Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Szerintetek a fekete lyukakban...

Szerintetek a fekete lyukakban lehetnek más univerzumok?

Figyelt kérdés
Mert, ha igen, akkor a mi univerzumunk is egy màsiknak a fekete lyukàban van és a nagy bumm = fekete lyuk születik. Az is lehet, hogy a fekete lyukat idöutazàsra is hasznàlhatò. Lehetséges, hogy igazam van?

2015. szept. 17. 08:31
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
fekete lyukat helyett fekete lyuk
2015. szept. 17. 08:36
 2/11 Wadmalac ***** válasza:
100%

Ez így nagyon vázlatos, ezért téves elképzelés. Kicsit többet kellene utánaolvasnod a témának.


Az tény, hogy nem tudjuk, pontosan milyen viszonyok vannak a szingularitáson belül, de az igen valószínű, hogy az azon kívüli téridő fogalomból odabent semmi nincs meg, vagyis ott bent másik univerzum szinte bizonyossággal nincs. Ez a matrjoska-szerű világ egyszer már feltűnt ötletként az atomról szerzett első ismereteknél, ott is bukott az ötlet.

Hogy onnan, az eseményhorizontról esetleg nyílik-e kapu egy másik univerzumra, az nyitott, legalábbis van ilyen feltétezezés, pl. Hawking is valami ilyesmit pedzegetett mostanában. De akkor nem "ott bent" van egy másik univerzum, csak a téridőnk ott nyílhat bele egy másikba.


Az időutazásos téma, legalábbis egy irányban a mai fizikánk szerint tény, az eseményhorizont közelében "lassuló idő" lehetővé teszi ELVILEG, hogy ott töltött pár óra alatt "odakint" évek teljenek el. Az Interstellar film is erre hajazott, sajnos erősen eltúlozva a sztori érdekében. Ahogy a filmben volt, úgy, annyira és ott nem igaz. :)


Szóval, és még mindig hangsúlyozottel elvileg, időben előre tudsz ott haladni a hatalmas térgörbület következményeként. De visszafelé, vagyis a múltba haladni nem. Legalábbis azok alapján, amit ma tudunk.

2015. szept. 17. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem azért nem hülyeség, amit a kérdező írt. Igaz, bizonyítékot nem könnyű a dologra szerezni, mivel az eseményhorizontton belülről elméletileg a fény (tehát információ) nem szabadulhat ki, így gyakorlatilag a fekete lyukak eseményhorizonton belüli része szeparálva van az univerzumunktól. De cáfolni sem lehet egyelőre, a tudomány mai állása szerint legalábbis. Én nem tartom elképzelhetetlennek, hogy az új univerzumok a mi univerzumunkon belül születnek, egy-egy szupernóva-kitörés alkalmával.


Wadmalac, szerintem ne keverjük ide azt a teóriát, miszerint maguk az atomok mind egy-egy univerzum is egyben. Ez az elmélet valóban megdőlt, de ennek nem sok köze van a fentebbi esetlegességhez.

2015. szept. 17. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Elvileg lehet. Vannak ilyen elméletek, de csak pusztán hipotézis szintjén. Annyi tudományos alapja van, hogy az általános relativitáselméletből levezethető. Persze ilyet az ált. rel. nem állít, de bizonyos hipotézissel kiegészítve (amire semmi bizonyíték nincs) akkor kövezketik belőle. A rel. elmélet pontosan nem határozza meg minden tekintetben a téridő metrikáját.


"Szóval, és még mindig hangsúlyozottel elvileg, időben előre tudsz ott haladni a hatalmas térgörbület következményeként. De visszafelé, vagyis a múltba haladni nem. Legalábbis azok alapján, amit ma tudunk."

Valószínűleg ez így van, de bizonyos metrika esetében visszafele is lehet utazni. Vagyis van olyan megoldása a rel. elméletnek melyben van olyan fekete lyuk ahol visszafele is lehet utazni. Az más kérés hogy ez ténylegesen meg is valósul e. A fekete lyuk több világot is összeköthet. A matematikai modellben nem minden fajta fekete lyukból letehetetlen a kiszabadulás. Lehetséges hogy "A" világba voltam és "B" világba kötök ki a fekete lyukon keresztül. Az is lehet, hogy "A" világ ugyan az mint a "B" világ. Csak éppen két távoli pontját köti össze. Ha ez így van akkor a rel. elméletből levezethető, hogy ez egy időgép. Ha megfelelő manővert alkalmazva kijutunk a fekete lyukból (ehhez persze olyan típusú fekete lyuk kell melyben ez lehetséges) és egy más világba jutnunk akkor ismét tehetünk egy megfelelő manővert (ha ez lehetne elég nehéz lenne ilyen manővert csinálni, de a modell szerint nem lehetetlen) akkor ismét belemehetünk és ismét kijutunk egy megint más világba. Ha kizárjuk a vissza irányba haladó időgép létezését, de ilyen fekete lyuk létezését nem akkor végtételen sok világak kell létezni mely össze van kötve ezzel a fekete lyukkal. Hiszen ha nem így lenne akkor bemegyek majd kijövök, nem tetszik ismét bemegyek ezt megcsinálom pl 42x és abba a világba jutottam ki ahol már voltam akkor ismét időgép.

