Fémek fúrása? Melyiket könnyebb?
Az edzett anyag kemény.
Próbáltál már edzett anyagot fúrni? Még elkezdeni se tudod, nemhogy fúrni.
Ja! Hogy lélzerrel csinálod? Akkor nem szóltam...
Én a szakítószilárdságnál maradnék, bár vannak más szempontok is.
Első szempont a keménység. Megfelelő keményfém szerszámmal még az 50-55 HRC keménység is fúrható, de azért ez már eléggé határeset.
Viszont az, hogy az anyag menyire jó forgácsolásra, nem csak ezen múlik. Aki már fúrt mondjuk menetet ausztenites savállóba, az tudja, miről beszélek. Hiába alacsony a keménység, ha az anyag magas szilárdságú, tapadós, rugalmas, rászorul a szerszámra, élsisakot képez, beékeli a forgácsát, az ausztenitbe ágyazott martenzit szemcsék meg pillanatok alatt elkoptatják a szerszáméleket.
Köszönöm mindenkinek (+ visszajelzés)!
Ha sima kézifúróval fúrok egy anyagot, ott akkor az előtolást, fordulatszámot nehéz megállapítani. Leginkább HSS fúrószárral találkozom. :)
"A keménység a maradó alakváltozással szembeni ellenállóképességet jelenti. Ez szerszámanyagok legalapvetőbb tulajdonsága. Általánosan elfogadott, hogy a szerszám akkor forgácsolóképes, ha keménysége a magmunkálási körülmények közt meghaladja a munkadarab keménységének háromszorosát."
"Leginkább HSS fúrószárral találkozom. :)"
Az általában jó is a szokványos, sima szerkezeti acélokhoz.
Savállóhoz már illik HSS-E-t használni, keményebb anyagoknál meg jönnek a keményfém, bevonatos keményfém szerszámok. De az ilyen anyagokat nem szokás pisztolyfúróval idomítani. :)
Ha HSS-el dolgozol, egyedi-gyártásban, akkor én azt mondom, hogy tapasztalat alapján állítsd be a megfelelő fordulatot, ill. előtolást, főleg akkor, ha a megmunkálandó anyag összetétele sem pontosan ismert. Attól is függ a dolog, hogy mit akarsz fúrni. Milyen vastagságú anyagot és milyen átmérővel.
Nagyobb átmérők esetén az elindulás jelenti általában a problémát, célszerű ilyenkor központfurót is használni, sőt akár több lépésben végezni a fúrást.
Acélanyagok esetén általában azt mondhatjuk, hogy a keménység a döntő. Gondolom, mivel HSS-el szeretnél dolgozni, viszonylag "lágyabb" anyagokra gondoltál (tipikusan szénacélok, 200-300 HB). Rozsdamentes anyagok még esetleg szóba jőhetnek, habár az sem egy leányálom, külön gyakorlati tapasztalatot igényel. A K-ás anyagok meg külön téma...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!