Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Függvénysorok elmagyarázása?

Függvénysorok elmagyarázása?

Figyelt kérdés

Valaki leírná érhetően, hogy mi is az, hogy függvénysor?

Úgy lehet rá tekinteni, mintha egy paraméteres egyenlet lenne? Szóval az alap soros példák annyival túl vannak bonyolítva, hogy nem egy fix dolog van a szummában, hanem egy x-től függő dolog?


2015. ápr. 2. 13:09
 1/9 anonim ***** válasza:
Igen, csak nem egyenlettel, hanem függvénnyel, lényegében egy paraméteres függvény. Ha a paraméter n-el van jelölve, akkor n=0-tól végtelenig az összes behelyettesítésként kapott függvényt össze kell adni. A végtelenig szummázást úgy lehet megoldani, hogy egy N számig szummázunk (ez egy átlagos véges tagú összeg) majd az N-el tartunk végtelenhez.
2015. ápr. 2. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem egyenlet. Egy olyan függvényről van szó, melyet definíciószerűen úgy nyerünk, hogy végtelen sok x-től függő tagot összegzünk. Ajánlom, keress a könyvtárba szakirodalmat, ha érteni is akarod, miről szól ez az egész...
2015. ápr. 2. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Ha nem matematika szakon vagy (ami sejthető a kérdésedből), akkor bármilyen szakon vagy vedd meg az Obádovics-Felsőbb matematika című könyvet, az összes ilyen kérdésedre egyszerű tömör és érthető választ fogsz benne találni. :)
2015. ápr. 2. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Tudnátok írni véges elemű függvénysort?
2015. ápr. 2. 15:46
 5/9 A kérdező kommentje:
Vagyis egy rövid példát? szóval ha n=0-tól 3-ig szummázzuk az f(x) = x-et, akkor mi lesz?
2015. ápr. 2. 15:49
 6/9 anonim ***** válasza:

szerintem picit kevered a dolgokat, szóval a függvény sorozat, egy oylan sorozat, ami nem számokból, hanem azonos értelmezési tartományú függvényekből áll, ennek a sorozatnak az n. tagja egy n paraméterrel ellátott egyszerű valós függvény. példádul a függvény sorozatod lehet f_n(x)=-x*n, ekkor a sorozatod tagjai: -x*1,-x*2,-x*3... tehát valós függvények. A függvénysor definíció szerint ezen függvények szummája végtelenig, tehát az összes pozitív n esetén össze kell adni ezeket a függvényeket, amit véges szummázások limeszeként tudsz értelmezni, ebben a példában N=1-re ez az összeg: -x*1, N=3-re az összeg -x*1+(-x*2)+(-x*3), ami változó N-re kifejezhető zárt alakban, -N*x*(1+2+3+..+N)=-N*x*(N+1)*N/2, és itt N-el tartunk végtelehez, hogy végtelen szummázást kapjunk. Ez a feladat végtelenben végtelenhez tart, tehát a függvénysor divergens.

A példa, amit felhoztál f_n(x)=-x is egy függvénysorozat, aminek van függvénysora (szintén divergens), de ez egy speciális eset, ahol a függvénysorozat összes tagja ugyan az (-x,-x,-x,-x,...) mert nem függ n-től. (a nem létező n-be behelyettesítettem úgy kaptam a tagokat)

Ha ennek veszem a tagjainak az összegét, N=1-re -x, N=2-re -x-x stb, változó N-re kifejezhető -N*x, ami tart végtelenhez, ha N tart végtelenhez, ezért divergens.

Abban az esetben, ha nem divergens, a határérték egy függvény lesz.

Nem tudom konvergencia területen mennyire vagy jártas, de fontos még ehhez tudni, hogy ebben az esetben pontonkénti határértéket veszünk és nem folytonos konvergenciát.

2015. ápr. 2. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

De ha az általános képleted használom N=3-ra, akkor nem x+2x+3x lesz, hanem 3*x(1+2+3), ami 3x+6x+9x. Nem csak simán x*(1+2+3+...+N) az alakja? (Bár igazából mindkettő a végtelenhez tart. Hát csak azért ilyen homályos, mert nem mentem be pár előadásra. :D

A függvények és a sorok konvergenciájával, határértékével tisztában vagyok, de ezeket nem igazán tudtam összerakni :D

Mi a különbség a függvénysor és a függvénysorozat között?

És a függvénysoroknál a konvergenciát úgy kell kideríteni, hogy tudjuk, hogy az n végtelenbe tart (ha van benne n-es tag, akkor ezzel számolni kell), és egyébként pedig csak egyszerűen meg kell nézni a függvény határértékét, és ha az nem nulla, akkor a sor divergens?

2015. ápr. 2. 16:40
 8/9 anonim ***** válasza:

a függvénysor, az a függvény sorozat tagjainak az összege, de mivel végtelen összeget nem tudunk iylen egyszerűen definiálni (mert végtelen összegek esetén mások a tulajdonságok, mint véges összegzés esetén), ezért ezt úgy oldjuk meg, hogy a függvény sorozat első N tagját összegezzük, ez egy véges összegzés, és ezzel kapunk egy N-től függő függvény sorozatot, ahol N-el tartunk végtelenhez, ezzel megkapjuk az eredeti függvénysor értékét.

Ha az előadást ki is hagytad, javaslom nézz utána pontosabban könyvekben (Obádovics-Felsőbb matematika könyvben az ilyesmik eléggé érthetően le vannak írva), ha van ncore-od, onnan is le tudod tölteni, de tényleg érdemes megvenni is, az Obádovics könyvek legtöbb egyetem és főiskola anyagát szépen lefedik.

2015. ápr. 2. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Rendben, köszi :D
2015. ápr. 2. 18:37

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!