Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az igaz, hogy minél nagyobb...

Az igaz, hogy minél nagyobb sebességgel halad egy tárgy, annál nagyobb erőt kell belefektetni ahhoz, hogy gyorsulni tudjon?

Figyelt kérdés

Mondjuk a világűrben áll egy helyben egy 1 kg tömegű tárgy. ha azt meglökik 1 N erővel, akkor 1 m/s sebességre sikerül felgyorsítani. Ha megint meglökjük ugyanezzel az erővel a már haladó tárgyat, akkor már 2 m/s sebességre gyorsítottuk fel. De ha tizedszerre is 1 N erővel hatunk rá, akkor a 9 m/s sebességről mondjuk nem 10 m/s-ra gyorsul föl, hanem csak 9,8-ra. És ha megint ráhatunk 1 N erővel, akkor pedig már csak 10,5-re. És minél nagyobb a sebessége, annál nagyobb ráhatást kell gyakorolni, hogy ugyanazt a gyorsulást elérjük, vagyis ugyanakkora erőhatás esetén egyre kisebb lesz a gyorsulás. Miért van ez? Úgy tudom ez független a relativisztikus tömegnövekedéstől. De akkor mitől van? Vagy csak én értettem félre valamit?


Köszönöm!


2015. febr. 13. 22:07
 1/7 anonim ***** válasza:
Szerintem ez csak akkor igaz, ha van közegellenállás, súrlódás, fékezőerő, gravitáció. Persze az űrben is van, csak sokkal kisebb, a gyakorlatban el szokták hanyagolni.
2015. febr. 14. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Érdekes, én úgy látom, Newton 2. törvényéből ez nem következik, ugyanis


m*dv/dt=F, amiből


dv=F*dt/m,


vagyis delta(v)=integrál[F*dt/m],


az F erőt dirac-deltának tekintve nyílván m=1kg-esetén


delta(v)=1m/s adódik.


Minden további erőimpulzusra igaz hogy az


v(k+1)=k [m/s] sebességet eredményez.

2015. febr. 14. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Vree ***** válasza:

Sajnos messze nem elég mély még a tudásom a speciális és az általános relativitáselméletben, hogy megadjam a teljes választ.

De egy jó közelítés lehet talán, hogy maga a sebesség relativisztikus természete ÉS a test nyugalmi tömege tehető érte felelőssé.


Alapvetően egy részecske energiájának két komponense van: nyugalmi tömeg és lendület. (ezeket mutatja Einstein egyenlete: E^2= m^2*c^4 + p^2*c^2 ) A lendület a következő komponensek eredője: a test nyugalmi tömege, a sebessége, és a Lorentz faktor.

míg Newtonnál csak a lendületet és tömeget kellett figyelembe venni:

p=mv

addig a relativitásban korrigáljuk a Lorentz tényezővel.

p=mvγ,

ahol γ=1/gyök[1-(v/c)^2]

Mivel a Lorentz faktor a végtelenhez tart, ahogy a sebesség egyre közeleb ér c-hez, következésképp a sebesség és a lendület aránya is ezt fogja tenni.

Következésképpen egyre több energiát kell befektetni azonos mértékű plusz gyorsulás eléréséhez.


Hogy ezt hogy lehetne átírni erőre és gyorsulásra:

a Newton-féle rendszerben is kifejezhető az erő a lendületből így:

F=ma

mivel a=v/t (v csak a változó sebesség) és p=mv, ezért

F=p/t


A relativitás szinte kizárólag az utóbbit szokta használni, ahol

F=dp/dt, a d azt mutatja, hogy az egész képlet p t szerinti deriváltja, és ahogy említettük, p=mvγ.

A Wikipédia azt állítja, hogy ekkor az F és a egyenletek így jönnének ki:

[link]

[link]

(lásd [link] )

Elvileg ugye F vektormennyiség, tehát függ a koodrinátarendszerétől, azaz különösen az ált. relativitásban sokkal bonyolultabb feladat a vektorkoordinátákat megadni.


Ami igazából a számunkra lényeges, hogy a Lorentz-tényező szerepel az összes képletben és egy korlátot ad a sebességnövekedésben.


