Egy panelház tömböt mekkora erejű szél tudna szószerint felborítani?
Mi az, hogy felborítani?
Olyan nincs, hogy felborítani. Maximum romba döntené.
Egyébként a hurrikán és a tornádó képes lenne rá. ;)
Nagyon-nagyon leegyszerűsítve a probléma visszavezethető egy téglatest stabilitására. Próbáld meg kiszámítani, hogy mekkora erővel lehet felborítani egy, a három különböző méretű lapjára felállított téglát. Ha ez megvan, mérd le egy paneltömb méreteit, saccold meg a tömegét, a felborító erő helyére írd be közegellenállásból adódó erőt - ami első közelítésben a sebesség négyzetével arányos - és a kapott összefüggésből fejezd ki a sebességet. Gyanítom, hogy akkora érték jön ki, ami előbb szaggatná darabokra az épületet, mint hogy az felborulna. Egy próbálkozást megér. :-)
DeeDee
*******
Tökéletesen igazad van jackd, nem véletlenül kezdtem a válaszom "Nagyon-nagyon leegyszerűsítve..." kitétellel. :-)
Nem akartam felsorolni, hogy miben különbözik egy tégla egy paneltömbtől. Elméletileg kiszámolható egy sebesség, ha merevnek tételezem fel a ház szerkezetét. Az eredmény legfeljebb érdekesség, nem hiszem, hogy sok gyakorlati haszna lenne.
DeeDee
*******
gyakorlatias ember vagyok, na. :) te viszont biztosan jobban ertesz hozza, nem kotok beled tobbet:)
erdekes informacio lenne, az biztos
Hát azért egy emeltes ház jól ki van alapozva. Pont ezért kétlem hogy felborulást szenvedhetne. Erős szélben sem fog felburulni.
Elsőként a felső emeleteken lévő panelek fognak folyamatosan leomlani, majd pedig az alatta levők. Így szép lassan fog romhalmaz keletkezni.
Abban az esetben, ha a ház magassága jelentős a szélességéhez képest, akkor az épület - rezonancia végett - kilengéseket végez, és "eltörhet".
Ezután pedig már az említett módon folyamatosan leomlik.
A hasábbal való helyettesítés - amit az egyik válaszoló írt - akkor adhat közelítő jellegű, (de csak közelítő) értéket, ha pl. száz emeletes karcsú házakról beszélűnk. Habár itt is erősen berezonál az épület (mivel a ház nem tekinthető merev testnek), továbbá a szél ereje - a közegellenállási erő nem koncentrált erőként hat, hanem megosztó terhelésként a ház oldalára, amely ház pedig egy súlyos befogott tartóként kezelhető. Tehát olyan számítás, amely valósághű eredményeket szolgáltat, nem végezhető a problémával kapcsolatban. És akkor még feltételeztük, hogy a szél sebességének vektora időben állandó, továbbá egyenletesen fejti ki hatását. Az örvényes áramlásról nem is beszéltünk, holott ez sok esetben jelen van. Igen sok a befolyásoló tényező. Csak modellezés segítségével adható válasz. Egy épület, vagy híd tervezésekor mindig előre modellt készítenek, és rajta végeznek el vizsgálatokat. Az eredményeknek megfelelően pedig módosításra,alakításra lehet szükség. A modellezés lényege pont az, hogy megvizsgálják, hogy a leendő létesítmény mennyire "strapabíró" az adott körülmények között.
Szélről nem tudom, de a földrengés borogatja a paneleket.
A többség előbb borul, minthogy összedőlne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!