Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Lefele vagy felfele menetben...

Lefele vagy felfele menetben tesszük ki nagyobb nyomásnak a lépcsőfokokat?

Figyelt kérdés

Ha mondjuk nem futunk hanem kényelmes tempóban lépkedünk

Én a lefele menetre tippelek de nem vagyok biztos benne mert felfele menetkor is azért eléggé rátehénkedünk a fokokra.



2015. júl. 5. 11:09
 1/8 Szirty ***** válasza:
Lefele.
2015. júl. 5. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Szerintem meg felfele, mert ekkor nő a helyzeti energiánk, amit a hatás-ellenhatás értelmében a lépcsőfokok segítségével növelünk.

Vagy nem, kíváncsi leszek mit írnak a kollégák. :D

G.

2015. júl. 5. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Szirty ***** válasza:
100%

Szerintem azért lefele, mert a gravitációval küzdve lépés közben némileg lefele felgyorsulunk és amikor az elöl lévő láb a lépcsőhöz ér a testsúlynál nagyobb impulzus-szerű terhelést gyakorol a lépcsőfokra.


Egy erőmérő cellával meg egy műszerrel meg lehetne mérni :)

2015. júl. 5. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
50%
Az átlagos erőhatás nyilván ugyanannyi, de lefelé nagyobb lökések vannak, mert nem simán, egyenletesen terhelünk, nem szoktunk a hátsó lábunkon erősen rugózni, hanem csak "lezuttyanunk" az alsóbb fokokra.
2015. júl. 5. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 sörpocak ***** válasza:
Szerintem is lefele. Már csak azért is, mert mikor megsérült a lábam, lefele jobban fájt. :)
2015. júl. 5. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Szerintem felfelé.


Lefelé menet csak a saját testsúlyunkat kell csak elviselnie a lépcsőnek. Mert ha a lépéskor mindkét lábunk a levegőben lenne, és úgy érkeznénk teljes testsúlyunkkal a következő lépcsőfokra, akkor megérteném. De lefelé menetkor a másik lábunk még az előző lépcsőfokon van, így hát lefelé menetkor akkor terheljük a legjobban a lépcsőt, amikor éppen lépünk lefelé, és az egyik lábunk a levegőben van.


Felfelé menetkor viszont nem csak a saját testsúlyunkat helyezzük a lépcsőre, hanem erőt is fektetünk bele, hiszen amikor feljebb lépünk, akkor be van hajlítva az a lábunk amivel éppen léptünk. És ahhoz, hogy egyenesbe tegyük, erőhatást kell gyakorolnunk a lépcsőfokra.


Persze ezek az esetek csak akkor jók, ha lefelé menet nem sietünk, hanem szépen komótosan lépkedünk lefelé. hasonló a helyzet a felfelé menettel is, mert ha mondjuk valaki kettesével lépked fölfelé, akkor nyilván még nagyobb terhelés éri a lépcsőfokokat.


Viszont az is érdekes kérdés, hogy vajon mikor terheljük jobban a lépcsőt. ha egyenként lépegetünk, vagy ha egyszerre több lépcsőfokot?

2015. júl. 5. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
A lépcsőre nehezedő átlagos nyomás ugyanannyi a két esetben. A maximális nyomást pedig a járás módja szabja meg azaz hogy mennyire egyenletesen terheljük a lépcsőt. (simán vagy ugrálva járunk rajta)
2015. júl. 5. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Hát átgondolva a lefele lesz a jó megfejtés

mert felfele menetkor maximum csak a saját test súlyoddal terheled a fokokat (hacsaknem ugorva lépkedsz fel)

Lefele menetkor meg a saját test súlyod plusz még a lendületed Persze biztos vagyok benne hogy lesz aki megcáfol :)

2015. júl. 5. 19:54

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!