A szellőztetés miért nem hatékony huzat nélkül?
Arra gondolok, hogy a gázmolekulák több száz m/s sebességgel száguldanak, és szinte csak a falaknak ütköznek, egymásnak alig.
Tehát egyetlen nyitott ablakon is rengeteg, gyors cserélődésnek kellene végbemenni.
Hol a hiba a gondolatmenetben?
Ha a hőmozgásra gondolsz, akkor az a mozgás kaotikus, tehát nem a szoba egyik végéből a másik felé irányul.
Ami a levegőt valóban keresztülmozgatja a szobán, az a nyomáskülönbség. Az így létrejött egyirányú légmozgást hívjuk huzatnak (vagy szélnek).
Honnan vette, hogy a gázmolekulák több száz m/s sebességgel száguldoznak? Onnan, hogy megtanulta fizikából. Például innen: [link]
Az a modell, hogy a molekulák csak a falnak ütköznek, egymással alig, azt a fizikakönyved NAGYVÁKUUM fejezetében olvastad. A gázmolekulák átlagos szabad úthossza normális légnyomáson 60 nanométer. Átlagos, hétköznapi vákuumban is csak 50 mikrométer.
Szóval két helyen tévedtél el. Bár a molekulák valóban több száz méter/szekundum sebességgel száguldoznak, de állandóan ütköznek egymással. Az átlagos szabad úthossz rendkívül rövid! Valamint ennek a sebességnek (éppen az álladó ütközés miatt) nincs kitüntetett iránya (nem fognak betódulni hozzád a kinyitott ablakon keresztül pl. a hideg levegőmolekulák).
És milyen érdekes, hogy az igazság többeknek nem tetszik!
Szerencse, hogy a fizikai törvények a tetszésünktől független módon működnek, akkor is úgy, ha nem tetszik...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!