Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Lehetséges árammal közvetlenül...

Lehetséges árammal közvetlenül vizet forralni?

Figyelt kérdés

Tehát úgy hogy a kábelt két helyen betesszük a vízbe és az áram a vízen menyjen kérészül.

Gondolom a normál 230-al ez nem lehetséges, de akkor hogyan lehet, úgy hogy ne a kábel olvadjon szét hanem főleg a víz melegedjen, ráadásul gyorsan?


2015. jún. 17. 22:29
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:

"...vízen menyjen kérészül"


Jól látod, mostanság virágzik a Tisza!

2015. jún. 17. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
0%
Látszik, hogy fiatal vagy, és nem hallottál még ilyenről, hogy merülő forraló. Az pont így működik. Tea-, kávé- vagy zacskólevesvizet szoktak vele forralni, ha nincs tűzhely. [link]
2015. jún. 17. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:

Lehet árammal is vizet forralni, még 230-cal is, de nem gyorsan, csak rohadt lassan.

Ha a gyorsaság a lényeg akkor tényleg merülőforraló kell neked.

2015. jún. 17. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 Shai-Hulud ***** válasza:
69%

"Látszik, hogy fiatal vagy, és nem hallottál még ilyenről, hogy merülő forraló."


Látszik, hogy te is fiatal vagy, és nem tudod elképzelni merülőforraló nélkül.

Pedig a kérdező oda is írta, hogy "Tehát úgy hogy a kábelt két helyen betesszük a vízbe és az áram a vízen menyjen kérészül."

Igen, lehet így is vizet melegíteni, csak kissé veszélyes.

[link]

Mi ezt két zsilett-pengével csináltuk, hozzájuk forrasztottuk a két drótot, közéjük tettünk egy kb másfél-két centis fadarabot, szigszalaggal összefogtuk, és csak arra kellett vigyázni, hogy nehogy hozzányúljon valaki, amíg a másik vége be van dugva a konnektorba.

Igen, 220V-al lehet közvetlenül vizet forralni.

(Van egy nagy előnye: ha a víz elforr, a forraló "kikapcsolja" magát.)

2015. jún. 17. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
Amikor az áram közvetlenül a vizen megy át, azt vízbontásnak nevezik, mivel ilyenkor az elektromos áram kémiai hatása érvényesül elsősorban és az elektromos pólusoknál hidrogén ill. oxigén keletkezik. Közben persze kissé fel is melegszik a víz.
2015. jún. 18. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
De a vízbontás csak egyenárammal működik, nem? A víz forrásának sebessége ha jól rémlik, függ attól, hogy mekkora az ellenállása. A desztvíz például lassabban forrna fel egyszerű vezetőként, mint a csapvíz, mert rossz vezető. A gilette pengés megoldás jónak hangzik, mert mert növeli a vezető felületét, a fa pedig elszigeteli egymástól a két elektródát. Így a víz közvetíti az elektromosságot. Mondjuk a fa meg megfő, és fa íze lesz a víznek...
2015. jún. 18. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 Shai-Hulud ***** válasza:

"Amikor az áram közvetlenül a vizen megy át, azt vízbontásnak nevezik,"

Egyenáram esetén igen. A váltóáramnak viszont nincs kémiai hatása, mert ami az egyik félperiódusban kiválik, azt a másik félperiódus lebontja.


"Közben persze kissé fel is melegszik a víz."

Nem kissé, mndjuk a felülettől függ, de ha jól választod meg (nem volt véletlen a kéz zsilett penge és a fadarab!), akkor még jobb is, mint a merülőforraló.

Persze ezt lehetőleg nem fém edényben kell használni. :)


"Mondjuk a fa meg megfő, és fa íze lesz a víznek..."

Nem lesz nagyobb mellékíze, mint az ételnek a fakanáltól. :)

2015. jún. 18. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:

Létezik ilyen orosz forraló, amit erre találtak ki.

Az is agyonvág, ha belenyúlsz!

2015. jún. 18. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 Wadmalac ***** válasza:

Azért hozzátenném, 50 Hz váltóárammal nem nagyon lesz vízbontás.

A leírt pengés-fadarabos melegítés szerintem a nedves fát használja fűtőellenállásként, tehát nem teljesen azonos a kérdés felvetés esetével.

Természetesen bármilyen ellenálláson átvezetett áram működik hőfejlesztőként, csak nem mindegy mekkora ellenállás, mekkora feszültségről mekkora áramot eredményez.

Sima csapvíz és 230 V hálózati áram esetén nagy ellenállás, kis áramerősség, ha meg sóval stb. vezetővé van téve, akkor az ellenállás lesz kicsi. Nem tudom, van-e a kettő közt olyan "arany középút", ami jó lenne. Bár szerintem nincs, mert a vezető keresztmetszete, amin az áram folyik, is fontos, hogy legyen értelmes hőkoncentráció, az meg egy edénnyi víznél elég nagy. Megkockáztatom, hogy maga a vízbe dugott drótvég többet melegítene, mint a vizen átfolyó áram.

Olyan jelentős konstrukciós feladat lenne ezt hatásosan megoldani, hogy akkor már inkább a jól bevált, nem életveszélyes merülőforralós módszer.

2015. jún. 18. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 Shai-Hulud ***** válasza:

@Wadmalac


"A leírt pengés-fadarabos melegítés szerintem a nedves fát használja fűtőellenállásként,"


NEM. :) Ha a fa nem ér bele a vízbe, a víz akkor is felmelegszik.


A két zsilett-penge és a másfél-két centis fa nyél egy jól bevált, régen kikísérletezett összeállítás, bármelyik jelentkezőnek be tudom mutatni.

(Nem én találtam ki, és bevallom, először én is kételkedve nézegettem, mikor teát akartunk készíteni, és kedves fizikus barátom nekiállt a munkahelyen ilyet fabrikálni. Megvonta a vállát, hogy ez gyorsabb és olcsóbb, mint ha kimennénk a boltba... És igaza volt.)


Ott a fénykép egy hasonló eszközről - és bár az éppen börtönben készült, hidd el, hogy attól még működik.


Pedro

2015. jún. 18. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!