Hallottam valahol, hogy minden egyes köbmilliméteren belül több millió miniatűr fekete lyuk keletkezik, és semmisül még pillanatok alatt. Ez mitől van? És miből következtetnek arra a tudósok, hogy ez tényleg így is van?
Amennyire tudom ez kvantummechanika, azaz nagyon-nagyon kis dolgok ezek. Ilyen szinten nagyon furcsa dolgok történnek, véletlenszerűen ugrálnak a részecskék (alagúthatás), energia sűrűsödik és ritkul, egy nagy összevisszaság az egész. Viszont ahogy távolodsz egyre több és több lesz ezekből az apró eseményekből és gyakorlatilag kiütik egymást. Ha odáig elmegyünk hogy hány részecske van egy porszemcsében, abszolút minimálisak ezek a változások. Sőt, egy szilárd vagy folyékony anyag atomjai is állandóan mozognak, mégse látod, hallod vagy érzed mert sokkal kisebb hatások ezek hogy a mi nagyságrendünkön érzékelhetők legyenek.
Példának azt tudom mondani, ha egy 6 oldalú dobókockával dobsz annyiszor, ahány atom egy gramm anyagban van, biztos vagyok benne hogy az összeg átlaga 3,4444449 és 3,5000001
A pontos magyarázatát nem tudom, úgyhogy szerintem önmagukban a fenti mondataim biztos nem állják meg a helyüket, de a lényege ez lenne. Lehetnek apró jelentéktelen fekete lyukak, amolyan gyenge hullámzás a téridőben, de lényeges hatása nincs.
És pusztán matematikai egyenletek-modellek sejtetik az egészet, nem tudom ilyen apró szinten vannak-e, lehetnek-e gyakorlati kísérletek.
Én soha nem hallottam erről, amit írsz. Valószínűleg egy hipotézist hallottál a sok közül. De nem egy bizonyított vagy bizonyíthatót.
A CERN története során soha nem sikerült fekete lyuk keletkezését megfigyelni. Csak elméletek vannak róla, hogy ezek valószínűleg a Hawking-sugárzás következtében nem lennének hosszú életűek.
Ha valóban sikerülne ilyen mikroméretű fekete lyukakat megfigyelni, az azért lenne érdekes, mert bizonyítékot jelenthetne a húrelmélet (extra, magukba visszahajló dimenziók) létezésére. De amint mondtam, soha erre utaló bizonyítékot nem találtak.
Az elméletileg lehetséges legkisebb fekete lyuk borzasztó alacsony energiájú és olyan apró méretű, hogy a jelenlegi eszközeinkkel mérhetetlen...lenne, ha lenne.
Valahogy mintha itt összekeveredne a kvantumhab és a mikroszkopikus fekete lyukak elmélete.
Nem kizárt, hogy a valóságban is így van, de erre egyelőre semmi bizonyíték.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!