Ha több világot összeköt akkor az egy jó kérdés hogy azok a világok eleve létező világok voltak és akkor jöttek létre amikor a fekete lyuk keletkezett vagy mindegyikben akkor roppant össze egy csillag és "átszakította" a téridőt vagy hogy volt, ez máig tisztázatlan kérdés és feltételezés.

2015. szept. 18. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Wadmalac ***** válasza:

Természetesen el lehet képzelni más kiterjedésű, más téridő-tulajdonságokkal rendelkező univerzumot, ami "odabent" lehet, csak én legalábbis személy szerint ezt már nagyon fikciónak érzem. Ez szerintem az a kategória, hogy lehet, de a jelenlegi tudásunk szerint az ég egy világon semmi nem utal arra, hogy van, illetve, hogy egyáltalán lehetne.

El lehet képzelni még sokkal őrültebb teóriákat is arról, mi lehet ott, csak nem sok értelme van, amíg semmi nem alapozza meg egyáltalán az ötlet felvetését.

Nem véletlen, hogy a megfogalmazásom is valamennyire megengedő volt: szinte teljességgel kizárt. Szinte. :)

2015. szept. 18. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 nontau ***** válasza:
Az biztos, hogy a fekete lyuk eltűnik ebből a téridőből. Ott mi történik ez már tényleg csak a képzeletünkön múlik, a fekete lyukban akármi is lehet mert ott az általunk ismert fizika összes törvénye érvényét veszti.
2015. szept. 18. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Köszi a vàlaszokat :) Nem vagyok csillagàsz, csak ùgy elgondolkodtam bizonyos dolgokon és eszembe jutott ez a felfedezés, amit nem zàr ki semmi, hogy igaz legyen. Talàn egyszer Nobel dìjat is kapok érte. A fekete lyuk sok fizikai törvényt felborìt, ìgy 100 szàzalékra egy csillagàsz sem tudja megmondani, hogy mi van benne, majd talàn 2 milliò év mùlva szondàt küldünk egy fekete lyukba sikeresen, akkor talàn megtudjuk az igazsàgot, de ehhez valamilyen csoda folytàn àt kell lépni a fénysebességet.
2015. szept. 18. 11:36
 8/11 anonim ***** válasza:

Az a baj a szondával, hogy ha beküldöd, akkor az ha elérte az eseményhorizontot, onnan többé nem jön ki. Nemhogy kijönni nem tud, de jelet sem fog többé küldeni. Így ez a módszer eleve rossz ötlet.

Fénysebességnél gyorsabb haladás nem lehetséges, ezt Einstein bebizonyította, erre képletek is vannak.

Esetleg, ha már fantáziálunk, akkor az lehetséges, hogy egy űrhajós belép egy szupermasszív fekete lyukba, mert az nem szakítja szét (legalábbis a beszippantás előtt biztos nem), és akkor ha túléli, és szerencséje van (valljuk be, ide baromi nagy szerencse kell), akkor ő meg fogja tudni, hogy mi van ott bent. De csak ő. És senkivel sem fogja tudni közölni az információt. Ennyi a legtöbb, amit tenni tudunk.

2015. szept. 19. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Tudom, azért ìrtam, hogy valamilyen csoda folytàn...

Lehet màr bebizonyìtottàk, de sose lehet tudni, hogy 20 ezer év mùlva bedöl az elmélet és mégis àtlépjük a fénysebességet és jelet küldünk a fekete lyuk belsejéböl. Az is lehet, hogy ehhez nem is kell àtlépni a fènysebességet, hanem csak a teret és/vagy idöt kell meghekkelni valahogy :)

2015. szept. 20. 14:09
 10/11 anonim válasza:
Nobel-díjat nem adnak feltételezésre. Be is kell bizonyítani.
2015. dec. 10. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!