Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha van egy rúd, ami a két...

Ha van egy rúd, ami a két végénél alá van támasztva, és a rúdra merőlegesen erő hat, akkor annál nagyobb erő nehezedik az alátámasztásra, minél közelebb hat az erő az alátámasztáshoz?

Figyelt kérdés

Van elhelyezve vízszintesen egy törhetetlen, meggörbíthetetlen, deformálhatatlan, súlytalan, ideális rúd, ami pontosan a két végénél (a két végpontjában) alá van támasztva. Ekkora egy tökéletesen a rúdra merőleges X nagyságú erővel ráhatunk a rúd középpontjára. Ilyenkor mindkét alátámasztásra ugyanakkora erű hat. De ha az erő mondjuk a rúd 2/3-ad vagy 1/4-ed részénél hat, akkor az erőhatáshoz közelebbi alátámasztásra 3x 4x akkora erő hat, mint a másikra? És ha az erő támadáspontja pontosan a rúd végén lévő alátámasztás fölött van, akkor az adott alátámasztásra az egész X erő hat, míg a másik oldalon lévőre semmilyen erő nem hat?


Illetve az ilyen statikai feladatoknál lehet úgy számolni az adott alátámasztásra ható, a rúdra merőleges erő nagyságát, hogy a rúdra ható erőt megszorozzuk a rúd két szakaszának hányadosával, melyet az adott erő hatásvonala oszt ketté, és így számoljuk ki az egyes alátámasztásokra ható erőt?


Pl. a szokásos a feladat, van a rúd, meg a végében az alátámasztások. Ha az F merőleges erő az 1. alátámasztáshoz közelebb hat úgy, hogy hatásvonala 1/4-ed részre osztja a rudat, akkor az 1. alátámasztásra ható erőre 4x akkora erő hat, mint a 2.-ra. Ezért az adott alátámasztásokra ható erőket külön-külön így kell kiszámolni(?):


1.:


F/2 * 3/1 ???


2.:


F/2 * 1/3 ???


Ez így jó? Illetve az adott pontokba mekkora erő fog még hatni? Tehát ha az erő úgy éri a rudat ahogy mondtam, akkor mondjuk a rúd közepére mekkora erő fog hatni?


Tudom nehéz így ábra nélkül elmagyaráznom, de gondolom értitek mire szeretném tudni a választ.


Előre is köszönöm!


2015. márc. 9. 08:56
 1/1 anonim ***** válasza:

Igen, és lényegében már meg is magyaráztad.


Az egyik és másik alátámasztásra ható erő a terhelési pont távolság arányában oszlik meg a két felfüggesztés között, és a kettő összege az eredeti erő.

2015. márc. 9. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!