg egy háznak, még ha panel is.

2015. okt. 9. 20:27
 4/11 anonim ***** válasza:
46%

Helyesen alagsor.


Szerintem ilyen kis felületen nem bírná tartósan ezt a terhelést a födém.

2015. okt. 9. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
46%

Sajnos, ez nagyon sok mindentől függ. Ilyen jelentős tömegű új terhek elhelyezésekor, mindenképp statikus véleményét kell kikérni, és engedélyeztetni az új berendezés beépítését/elhelyezését.


Nem mindegy, pl. a falak anyaga, az építőanyag kora, és hogy az ilyen állapotban van. Nem mindegy hogy a födém milyen technológiával és konstrukcióval készült.

Erősen befolyásoló tényező a lakás kiosztása, merre mennek a fő és mellékfalak. A teherelosztás a főfalakra hárul, azok távolsága igen fontos.


A fürdőkád példája tipikusan rossz. Nyílván az is legalább egy-másfél tonnás terhelésnek felel meg. Viszont ezt az épület tervezésekor figyelembe is veszik. Az alaprajz szerkesztésekor a fürdőkádnak jól meghatározott, előre kijelölt helye van, és annak megfelelően végzik el a teherbírási számításokat.

Viszont a te akváriomod nem szerepelt a tervben, így utólagos beépítésekor, a megfelelő vizsgálatok után kaphatsz engedélyt a beépítésre.

2015. okt. 10. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Én ismerek olyan "gyűjtögetős betegségben szenvedő" embert, akinek a lakása úgy van telehordva faltól-falig, padlótól-plafonig, hogy csak na! És nem üres kartondobozokkal, hanem könyvekkel, papírokkal tömören kitöltve, aminek aztán van súlya. De úgy benyomkodva az utolsó lehelletig minden, hogy már a plafont is feszíti fölfelé. Most nem kezdek osztani, szorozni, mennyi lehet az, de nagyságrenddel múlhatja felül a te problémádat. Egy ház azért sokat bír, az ominózus 3. emeleti lakás ugyan még nem szakadt le, de azért jómagam is tettem már erős megjegyzéseket az illetőnek, hogy nem lesz ennek jó vége... Elvileg egy házat úgy kell tervezni, hogyha egy "szülinapon" akár max kitölti a nép a szobát, mint a 7-es buszon, meg még tombolnak is, akkor sem szakadhat le. Egy kilógó erkély sem. Ennek ellenére láttam - igaz egyetlen egyszer - egy youtube-videót, ahol mégis leszakadt egy emelet, gondolom valamit nagyon kicsalhattak, de ez azért nem mindannapos történet a nagyvilágban.
2015. okt. 10. 03:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Valóban, általában többszörös súlyra tervezik a lakásokat a várható átlagos terhelésnél. Nagy valószínűséggel nem fog leszakadni. De a statikus véleménye ezért lehet fontos, mert az anyagok érdekes módon tudnak viselkedni. Létezik az úgynevezett fáradás. Ez két fő ok miatt következik be. 1. az idő múlása, amivel az anyagszerkezetben következhetnek be változások. 2. Tartós erőhatás. Utóbbi a te eseted, ami nem sokban, de mégis különbözik a vendégek pár órás (és változó helyű) erőhatásától.

Mondom, valószínűleg nem lesz gond. De bebiztosíthatod magad, ha szakembertől is megkérdezed.

2015. okt. 10. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a választ!


Utánanéztem a dolgoknak egy online statikus tanácsadáson keresztül. (Meglepően sok embernek volt ilyen problémája.) Elméletileg a födémnek 150 kg/m^2-t kell elbírnia, viszont nem lokálisan kell nézni a dolgot. A lényeg, hogy a szobában lévő össztömeg mekkora, mivel ezek a házak úgy lettek tervezve, hogy mind négyzetméter bírjon 150 kg-ot. Összességében, ha a szobában lévő össztömeg / a szoba területe 150kg/m^2-en alul van, akkor nincs gond. Ez az érték nálunk mindent erősen felülszámolva sincs 150 közelében, szóval elvileg semmi baj nem történhet.

2015. okt. 10. 09:56
 9/11 anonim ***** válasza:
7%

Egy vasbeton szerkezetnek bőven el kell bírnia egy ekkora súlyt hosszútávon is, főleg a fal mellett.


"Elméletileg a födémnek 150 kg/m^2-t kell elbírnia" - és ez ráadásul csak a névleges terhelhetőség, a valóságban mindent túlméreteznek, pl. egy névleges 15A kábel valójában 80A-t is simán elbír. Főleg a szocializmusban, mikor ezek a panelek épültek, nem volt jellemző, hogy nagyon "költséghatékony" lett volna az ipar, nem sajnálták az anyagot semmibe.

2015. okt. 10. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

"egy névleges 15A kábel valójában 80A-t is simán elbír"

Ekkora hülyeséget még életemben nem hallottam! Van fogalmad róla, hogy 80A mit jelent? Úgy elfüstöl néhány másodperc alatt a szigetelés, hogy csak na!

2015. okt. 10. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!