A relativisztikus tömegtől nem nevezném függetlennek, hiszen az szintén ehhez kapcsolódik. Úgy is fejezik ki, hogy

m(relativisztikus)=E/c^2

ami a mozgó test összes tömege és amit ha elosztasz a nyugalmi tömegéve, akkor pontosan γ-t (a Lorentz tényezőt) kapod.

2015. febr. 14. 02:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat. A kérdést azért tettem fel, mert egyszer szóba hoztam egy nálam okosabb embernek, hogy a világűrben (vagyis inkább teljes vákuumban) az űrhajót hatalmas, az eddigieknél sokkal nagyobb sebességre lehetne felgyorsítani, mint amennyire felgyorsítják, ha a testre állandóan ugyanakkora erőhatás hatna időnként. Pl mondjuk ha 2 másodpercenként hatunk rá bizonyos erővel. De ez az ismerősöm azt mondta, hogy ez nem így van, mert mondjuk egy 10 m/s-mal haladó 1 kilós tárgyat lehet hogy föl lehet gyorsítani 15 m/s sebességre, akkor, ha 5 N erő éri, viszont pl egy 100 m/s-mal haladó 1 kilós tárgyat már nem lehet, mivel nagyobb az energiája. Pl hogyha van egy száguldó ököl nagyságú meteorit a világűrben, és én valahogy 5 N erővel rá tudnák hatni a haladásával megegyező irányban (tehát tulajdonképpen meglököm még jobban), akkor nem tudnám felgyorsítani annyival, mint amennyire felgyorsítanám, ha álló helyzetben lenne, mivel a meteor jelenleg nagy sebességgel halad, és nagyobb az energiája. Nem tudom, hogy igaz-e ez, vagy hogy én értettem-e valamit félre, de azt mondta, hogy ennek nincs köze a relativisztikus tömegnövekedéshez, ez csak közönséges fizika.
2015. febr. 14. 11:33
 5/7 Vree ***** válasza:

Az ismerősödnek igaza van, csak abban nincsen, hogy ez független a relativitástól. Ahogy a #2es válaszoló is rájött, a newtoni rendszerben semmi nem akadályozza, hogy a relatív sebességgek a végtelenségig növekedhessenek. A c mint relatív sebességkorlát csakis a speciális relativitáselmélettől kezdődően fog megjelenni.


Newton 2. törvénye bizony nem teljesül a hagyományos formájában a relativitáson belül, csak a megváltoztatott, F=dp/dt alakban továbbra is igaz, amint fent is írtam.


Azért nem tud teljesülni, mert mint skaláris vektormennyiség nem lehet változtatás nélkül átvinni egy olyan rendszerbe, ahol a a referenciapontok közötti átváltás teljesen más. Relativitás például nem ismer olyat, hogy abszolút tömegközéppont. És az irányvektor három koordinátáját is a "gamma faktor" (a Lorentz tényező) segítségével kell kiszámolni, mielőtt az erő irányáról beszélhetnénk. Tulajdonképpen több erővektorról lehet beszélni a szerint, hogy melyik inerciarendszerből nézzük.

2015. febr. 14. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Hát én a klasszikus mechanika szempontjából tudom csak megközelíteni a dolgot,de talán ennek is hasznát veszed.


Ha van légellenállás,akkor igaz,hogy egyre nagyobb erő kell egységnyi gyorsuláshoz (ugyanis a sebesség négyzetével arányos a légellenállásból származó erő)


Ha nincs légellenállás, akkor tök mindegy,hogy 10m/s-mal vagy 100m/s , Egységnyi erő , egységnyi idő alatt , ugyanakkora sebességváltozást fog előidázni , magyarul ugyanakkora lesz a gyorsulás.


Javaslom,lapozz fel vmi dinamika jegyzetet ,és akkor úgyis egyértelmű lesz.


Az egyéb válaszokat meghagyom a fizikusoknak,én mérnöknek tanulok:D

2015. febr. 15. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Például az ionhajtómű elvileg úgy ér el hosszútávon nagy sebességet, hogy folyamatosan működik aránylag kis tolóerővel.
2015. febr. 16. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!